Ana Sayfa / Sağlık / Yaban mersini sirkesinin Demans’a etkisi

Yaban mersini sirkesinin Demans’a etkisi

Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin demans üzerinde ki etkiler ortaya koyuldu. Özellikle fareler üzerinde yapılan araştırmalar, demans ile mücadele için yeni bir heyecan yaşanmasına neden oldu.

Bilim adamları demans için, yaban mersini sirkesi şeklinde potansiyel yeni bir tedavi şekli keşfetti. Son araştırmada, araştırmacılar amnezi (Hafıza kaybı, belleğin (hafızanın) rahatsız olması) bulunan farelerde kısa süreli hafızayı nasıl geliştirdiğini ortaya koydu.

Demans, dünyada en hızlı büyüyen sağlık sorunlarından biridir ve bir kişi her 3 saniyede bir hastalığını daha ileri aşamaya taşımaktadır.

Dünya genelinde 50 milyon kişinin bunama yaşadığı tahmin edilmektedir. 2050 yılına kadar bu sayı 131.5 milyona ulaşması bekleniyor.

Demansın en yaygın biçimi olan Alzheimer hastalığı, tüm vakıaların yaklaşık yüzde 60-80’ini oluşturmaktadır. Öğrenme ve hafıza ile ilgili problemlerle nitelendirilmekte ve yalnızca ABD’de yaklaşık 5,5 milyon erişkin yaşamaktadır.

Bunlar gibi şok edici istatistikler, bunamanın önlenmesi ve tedavisinde yeni yollara duyulan umutsuz ihtiyacı vurgulamaktadır.

Daha yapılan bazı araştırmalar, yaban mersini gibi bazı doğal bileşiklerin bunama ile ilgili hafıza kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyordu.

Araştırmacılar “Sirke gibi fermente ürünler, gıda işlemi sırasında kolayca okside olan ve olgunluk, depolama ve işleme gibi faktörlerden etkilenen fenolik bileşiklerin korunması için etki yapabilir” diye belirtiyorlar.

  • Fermantasyon Nedir: Bakteri ve mantarların yardımıyla maddelerin çürümesine ve mayalanma sürecine fermantasyon deniliyor. Diğer bir deyişle canlı bir organizmanın, kimyasallarla daha basit kimyasallara ayrılma sürecine fermantasyon denilebilir.

Farelerde Kısa Süreli Hafıza İyileşmesi Gözlemlendi

Bulgularına ulaşabilmek için bilim adamları, farelere skopolamin denilen bir ilaç vererek amnezi (Hafıza kaybı, belleğin (hafızanın) rahatsız olması) oluşturdu. Farelere, kilogram yaban mersini sirkesi başına 120 miligram veya her hafta bir hafta boyunca 120 miligram kilogram yaban mersini özütü verildi.

  • Skopolamin: Solanaceae familyası bitkilerinden elde edilen bir tropan alkaloid. Bitkilerdeki ikincil metabolitlerin bir bölümüdür.

Araştırmacılar, yaban mersini sirkesi verilen farelerin beyninde asetilkolinin parçalanmasında bir azalma olduğunu buldu. Yazarlar, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde düşük seviyelerde asetilkolin tespit edildiğini belirtti.

  • Asetilkolin: Bir alkaloid olan asetilkolin tanımlanan ilk nörotransmitterdir. Merkezi sinir sisteminde yer alan bir kimyasal transmitter olmasının yanı sıra birçok organizmanın parasempatik sinir sisteminde yer alır.

Çalışma ayrıca, yaban mersini sirkesinin beyindeki sinir hücrelerinin büyümesinde ve bakımında rol oynayan bir protein olan farelerde, nörotrofik faktörde artışa neden olduğunu ortaya koydu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...