Ana Sayfa / Hayvanlar Alemi / Efsane Yarış Atı; Bold Pilot

Efsane Yarış Atı; Bold Pilot

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki efsane atı ilk olarak filmi yapıldığında duyduk. Film fragmanı Çukur dizisinin fragmanlarının ardından ekrana gelmeye başlamıştı. Şimdi ise Çukur dizisinin içerisine girdi ve kendisine bir sahnede yer buldu.

Filmde efsane şampiyon yarış atı Bold Pilot ile ünlü jokey Halis Karataş ve rahmetli eşi Begüm Atman Karataş arasındaki ölümsüz aşkın gerçek hikayesi konu edilmiştir. Ay Yapım ve Med Yapım’ın ortaklığında çekilen film 7 Aralık’ta vizyona giriyor.

Peki kimdir bu efsane şampiyon yarış atı Bold Pilot?

Persian Bold ve Rosa Palumbo ikilisinin minik yavrusu olarak 21 Nisan 1993 yılında dünyaya gelmiştir. Özdemir Atman’ın yetiştiricisi olduğu Atman Ekürisi’ne ait İngiliz kanı taşıyan Türk yarış atı olarak nam salmıştır.

Namı değer “Bold Pilot” ilk yarışına 28 Mayıs 1995 pazar günü çıkmıştır. Startın verilmesinin ardından yarışa ne yazık ki geç çıkış yaparak kaybedecek izlenimi vermesine rağmen özellikle son 200’de atağa kalkarak yarışı birinci olarak tamamlamıştır. Kazandığı bu ilk koşu “Asuvan” koşusudur.

1996 yılında katıldığı ve kazandığı Gazi Koşusunda aynı zamanda kırılamaz bir rekor geride bırakmıştır. 2.26.22’lik derecesini geçebilen bir at daha gelmemiştir.

1996 Gazi Koşusu ve Efsane Bold Pilot

1996 yılında dünya çapındaki rakiplerine karşı Enternasyonal Boğaziçi Koşusu’nu burun farkıyla da olsa kazanmayı başarmıştır.

Bold Pilot’ın kariyeri boyunca yaptığı tabelalar 1-1-2-2-1-2-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-6-1-1-1-1-3-1-3-1-4-2-1-4 şeklindedir. Çıktığı 30 yarışın 21 kez 1. – 4 defa 2. – 2 defa 3. – 2 defa 4. ve 1 defa 6. olmuştur.

Efsane yarış atı Bold Pilot, özellikle ilk dönemlerde startın yapılacağı alana girme konusunda zorluk çıkarıyor hatta bazı durumlarda starta geç başlamak zorunda kalınıyordu. Fakat bu durum giderek değişti ve start bölgesinde daha sakin bir hale büründü.

En dış kulvardan Bold Pilot geliyor!

Dillere pelesenk olan bu kelime Bold Pilot’ın koşu stilini tam olarak ifade eden bir cümledir. Yarışın başlarında temposunu gruba göre ayarlayan efsane şampiyon, son düzlüğe girildiği anda en dış kulvardan gelip rakiplerini arkasında bırakmasıyla tanınmaya başlanmıştır.

1 Efsane 10 Koşu — Bold Pilot

Bugünkü hesaplamalarla sahibine yaklaşık 3.6 milyon lira kazandırdı!

1998 yılına gelindiğinde ne yazık ki sakatlığının vermiş olduğu etkiyle de pistlere veda etmek zorunda kaldı. Son yarışı olan Başbakanlık Koşusunu 4. olarak tamamladı ve jübilesini de yapmış oldu.

2003 yılına gelindiğinde ise aygırlık kariyerine başladı. Günümüze kadar toplam 32 yavrusunda 11’i yarış kazanma başarısı gösterdi.

2014 yılında daha önce hiç görülmemiş bir şekilde Gazi Festivali etkinlikleri içerisinde Veliefendi Hipodromu’nda tekrar hayranlarıyla buluşturulup özel bir jübile yaptırıldı.

Sevenleri onu dakikalarca ayakta alkışladı.

Veliefendi’nin gelmiş geçmiş en iyi yarış atlarından birisi olmayı başaran ve hala öyle kalan Bold Pilot 30 Nisan 2015 Perşembe günü hayatını kaybetti.

1996 yılı Gazi Koşusu’nu rekor derece ile kazanan ve hala bu rekoru kırılamayan Bold Pilot, hayatını kaybettiğinde 22 yaşındaydı.

 

 

Şampiyon | İlk Fragman | Bold Pilot Geliyor!


Bold Pilot – Çukur

Bold Pilot Jübile 2013

Bu habere de bakabilirisiniz

Murat Güneş Azmettiricisi Kim? Gülben Ergen’den Açıklama

Aslında her şey Müge Anlı’nın sunuculuğunu yaptığı “Tatlı Sert” programında yaşanan bir kayıp arama vakasının ...

Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı Yapan Brenton Tarrant Kimdir?

Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının faili olarak  Brenton Tarrant ismi açıklandı. Bununla birlikte yapılan saldırının ...

Kemal Sunal Kimdir?

Asıl ismi Kemal Sunal olan ünlü oyuncu aslında herkes tarafından Şaban olarak tanınıyor. Çoğu kişi onu tanımlarken ...