Ana Sayfa / Sağlık / Çocuklarda Beslenme Sorunları ve Çözümleri

Çocuklarda Beslenme Sorunları ve Çözümleri

Özellikle 2000’li yıllara geçiş yapıldıktan sonra beslenme alışkanlığında yavaş yavaş bozulmalar başladı. Bu daha çok çocuklarda görülen bir hal olsa da,orta yaşlı hatta ileri yaşta olan bireylerin bile bu durumda olduğunu söylemek isabetli olacaktır. Anne ve babaların özellikle çocuğun büyüme evresinde beslenme alışkanlığına dikkat etmesi ve bu alışkanlığı orta seviyeden tutunda ileri yaşlara kadar devam ettirmesine yardımcı olması,çocuk için çok önemlidir.

  • Yemek yememek
  • Yeterli yemeği yemediğine kanaat etmek.(Az yemesi)
  • Fast food tüketiminin çokluğu
  • Abur Cubur düşkünlüğü

gibi başlıklarda toplayabileceğimiz bir sorunlar yumağıyla baş başayız. Bu sorunu biraz olsun hafifletmek hatta soruna tamamen çare bulmak amacıyla bir yazı hazırlıyoruz umarız bu yazıdan faydalanırsınız.

  • Çocuğum Az Yemek Yiyor

Çocuğun düzensiz bir beslenmeye sahip olması tamamen ebeveynlerin suçudur. Çocuğu doğru bir şekilde yönlendirmeyen ebeveynler  düzensiz bir beslenmeye sebebiyet vermektedirler. Özellikle yemek sırasında annelerin yaptığı bir kaç hata bu olayın yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Yemek yerken doydum diyen çocuğa zorla daha fazla yemek yedirmek ve bir sonraki öğüne kadar tok kalmasını ummak çocukta beslenme düzensizliğine yol açacaktır. Ayrıca zorla yedirilen yemek,çocuğun yemeğe karşı tavrını da sertleştireceği için yemek yemeye yanaşmasına engel olacaktır.

  • Çocuğum Sadece Abur Cubur Yiyor

Burada özellikle de anneye çok iş düşüyor. Çocukların çok sevdiği abur cuburdan uzak durmaları neredeyse imkansızdır.Çocukların yemeklerden önce bunları yiyerek yemek yememelerine sebebiyet verilmesini istemiyorsanız çok iyi bir strateji uygulamalısınız. Özellikle bir ceza uygulamadan çok bir ödül uygulaması devreye sokmalısınız. Çocuklarınıza yemeklerini düzgün ve tam bir şekilde yemeklerini yedirdikten sonra bir ödül olarak onlara ikram edebilirsiniz. Bu tür atıştırmalıkları seçerken de sağlıklı olanlarını bulmaya ve yedirmeye azami dikkat göstermelisiniz.

  • Çocuğum Sürekli Fast Food ile Besleniyor

Fast Food tüketiminin sadece çocukların değil toplumda yaşayan herkesin başlıca sorunu olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu tüketimin önüne geçmek ne kadar imkansız görünse de en azından kısıtlayabiliriz. Fast Food tüketimi için haftalık yada aylık günler belirleyip bu gün çocuğunuza bir ödül olarak sunabilirsiniz. Bunun haricinde Fast Food tüketimi yapmamasına çok dikkat etmelisiniz.

  • Çocuğum Hiç Yemek Yemiyor

Çocukları anlayabilmek için onların dünyasına inmeniz gerekiyor. Onları birer yetişkin gibi düşünmekten sıyrılmamız en önemli faktördür. Yemekleri birer oyun gibi onlara sunmak çocukların yemek yemelerini teşvik edecektir. Ayrıca bir öğünde çok fazla şey yedirmemek yapılması gereken ilk şeydir. Metabolizmaları ve mide yapıları yetişkinler gibi olmadığı için bir öğünde fazla yeyip diğer öğüne kadar tok durayım düşüncesi yoktur onlarda. Bunun yerine normal yemeklerin dışında ara öğünler hazırlayarak çocukları tok tutmaya çalışmak doğru bir davranış olacaktır.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...