Ayak Tırnak Mantarı İçin En İyi Doğal İlaçlar | Bilgi Yağmuru
Ana Sayfa / Blog / Ayak Tırnak Mantarı İçin En İyi Doğal İlaçlar

Ayak Tırnak Mantarı İçin En İyi Doğal İlaçlar

Ayak tırnak mantarı, ayak tırnaklarında sık görülen bir enfeksiyon çeşididir. Bu enfeksiyon bulaşıcıdır ve bu yüzden tek ayak tırnağında başlayarak diğerlerine yayılabilir.

Tıbbi tedaviye başvurulduğunda, genellikle reçete ile satılan dayanıklı Antifungal ilaçların (Mantar İlaçları) kullanımını içerir. Kullanılan bu ilaçlar çok etkili olsa da özellikle mide ve cilt rahatsızlığı olan insanlara karşı bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Sonuç olarak, bazı insanlar ayak tırnak mantar tedavisi için doğal ev ilaçları kullanmayı tercih edebilir. Aşağıdakiler, insanların ayak tırnak mantarını tedavi etmeye çalıştıkları daha popüler doğal ev yöntemlerinden bazılarıdır.

1- Karbonat

Karbonat, ayakta oluşan tırnak mantarına neden olabilecek nemi emer.

Bu konuda araştırmacılar tarafından yapılan incelemeler neticesinde karbonatın, test edilen örnekler üzerinde %79 oranında mantarların büyümesini engellediği ortaya çıkartılmıştır.

Nasıl Kullanılır

Biraz limon suyu ve karbonat tam olarak  işinizi görebilecek şeydir.

 • Limon suyuyla karbonatı küçük bir kabın içerisine koyarak karıştırmaya başlayın.
 • Karışımı “Diş Macunu” kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam edin.
 • Oluşan macun kıvamını direk olarak mantarın oluştuğu bölgeye sürün. Sürerken mantar bölgesini hafif şekilde taşırmanız yayılmış olabilecek mantarlarında önüne geçebilirsiniz.
 • Macunu, mantarın oluştuğu bölgeye iyice yedirdikten sonra 10 dakika kadar bekleyin ve ardından durulama işlemine geçin.
 • Bununla birlikte bir tutam karbonatı ayakkabınıza veya çorabınıza serperek orada yaşayan diğer bakterilerle de yok etmeyi başarabilirsiniz.
 • Mantar temizlenene kadar bunu günde birkaç kez tekrarlayın…

2- Mentollü Topikal Merhem (Vicks VapoRub)

Mentollü topikal merhemler, ayak tırnağı mantarının tedavisine yardımcı olabilir.

Doktorlar genellikle bu tip merhemleri öksürük, grip ve soğuk algınlığı semptomlarının tedavisine yardımcı olması amacıyla tavsiye etmektedir. Mentollü merhemler (Mentol, Okaliptüs Yağı ve içeriğinde bulunan aynı tür aktif maddeler)  bu hastalıklara iyi gelse de aynı zamanda ayak tırnak mantarının tedavisinde etkili olabilecek başka özelliklere sahiptir.

Nasıl Kullanılır

 • Uygulama şekli oldukça basittir. Normal bir şekilde krem mantarın olduğu bölüme yedirilir.
 • Bu uygulamayı bir kaç hafta uygulamaya devam ederseniz faydasını göreceksiniz.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada 18 denek üzerinde ayak tırnak mantarları tedavisi için test yapıldı ve sonuçlar ayrıntılı olarak incelendi. 18 katılımcı da deney sonrasında yapılan uygulamadan “Memnun” yada “Çok Memnun” olduklarını ifade etmişlerdir.

Bununla birlikte 48 haftalık inceleme sonucunda 18 hastanın 5 tanesinde hastalığın tamamen yok olduğu gözlemlenmiştir.

3- Sirke

Sirke, yemek pişirmede ve bazı ev temizlik çözümlerinde kullanılan yaygın bir ev ürünüdür. Bugüne kadar hiçbir klinik kanıt olmamasına rağmen, sirkenin ayak tırnak mantarını tedavi etmede etkili bir araç olduğunu gösteren kanıtlar vardır.

Nasıl Kullanılır

 • Eşit ölçüde su ve sirkeyi büyük bir leğen gibi kaba boşaltın ve ayağınızı yada tırnağınızı içine sokun.
 • Bu şekilde yaklaşık 15-20 dakika içeride tutun.
 • Ardından iyice kurulayarak varsa kullandığınız kremi sürün.

4- Gargara

Sirkede olduğu gibi, ayak tırnak mantarını tedavi etmek için ağız gargaralarının kullanılmasını desteklemek için doğrudan bilimsel bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte bazı çalışmalar, birçok ağız gargarasının Antifungal (Mantarların üremesine engel olma veya onların öldürülmesi) özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar tarafından 7 adet ticari gargara türünün laboratuvarda yapılan testlerinde Antifungal özellikleri etkin olarak gösterdiği tespit edildi.

Nasıl Kullanılır

 • Ayaklarınızın yada sadece parmaklarınızın sığabileceği bir kaba ağız gargarasını boşaltın.
 • Ayağınızı kap içerisinde yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletin.
 • Ardından ayaklarınızı iyice duruladıktan sonra kurutun.

5- Sarımsak

Genellikle mutfağın vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan sarımsak, sahip olduğu Antibiyotik ve Antimikrobik özellikler sayesinde birçok hastalığın tedavisi içinde kullanılmaktadır.

Bu iddiaları kanıtlayacak klinik testler yapılmamış olsa da bazı araştırmalarda sarımsağın tedavi edici özelliğinin olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırmada bir sarımsak ekstraktının (özü) mantar enfeksiyonuna neden olan bakterilere karşı güçlü Antifungal (Mantarların üremesine engel olma veya onların öldürülmesi) özellikler gösterdiği tespit edilmiştir.

Yine yapılan farklı bir çalışmada sarımsak yağının, bazı mantar türleri üzerinde umut verici sonuçlara ulaştığı bildirilmiştir.

Nasıl Kullanılır

Bu yöntemi kullanabileceğiniz birkaç farklı şekil bulunmaktadır. Biz en yaygın olarak kullanılan örnekleri sizler için açıklayacağız.

 1. Uygulama : Yaklaşık olarak 10 diş sarımsak alarak iyice ezin ve ardından ılık su bulunan bir kasenin içine koyarak dinlenmeye bırakın. Ortalama 5 dakika kadar bekledikten sonra karışımı alarak mantarın bulunduğu bölgeye iyice yedirin. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ayağınızı durulayarak iyice kurutun.
 2. Uygulama : Bu uygulama seçeneğindeyse kısaca anlatmak gerekirse 1. uygulamanın aynısını yapıyorsunuz. Sadece su yerine zeytinyağı kullanmalısınız ve 30 dakika kadar tırnağınızın üstünde beklettikten sonra ayağınızı durulayarak iyice kurutun.
 3. Uygulama : Bu uygulamada ana faktör sarımsak ve karanfil olacaktır. İlk olarak karanfili iyice kıyın. Ardından iyice ezdiğiniz sarımsakla karıştırarak mantarın olduğu bölgeye uygulayın. Ortalama 30 dakika kadar tırnağınızın üstünde beklettikten sonra ayağınızı durulayarak iyice kurutun.

Ham sarımsak, bazı hassas ciltlerde kimyasal yanıklara neden olabilir onun için kullanımlarda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca yukarıda saydığımız uygulamalardan hangisini yaparsanız yapın sadece bir defa değil belirli aralıklarla aynı uygulamayı yapmanız gerekmektedir. İlk defa uyguladığınız bir karışım işe yaramıyor gibi görünse de devamlılık sağlanırsa etkisi daha net bir şekilde görülebilecektir.

6- Snakeroot (Yaprak Özü)

Bu ilaç Asteraceae (Papatyagiller) ait bitkilerden üretilmektedir. Avrupa’da özellikle Meksika’daki mantar enfeksiyonları için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır ve bilimsel çalışmalar ile tırnak mantarına karşı etkili olduğu ortadadır.

Bilimsel adı “Ageratina” olan Snakeroot, Papatyagiller ailesinin bir parçasıdır ve Antifungal (Mantarların üremesine engel olma veya onların öldürülmesi) özellikleriyle bilinir.

Yapılan bir araştırma sonucunda Snakeroot’un içerisinde bulunan spesifik bileşiklerin, mantarın ayaklarda bakterilere neden olabilen mantar suşlarına (Suş; Bir bakteri veya virüsün farklı alt türlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) karşı Antifungal özellikler gösterdiğini gözlemlenmiştir.

Nasıl Kullanılır

 • Snakeroot (Yaprak Özü) özel bitkisel ilaç satan mağazalarda, aktarlarda yada internetten satın alınabilir.
 • Snakeroot’u haftada 2 yada 3 defa uygulayabilirsiniz.
 • Normal krem sürer gibi mantar bulunan bölgeye uygulanmalıdır.
 • Ortala tedavi süresi yaklaşık olarak 3 aydır.

7- Ozon Yağları

Ozonlanmış yağlar, ozon gazı ile infüze (infüze; Bitkilerin, suyun kaynama noktası altında demlenmesi ile bitkisel ilaçların suya geçirilmesi ile oluşan çözelti)  edilen yağlardır. Ozonlanmış formda mevcut olan yağların örnekleri arasında ayçiçek yağı ve zeytinyağı en fazla bilinenlerdir.

Uzmanların, tavşanları denek olarak kullanıldığı bir araştırmaya göre ozonlanmış yağların, ayak tırnak mantarı tedavisinde “Terbinafin Kremi” denen geleneksel bir ilaca benzer olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koymuşlardır.

400 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada, ozonize olmuş yağların mantar enfeksiyonlarını nasıl etkilediği test edildi. 2011 yılında yapılan bu çalışmada araştırmacılar, ayak tırnak mantarını tedavi etmek için, ozonlu ayçiçek yağı kullandıklarını belirtmişlerdir.

Elde edilen sonuçlar oldukça başarılı bir çalışma olduğunu ortaya koydu. Yapılan açıklamada, denekler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda enfeksiyonun % 90.5’inin ortadan kaldırıldığı açıklandı. Yine aynı çalışma sonucunda deneklerin sadece % 2.8’lik bir Relaps (Relaps, bir kişinin geçmişte yakalandığı bir rahatsızlıktan tekrar etkilenmesi durumunda kullanılan tıbbi bir terimdir ) oranıyla iyileştiğini gösterdi.

Araştırmacılar Ozonize Ayçiçeği Yağı denemelerinde bu yağın, Antifungal bir ilaç olan “Ketokonazol Kreminden” daha etkili bir şekilde sonuçlandırdılar.

Nasıl Kullanılır

 • Ozonlanmış yağı 3 ay boyunca günde iki defa mantarın bulunduğu tırnaklara uygulayın.

8- Zeytin Yaprağı Ekstraktı

Bazı araştırmacılar, Zeytin Yaprağı Ekstraktını (Özüt), ayak tırnak mantarı için potansiyel bir çare olarak tanımlamaktadırlar. Yüzyıllar boyunca insanlar, zeytin yaprağı Ekstraktını kullandılar ve hala kullanmaya devam ediyorlar.

Araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmalara göre tırnak mantarı için Zeytin Yaprağı Ekstraktı kullanmak hem güvenli hemde pratik bir yöntemdir.

Ancak, Zeytin Yaprağı Ekstraktı potansiyel yan etkilere neden olabilir. Bunlar grip benzeri semptomları içerir.

Örneğin:

 • Yorgunluk
 • Baş ve  Kas Ağrıları
 • Kusma ve İshal

Nasıl Kullanılır

 • Bir kişi yan etkilerden kaçınmak için yavaşça başlamalıdır.
 • Kapsül olarak kullanıyorsa yemek yedikten sonra günde bir kez iki ile üç kapsül arasında kullanılmalıdır.

9- Diyet Değişiklikleri

Bir kişi sadece ayak tırnak mantarı sorununa çözüm bulmak için değil diğer tüm sıkıntılarından kurtulabilmek adına diyet değişikliği yapabilir.

Hiçbir klinik kanıt, diyet değişikliğinin ayak tırnak mantarını tedavi edebileceğine işaret etmese de, diyet değişikliği yapılması bir kişinin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Diyetler bol miktarda besin içermelidir. Özellikle kişi, tırnak büyümesi ve gelişmesine yardımcı olan vitaminler , mineraller ve diğer materyallerle zengin gıdalar yiyebilir.

Tırnak Konusunda Sağlıklı Beslenmeye Faydası Olacak Bazı Yiyecekler:

 • Kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin gıdalar
 • Probiyotik içeren yoğurtlar
 • Yağsız, protein bakımından zengin olan ve tırnak büyümesine yardımcı olan gıdalar
 • Ispanak gibi kırılgan tırnakları önlemek için demir bakımından zengin besinler

10- Yoğurt

Probiyotik özelliğiyle bilinen yoğurt, yaşayan aktif bakteri kültürleri sayesinde mantar enfeksiyonlarını tedavi etmede yardımcı olurlar.

Nasıl Kullanılır

 • Birkaç kaşık sade yoğurdu mantarın oluştuğu bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin, ardından ılık suyla yıkayın ve iyice kurutun.
 • Buna ek olarak, günlük diyetinizde yemek olarak akşam ve sabah olmak üzere biraz yoğurt ekleyebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyiz

Ayak tırnak mantarı, çoğu insan için önemli bir sorun değildir.

En çok komplikasyon riski olanlar diyabetli ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerdir. Bu grupların herhangi birinde bulunan insanlar ayak tırnak mantarı için tıbbi tedavi almalı ve evde hazırlanan doğal ilaçlardan kaçınmalıdırlar.

Ev ilaçlarının bir sonucu olarak iyileşme görmeyen veya komplikasyonları olan herhangi bir kişi, doktoruyla konuşmalı ve mümkün olan en kısa sürede ev ilaçlarını kullanmayı bırakmalıdır.

Ayak tırnak mantarı için herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurun.

Referanslar:

Daud, F. V., Ueda, S. M. Y., Navarini, A., & Mímica, L. M. J. (2011, January-March). The use of ozonized oil in the treatment of dermatophitosis caused by Microsporum canis in rabbits. Brazilian Journal of Microbiology, 42(1), 274–281. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3768949/

Derby, R., Rohal, P., Jackson, C., Beutler, A., & Olsen, C. (2011, February). Novel treatment of onychomycosis using over-the-counter mentholated ointment: A clinical case series. The Journal of the American Board of Family Medicine, 24(1), 69–74. Retrieved from http://www.jabfm.org/content/24/1/69.full

El Gendy, S. G., Seddek, N. H., & Mohammed, S. M. (2016, April). Activity of some natural oils on dermatophytes isolated from Assuit University Hospitals [Abstract]. Egyptian Journal of Medical Microbiology, 25(2), 85–91. Retrieved from https://platform.almanhal.com/GoogleScholar/Details/?ID=2-101809

Fu, J., Wei, P., Zhao, C., He, C., Yan, Z., & Hua, H. (2014, November 12). In vitro antifungal effect and inhibitory activity on biofilm formation of seven commercial mouthwashes [Abstract]. Oral Diseases, 20(8), 815–820. Retrieved from https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/odi.12242

Letscher-Bru, V., Obszynski, C. M., Samsoen, M., Sabou, M., Waller, J., & Candolfi, E. (2013, February). Antifungal activity of sodium bicarbonate against fungal agents causing superficial infections. [Abstract]. Mycopathologia, 175(1-2), 153–158. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22991095

Mahboubi, M., & Kazempour, N. (2015, March). The anti-dermatophyte activity of Allium hirtifolium Boiss aqueous extract [Abstract]. Journal de Mycologie Médicale, 25(1), e10–e14. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S115652331400273X

Menéndez, S., Falcón, L., & Maqueira, Y. (2011, September 13). Therapeutic efficacy of topical OLEOZON in patients suffering from onychomycosis [Abstract]. Mycoses, 54(5), e272–e277. Retrieved from https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1439-0507.2010.01898.x

Parashar, B., Yadav, V., Maurya, B., & Sharma, L. (2012). Natural therapy of fungal nail disease: Review The Pharma Innovation, 1(4). Retrieved from http://www.thepharmajournal.com/archives/2012/vol1issue4/PartA/9.pdf

Romero-Cerecero, O., Islas-Garduño, A. L., Zamilpa, A., & Tortoriello, J. (2017, June). Effectiveness of Ageratina pichinchensis extract in patients with vulvovaginal candidiasis. A randomized, double-blind, and controlled pilot study. Phytotherapy Research, 31(6), 885–890. Retrieved from https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.5802

Sharp, O., Waseem, S., & Wong, K. Y. (2018, July 3). A garlic burn. BMJ Case Reports, 2018. Retrieved from http://casereports.bmj.com/content/2018/bcr-2018-226027.long

Tadtong, S., Suppawat, S., Tintawee, A., Saramas, P., Jareonvong, S., & Hongratanaworakit, T. (2012, October). Antimicrobial activity of blended essential oil preparation [Abstract]. Natural Product Communications, 7(10), 1401–1404. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23157022

Wei, Y.-X., Xu, X.-Y., Xu, & Song, X. (2017). A review of antifungal natural products against the pathogenic fungi causing athletes’ foot disease. Current Organic Chemistry, 21, 1–13. Retrieved from https://www.researchgate.net/

MLA
Fletcher, Jenna. “What is the best home remedy for toenail fungus?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 28 Aug. 2018. Web.
3 Sep. 2018. <https://www.medicalnewstoday.com/articles/322895.php>

APA
Fletcher, J. (2018, August 28). “What is the best home remedy for toenail fungus?.” Medical News Today. Retrieved from
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322895.php.

By Kaynuka Tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bir Kişi Doğduğu Günü Hatırlayabilir Mi?

İnsanlar eski dönemleri hatırlamada zorluk çekmektedir. En eski anısını hatırlayan kişi belki bir doğum günü ...

Sanal Ofisler Nasıl Çalışır?

Kendi işinizi mi kuruyorsunuz ve para biriktirmeniz mi gerekiyor? Ofis alanı için kira sözleşmesi imzalamadan ...

Site dışı SEO nedir, nasıl yapılır?

İnternet’in yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte İnternet üzerinden yayın yapan sitelerin sayısında da ciddi ...

malatya bayan escort bursa bayan escort antalya bayan escort konya bayan escort
antalya escortantalya escortantalya escortbursa escortbursa escortkonya escortkonya escorteskişehir escorturfa escortanakkale escortsamsun escortafyon escortmanisa escortmersin escortdenizli escortkıbrıs escortbalıkesir escortaydın escorthatay escortsivas escortvan escortadana escortelazığ escortizmit escortyalova escorterzurum escortısparta escortkocaeli escortmuğla escortsakarya escorttekirdağ escortdiyarbakır escorttrabzon escortuşak escortsinop escortrize escortmardin escortnevşehir escortorum escortbatman escortkırşehir escortaksaray escortamasya escortniğde escortağrı escortbolu escortadıyaman escortyozgat escortzonguldak escortktahya escorttokat escortgiresun escortkahramanmaraş escortkarabk escortbilecik escortkayseri escortdzce escortistanbul escortistanbul escortistanbul escortbursa escortkonya escortkonya escortkayseri escortkayseri escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortgaziantep escortgaziantep escortgaziantep escorthatay escorthatay escortankara escortankara escortkırıkkale escortbartın escortartvin escortbingol escortbitlis escortankırı escortedirne escortkastamonu escortgmşhane escortkaraman escorthakkari escortmuş escortordu escortsiirt escorttunceli escortbayburt escortşırnak escortardahan escortığdır escortkilis escortosmaniye escortdzce escorterzincan escortkars escortburdur escortistanbul escortizmir escortankara escortbodrum escortgaziantep escorteskişehir escortkonya escorturfa escortafyon escortdenizli escortizmir escortbursa escortsamsun escortanakkale escorthatay escortizmit escortkayseri escortantalya escortvan escortzonguldak escortbalıkesir escortmanisa escortbodrum escortkıbrıs escortsivas escortgaziantep escortadana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortantalya escortankara escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortanakkale escortankırı escortorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgaziantep escortgiresun escortgmşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortmaraş escortkarabk escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortktahya escortmalatya escortmanisa escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escorturfa escortsinop escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escorthttp://www.escortlariyiz.com