Ana Sayfa / Nedir / Asgari Ücret Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?

Asgari Ücret Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?

Asgari ücret nasıl belirleniyor, neye göre belirleniyor, asgari ücreti kim belirliyor gibi kafamda deli sorular beliriyor.

Yeni yıla yaklaştığımız son günlerde özellikle işçi kesiminin merak içerisinde beklediği “Asgar ücret zammı” konusu her yerde konuşulurken, beni ise bu sorular meşgul ediyor. Bakalım kimmiş bu asgari ücreti belirleyen arkadaşlar, had hep beraber bakalım…

Asgari ücret artışının belirlenebilmesi için toplamda 15 kişinin fikri alınıyor diyebiliriz. Aslında işçi, işveren ve devleti temsil eden ve 5’er kişiden oluşan 3 gurup dememiz daha doğru olacaktır.

Yasal zorunluluktan dolayı beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşmakta olan “Asgari Ücret Tespit Komisyonunca” gerçekleştirilen görüşme sonrasında “Asgari Ücret” diye isimlendirilen tutar belirleniyor.

Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi gurubunu “Türk-İş” temsilen komisyonda söz sahibi olurken, işveren tarafı adına masaya “TİSK” oturuyor. Farklı işçi sendikaları da kendi fikirlerini açıklasa da yasal olarak sadece “TİSK” temsilci olarak kabul ediliyor.

    • Türk-İş: Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu
    • TİSK: Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen ilk toplantının sonrasında komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplantılar düzenliyor. Komisyon, son toplantısını yine ilk başta olduğu gibi Bakanlık’ta gerçekleştiriliyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlığı üstlendiği komisyon, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp, oy çokluğuyla son karar alınmış oluyor.

Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu için önerilen bir isimdir. Akıl sağlığında, tanımları ...

“White Power” işareti Nedir?

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısının ardından yeninden gündeme gelen “White Power” işaretiyle ilgili akıllara birçok ...