Alcatraz Hapishanesi’nin Tarihi | Bilgi Yağmuru
Ana Sayfa / Blog / Alcatraz Hapishanesi’nin Tarihi

Alcatraz Hapishanesi’nin Tarihi

ABD’nde en korkunç suçluların kaldığı Alcatraz Adası Hapishanesi’nin ününü duymayan yoktur herhalde. Alcatraz Hapishanesi, San Francisco Körfezi’nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış olan Alcatraz Adasının üzerinde bulunmaktadır.

Alcatraz Adası, 1861-1963 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış ve adadan kaçmanın neredeyse imkansız olmasıyla meşhurdur. “The Rock” olarak isimlendirilen bu ada ilk zamanlar sahile olan uzak konumundan dolayı uzun yıllar deniz feneri olarak kullanılmış fakat bir dönem sonra Amerikan askeri adanın kontrolünü ele geçirmiş ve bunun ardından da bir hapishaneye dönüştürülme sürecide böylece başlamış oldu.

İlk dönemlerde bir İspanyol adası olan ada, “La Isla de los Alcatraces” (Pelikanlar Adası) olarak bilinmekteydi. 1848 yılına gelindiğinde ise ada, ABD’nin kontrolü altına girdi ve San Francisco’ya olan konumundan dolayı şehrin korunması amacıyla askeri amaçla kullanılmaya başlandı. 1868 yılında gerçekleştirilen, yerli isyancıların liderlerinin hapsedildiği ada, aynı zamanda gelecekte oynayacağı role de yavaş yavaş hazırlanmış oluyordu.Ek binaların yapılmasıyla birlikte artık bir cezaevine dönüştürülmeye hazır olan ada, 1 Ocak 1934 yılında federal hapishane olarak kullanılmaya başlandı. Disiplinin sıkı bir şekilde takip edilebilmesi amacıyla buraya hiçbir şekilde yeni mahkum olanlar gönderilmemiştir. Bunun yerine farklı hapishanelerde yatmış olan tehlikeli suçlular buraya deyim yerindeyse sürgüne gelmişlerdir. 1934 yılının Haziran ayında farklı bölgelerden 196 tutuklu ve hükümlü bu kaçılması çok zor olan adaya nakledildi.

Alcatraz Adasının bu kadar ünlü olmasının ve herkes tarafından tanınmasının bir diğer sebebi ise birçok ünlü suçlunun burada kalmasıdır diyebiliriz. Bunlardan bazıları;

 •  Al Capone
 • “Makineli Tüfek” George Kelly
 • “Kuş adam” ya da Alkatraz Kuşçusu olarak bilinen Robert Franklin Stroud
 • RoyGardner
 • Henri Young
 • Alvin Karpis
 • James “Whitey” Bulger
 • Mickey Cohen
 • Doc Barker
 • Bonnie ve Clyde ikilisinin şoförü Floyd Hamilton gibi isimlerdi.

Cezalıların sayılarla isimlendirildiği Alcatraz’da çok basit temel gereksinimler haricinde herhangi bir ayrıcalık yoktu. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için şu örneği verebiliriz; Cezaevi kütüphanesinden kitap okuma ayrıcalığından yararlanmak için bile en az beş sene sorun çıkarmayan bir mahkum olma şartı aranıyordu.

Çok sert akıntılarla çevrili adadan kaçmanın çok zor olduğu hapishane koşulları, esir kamplarına benziyordu. Sığınma yeri, yemek, kıyafet ve sağlık yardımının haricinde herhangi bir şey verilmiyordu.

Zaten birçok mahkum günün 23 saatini tek başına kaldığı hücresinde geçirmek zorundaydı fakat fırsat bulabilirlerse, dışarıya –temizlikçi olarak– bir saat kadar çıkabiliyorlardı.

Ana binada kapılar ve pencereler, demir parmaklıklarla kapalıydı. Bu kısımlarda ve gözetleme kulesinin bulunduğu yerlerde silahlı görevliler nöbet tutuyordu. Adanın etrafı ise soğuk körfez suları ve çok sayıda köpekbalığıyla çevriliydi.

Şu sıralar turistik mekan durumunda olan Alcatraz’dan 14 adet kaçma girişimi olmuştur.

Kaçışlar

14 Kaçma girişiminden birkaçı;

1 – İlk Kaçma Olayı: 27 Nisan 1936 Pazartesi günü, Joe Bowers, çöp yakma görevini yaparken, adanın sınırında bulunan çite tırmanmaya kalkıştı.

İnmesi için yapılan ikazları dinlemeyip tırmanmaya devam ederken, gözetleme kulesinden bir nöbetçi tarafından vuruldu ve 20-30 metre yüksekten aşağıya düştü. Ağır yaralandı ve öldü.

2- 16 Aralık 1937 Perşembe günü, Theodore Cole ve Ralph Roe, endüstri binasında hasır bölümünde çalıştıkları esnada pencerede bulunan demir parmaklıkları törpüleyip kestiler.

Bulundukları yerden kaçıp, San Francisco Körfezi’nde izlerini kaybettirdiler

Bu kaçış olayı, şiddetli bir fırtınanın adayı sert bir şekilde dövmeye devam ettiği bir anda yapılmıştı ve körfezin dalgaları hızlı ve sertti. Çoğu kişi onların öldüğüne inanıyor.

3- 21 Mayıs 1941 Çarşamba günü, Joseph Paul Cretzer, Sam Shockley, Arnold Thomas Kyle ve Lloyd H. Barkdoll isimli 4 hükümlü, endüstri binasında görev yaptıkları esnada, gardiyanları etkisiz hale getirmeyi başararak rehin aldılar. Sonra demir parmaklıkları kesmeye çalıştılar fakat bunu bir türlü başaramadılar.

Gardiyanlardan Paul Madigan (sonradan Alcatraz’ın 3. müdürü olan kişi), mahkumlara buradan kaçabilmelerinin imkansız olduğuna onları ikna etmeyi başardı. Onlar da teslim oldular.

4- 14 Nisan 1943 Çarşamba günü, James Boarman, Harold Brest, Floyd Hamilton ve Fred Hunter, endüstri binasında, iki gardiyanı rehin alarak pencereden kaçmayı başardılar. Rehin alınan gardiyanlardan birisi kurtulmayı başararak diğer görevlileri uyarabildi. Adadan uzaklara doğru yüzmekte olan Boarman, Brest ve Hamilton’a ateş açıldı. Hunter ve Brest tutuklandı.

Boarman vurulmuştu ve görevliler ona ulaşamadan denizin derinliklerinde kayboldu. Cesedi bulunamadı. Kaçma girişimi sırasında Hamilton’un ise denizde kaybolduğu zannediliyordu. Her nasılsa, iki gün boyunca sahil kısmında bir kayanın arkasında saklanarak gizlenmeyi başarabilmişti. Hamilton endüstri binasına geri dönünce, görevliler tarafından tutuklandı.

5- 31 Temmuz 1945 Salı günü, en zekice kaçma planlardan birisini John K. Giles, askeri kıyafetlerin taşındığı limanda çalışmanın vermiş olduğu avantajını kullanarak gerçekleştirdi.

Uzun uğraşlarının ardından bir tane askeri üniformayı yürütmeyi başardı.

Üniformayı giyerek, sakinliğini koruyarak, denize gemi indiren askerlerin yanına gitti. Gemiye usulca bindi. Kaybolduğu hemen anlaşıldı. Fakat gemi hareket etmişti. Ama ne yazık ki; gemi, Giles’in zannettiği şekilde San Francisco’ya değil, bir başka adaya doğru hareket ediyordu.

Giles, karaya ayak basar basmaz, polisler tarafından yakalanarak Alcatraz’a geri gönderildi.

6- 11 Haziran 1962 Pazartesi günü, daha sonra Hollywood’un dünyaca ünlü sinema oyuncusu Clint Eastwood’un ‘Alcatraz’dan Kaçış’ isimli filmiyle şöhreti yakalayan bir kaçış olayı hayata geçmiş oldu.

Bu çok enteresan bir olaydı. Frank Morris, John ve Clarence Anglin kardeşler, sessizce ve kimseye fark ettirmeden hapishaneden kaçmayı başardılar. Şöyle ki; ‘Prison Break’ isimli popüler dizide olduğu gibi bu kaçışta da hücre duvarında bir delik açmayı başarıyorlar ve bu delik, bitişinde demir parmaklıklar olan bir koridora çıkıyor.

Yol hazır, fark edilmemek için de, kendi maketlerini yapıyorlar. Hem de gerçek saçlarını da kullanarak. Yatağa yatırıyorlar maketleri, üstlerini de örtüyorlar. Koridordan havalandırmaya tırmanıyorlar.

Buradaki demir çubukları büküp, çatıya çıkıyorlar. Su borularına tutunarak aşağıya iniyor ve kayıplara karışıyorlar. Bugün bile Frank, John ve Clarence`a ne olduğu belirsizdir.

Alcatraz adası cezaevi olarak kullanıldığı dönem içerisinde 34 mahkum 14 ayrı kaçma girişiminde bulundu. Bunlardan 23’ü yakalandı, ikisi boğularak, toplamda sekiz mahkum öldü, yakalanamayan yalnızca beş kişi kaldı.

Bu yakalanamayan 5 kişiden 3 tanesi zaten son kaçma girişiminde bulunan Frank Morris, John ve Clarence Anglin kardeşlerdir.

Bununla birlikte 1946 yılında bir isyan girişimi oldu ve kanlı bir şekilde sona erdi.

2 gün devam eden çatışmalarda 3 mahkum, iki güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, 18 görevli yaralandı.

Yakalanan 3 mahkumdan 2 gaz odasında ölüm cezasına çarptırıldı. 1962 yılında yaşanan son kaçış olayında, kaçak mahkumların yakalanamamış olmasının sonucunda aynı yıl cezaevi kapatıldı, hükümlüler başka yerlere nakledildi.

Yaşanan Gelişmeler

 • 2005 yılında Johnny Wilson adında dokuz yaşında bir çocuk, Katrina Kasırgası kurbanlarına yardım için para toplamak amacıyla “kaçılamaz” denilen Alcatraz adasından San Francisco’ya iki saatten az bir sürede yüzerek geçti.
 • 2008 Şubat ayında Alcatraz Cezaevi’nin yıkılması için yapılan referandum, San Francisco’lu seçmenlerin % 72’lik oy oranıyla reddedildi.
 • Bugün Alcatraz Adası ve Alcatraz Hapishanesi, yılda 750 bin ziyaretçinin gittiği bir müze ve 1982 yılından beri Golden Gate Ulusal Dinlence Bölgesi’nin bir parçası olarak kullanılmaktadır.
 • Alkatraz Adası ve Cezaevi’yle ilgili olarak IMDb kaynaklarına göre 19 sinema filmi çekilmiştir. Bunların başında Alkatraz Kuşcusu, Hapisten Kaçış ve Alcatraz gelmektedir.

Kaynaklar:

 1. “Alcatraz Island”. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica. 2009. Retrieved August 20, 2009.
 2. National Park Service (2007-01-23). “National Register Information System”. National Register of Historic Places. National Park Service.
 3. Alcatraz Island”. National Historic Landmark summary listing. National Park Service. Archived from the original on October 12, 2007. Retrieved October 22, 2007.
 4. Odier, Odier (1982). The Rock: A History of Alcatraz: The Fort/The Prison. L’Image Odier. ISBN 0-9611632-0-8.
 5. “This Is An Alcatraz Documentary (Part 1)”. Narrated by Howard Duff. 1971. Retrieved August 30, 2012.
 6. “Alcatraz Island”. Geographic Names Information System. United States Geological Survey.
 7. “The March of Portolá and the Log of the San Carlos – Zoeth S. Eldredge & E. J. Molera – Log of the San Carlos”. Books-about-california.com. Archived from the original on February 13, 2011. Retrieved January 24, 2011.
 8. “The History of Alcatraz Island”. Alcatrazhistory.com. Retrieved January 24, 2011.
 9. “History: Military Fortress”. Alcatrazcruises.com. Retrieved January 24, 2011.
 10. “BOP: Alcatraz”. Bop.gov. Archived from the original on January 9, 2011. Retrieved January 24, 2011.
 11. “Alcatraz Island – History & Culture (U.S. National Park Service)”. Nps.gov. March 27, 2010. Archived from the original on February 28, 2011. Retrieved January 24, 2011.
 12. Auguste Duhaut-Cilly (1999). A Voyage to California, the Sandwich Islands, and Around the World in the Years 1826–1829. University of California Press. p. 284. ISBN 978-0-520-21752-2.
 13. The Rock (1915). “A Brief History of the Island of Alcatraz”. The Rock. Improvement Fund, Pacific Branch United States Disciplinary Barracks, Alcatraz, California. 1 (January): 3.
 14. “Full text of “The expeditions of John Charles Frémont””. Archive.org. Retrieved January 24, 2011.
 15. “Famous Hauntings”. Sgha.net. Archived from the original on January 12, 2013. Retrieved January 24, 2011.
 16. “h2g2 – Alcatraz, San Francisco, California, USA”. BBC. Retrieved January 24, 2011.
 17. “Alcatraz-World War II in the San Francisco Bay Area: A National Register of Historic Places Travel Itinerary”. Nps.gov. Retrieved January 24, 2011.
 18. Hannings, Bud (March 2005). Forts of the United States: An Historical Dictionary, 16th Through 19th Centuries. Jefferson, North Carolina: McFarland & Co Inc. p. 36. ISBN 978-0-7864-1796-4.

Bu habere de bakabilirisiniz

1992 Los Angeles Olayları

Rodney Glen King, Amerika tarihine damga vurmuş ve yıllarca süren Siyah-Beyaz tartışmasında bardağı taşıran son damla ...

Rodney King Kimdir?

Künye Doğum adı: Rodney Glen King Doğum Tarihi: 2 Nisan 1965 Doğum Yeri: Sacramento, Kaliforniya, ABD Ölümü: 17 ...

Griselda Blanco Kimdir?

La Madrina, Kara Dul, Kokainin Vaftiz Annesi ve Uyuşturucu Ticareti Kraliçesi olarak bilinen Griselda Blanco ...

malatya bayan escort bursa bayan escort antalya bayan escort konya bayan escort
antalya escortantalya escortantalya escortbursa escortbursa escortkonya escortkonya escorteskişehir escorturfa escortanakkale escortsamsun escortafyon escortmanisa escortmersin escortdenizli escortkıbrıs escortbalıkesir escortaydın escorthatay escortsivas escortvan escortadana escortelazığ escortizmit escortyalova escorterzurum escortısparta escortkocaeli escortmuğla escortsakarya escorttekirdağ escortdiyarbakır escorttrabzon escortuşak escortsinop escortrize escortmardin escortnevşehir escortorum escortbatman escortkırşehir escortaksaray escortamasya escortniğde escortağrı escortbolu escortadıyaman escortyozgat escortzonguldak escortktahya escorttokat escortgiresun escortkahramanmaraş escortkarabk escortbilecik escortkayseri escortdzce escortistanbul escortistanbul escortistanbul escortbursa escortkonya escortkonya escortkayseri escortkayseri escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortgaziantep escortgaziantep escortgaziantep escorthatay escorthatay escortankara escortankara escortkırıkkale escortbartın escortartvin escortbingol escortbitlis escortankırı escortedirne escortkastamonu escortgmşhane escortkaraman escorthakkari escortmuş escortordu escortsiirt escorttunceli escortbayburt escortşırnak escortardahan escortığdır escortkilis escortosmaniye escortdzce escorterzincan escortkars escortburdur escortistanbul escortizmir escortankara escortbodrum escortgaziantep escorteskişehir escortkonya escorturfa escortafyon escortdenizli escortizmir escortbursa escortsamsun escortanakkale escorthatay escortizmit escortkayseri escortantalya escortvan escortzonguldak escortbalıkesir escortmanisa escortbodrum escortkıbrıs escortsivas escortgaziantep escortadana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortantalya escortankara escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortanakkale escortankırı escortorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgaziantep escortgiresun escortgmşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortmaraş escortkarabk escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortktahya escortmalatya escortmanisa escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escorturfa escortsinop escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escorthttp://www.escortlariyiz.com