Ana Sayfa / Nedir / Eklem faresi nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi? Nasıl oluşur?

Eklem faresi nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi? Nasıl oluşur?

Konya’da yaşanan bir olayın ardından gündeme gelen “Eklem Faresi” hastalığıyla ilgili tüm ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz. 51 yaşında 2 çocuk ve 5 torunu olan Nermin Uzbaş’ın dizlerinden irili ufaklı 967 tane eklem faresi çıkarılmasının ardından Eklem faresi nedir? Eklem faresi belirtileri nelerdir? Eklem faresi tedavisi? Eklem faresi nasıl oluşur? gibi sorular merak konusu oldu.

Konya’da yaşanan bu olayın ardından insanlar üzerinde en merak edilen konuları sizler için araştırdık ve tüm soruların teker teker yanıtını bulduk. Nermin Uzbaş’ın dizlerinden çıkartılan 967 tane eklem faresinin gündeme bomba gibi düşmesi, birçok kişinin daha duyarlı bir duruma gelmesine sebep oldu.

EKLEM FARESİ NEDİR?

Eklem Faresi” diğer ismiyle “Loose Body” dizin eklem çevresinde ortaya çıkmasıyla birlikte aynı zamanda kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de görülen, ufak parçalardan oluşan cisimler için kullanılan bir tabirdir.

EKLEM FARESİNİN BOYU NE KADARDIR?

Eklem çevresinde, eklem sıvısı veya sinoviyumda beliren kıkırdak veya kemik parçacıkları olarak bilinmektedir. Eklem farelerinin boyutları değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişiklik gösterebilmektedir..

  • Sinoviyal Sıvı: Vücudumuzun, eklem kıkırdaklarını sürtünme nedeniyle aşınmaktan korumak için, kendi kendine ürettiği, Hyaluronik asit içerikli kayganlaştırma sıvısıdır.

EKLEM FARESİ NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Eklem fareleri Romatoid artrit, osteoartrit gibi durumlardan ortaya çıkabilir veya osteoartrite sebebiyet verebilir. Diğer sebepler arasında travma veya kırıklar bulunmaktadır. Eklem faresinin spor yapan bireylerde görülme olasılığı daha yüksektir.

  • Romatoid Artrit: Artritin kelime anlamı, eklem iltihabı demektir. Romatoid artrit, küçük eklemlerin (el eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri) ve dirseklerin öncelikle tutulduğu, kronik (6 haftadan uzun süreli) seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara neden olan; bir çok organ ve sistemi de tutabilen otoimmün bir iltihabi eklem hastalığıdır. Tuttuğu eklemde hasar oluşturarak sakatlığa neden olur.
  • Osteoartrit (Kireçlenme) : Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir.

Eklem fareleri bazen düşme, çarpma neticesinde, spor faaliyetlerinin ardından veya gerçekleşen bir darbenin ardından meydana gelebilir. Bazen de yukarıda bahsettiğimiz Nermin Uzbaş’ta olduğu gibi eklem zarı buna neden olabilir.

Dizde ağrı, şişlik, ses gelmesi, hareket kısıtlılığı, takılma gibi şikayetler yapabilir. Bu hastalık için daha önceleri açık ameliyat tekniği kullanılıyordu. Günümüzde ise teknoloji ve tıbbın gelişmesi ile birlikte kapalı ortamda ameliyat yapılarak tedavi edilebilmektedir.

EKLEM FARESİ BELİRTİLERİ?

“Eklem faresi”nin ilk belirtileri arasında özellikle dizde kilitlenme, takılma hissinin oluşması ya da daha da şiddetlenmesidir. Bu sorunla karşı karşıya kalan hastalar hareket esnasında bir cismin içeride hareket ettiğini tarif ederek durumu anlatmaya çalışır. Bununla birlikte şişlik ve ağrı gibi durumlar ile de kişi karşı karşıya kalabilir.

EKLEM FARESİ NASIL TESPİT EDİLİR?

Eklem faresinin tespiti Röntgen kullanılarak basit bir şekilde yapılabilir. Ciddi boyutlarda olan serbest cisimlere cerrahi tedavi uygulanır ve parçacık bulunduğu bölgeden direk alınır.

TEDAVİ SONRASI!

Cerrahi tedavinin ardından hastanın fizik tedavi süreci başlar. Şişlik, ağrı ve kas zayıflığı, kas kısalığı gibi durumlarda dokuyu eski haline getirerek tedavi süreci tamamlanmış olur.

Eklem faresi gözden kaçan ancak önemli bir problemdir. Detaylı bir inceleme yapılarak sorunun gerçek kaynağı tespit edilebilir ve tedaviye karar verilebilir. Son olarak özellikle kilitlenme ve hareket eden bir cisim hissi direk olarak eklem faresini akıllara getirir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...