Ana Sayfa / Nedir / 1 Nisan Ve Müslümanlar (Günah Mı?)

1 Nisan Ve Müslümanlar (Günah Mı?)

1 Nisan günü insanların birbirlerine olmadık şakalar yapması ve deyim yerindeyse dalga geçmesi artık herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle günümüzde bu kutlamaların giderek artması ve herkes tarafından yapılmaya başlıyor olmasından dolayı birçok söylentide ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda özellikle ülkemizde 1 Nisan’ın kutlanmasının günah olduğu ifade edilmekte ve bu günün aslında “Hile Günü” olduğu söylenmektedir.

1 Nisan Ve Müslümanlar (Günah Mı?)

15. yüzyılda Haçlı ordusu İspanya’da yer alan Endülüs’ü yani Müslümanlarının son kalesini kuşatma altına alır. Kuşatmanın kış ayı döneminde olmasından dolayı kale korunabilmektedir.

Haçlı ordusu komutanı durumu çözer ve taktik değişikliği yapma kararı alır. Komutanın aldığı yeni kararı hilelerle doluydu. 31 Mart  gecesini 1 Nisan’a bağlayan gece kalenin önüne gelir ve bir eline Hristiyanlığın dini kitabı İncil’i öbür eline ise Kuran-ı Kerim’i aldı ve yüksek sesle konuşmaya başladı.. “Şu iki kitap üzerine yemin olsun ki eğer kaleden çıkar ve ordumuza teslim olursanız size zarar vermeyeceğim.

Müslümanlar ise zaten ellerinde yeterli savunma imkanı bulunmadığı için anlaşmayı kabul etmek durumunda kaldılar. Gecenin sabahında ise yani 1 Nisan’da Haçlı ordusu komutanı teslim olan bütün Müslümanların öldürülmesi için emir vermiştir. Bu durum karşısında ise Müslümanlar dün verdiği sözü komutana hatırlattılar.

Komutanın sözü ise “Ben size o sözü dün akşam için verdim” şeklinde olmuştur ve o gün orada bulunan tüm Müslümanlar şehit edilmiştir.

Bu olayın ardından 1 Nisan Müslümanlar arasında “Hile Günü” olarak anılmaya başlanmıştır.

Ne yazık ki ülkemizde de yaygınlaşmış olan bu gün yani binlerce Müslümanın şehit edildiği gün olan 1 Nisan “Şaka Günü” olarak bilinmektedir. Müslümanların bazıları da 1 Nisan’ı kutlamayı modernleşme olarak olarak kabul etmiş durumdadır.

Sonuç olarak 1 Nisan’ın önemi kültürlere göre değişiklik göstermektedir. Hristiyan dünyasının çoğunda “Şaka Günü” olarak bilinen 1 Nisan, bazı Müslümanlar tarafından “Hile Günü” olarak kabul edilmiştir.

1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir?

Bu habere de bakabilirisiniz

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu için önerilen bir isimdir. Akıl sağlığında, tanımları ...

“White Power” işareti Nedir?

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısının ardından yeninden gündeme gelen “White Power” işaretiyle ilgili akıllara birçok ...