Güncel haberler
Ana Sayfa / Sağlık / Erkeklerin Neden Meme Uçları Vardır?

Erkeklerin Neden Meme Uçları Vardır?

“Erkeklerin neden meme uçları vardır?” sorusu 2017 yılında Google üzerinden aylık ortalama 22.000 defa arandı.

Açıkça söylemek gerekirse, hayattaki bazı şeyler tamamen anlamsızdır. Belki de bize anlamsız geliyor ya da henüz ne işe yaradığını bilemediğimiz için sorgulamaya devam ediyoruzdur. Belki de günümüz teknolojisiyle bu durumun neden olduğunu ya da ne faydasının olduğunu ya da hangi zararlı durumdan bizi muhafaza ettiğini henüz anlayamıyoruz.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabını irdelemeye;

Konsepsiyondan (Yumurtanın döllenmesi, hamile kalma) sonraki ilk birkaç haftada, erkek ve dişi embriyo, aynı gelişme yolunu izler.

Üreme organlarının gelişmeye başladığı ve fetüsün cinsiyete göre farklılaşmaya başladığı gebeliğin altıncı ile yedinci haftasına kadar kadın ve erkekler olarak gelişmemiz, benzeri biçimde devam eder. Özellikle, SRY isimli bir genin etkili olmaya başlamasıyla bu benzer gelişme sona erer. SRY geni temel olarak cinsiyet belirleyici bölge Y proteininin üretimi için bir kullanım kılavuzudur.

  • X kromozomunda dişilik özellikleri baskınken Y kromozomu erkeklere özgüdür.

Testisler, erkek fetüslerde oluşmaya başladıktan sonra vücut, testosteron üretmeye başlar ve fetus daha fazla cinsiyete özgü biyolojik özellikler göstermeye başlar. Ancak bu aşamada artık erkeklerin memeleri oluşmuştur bile.

Şimdi kısa bir değerlendirme yapalım ve daha net bir şekilde anlaşılacağı gibi açıklamaya çalışalım;

Yalnızca kadınlarda süt keseleri bulunmasına karşın, embriyonun ilk oluşum aşamasında kadın ve erkekler olarak gelişmemiz benzeri biçimde başlar. 6 haftalık olana kadar, embriyo kadın şablonunu takip eder. Taki erkek cinsiyet kromozomu devreye girene kadar. Fakat bu aşamada artık erkeklerin memeleri oluşmuştur bile…

En azından meme başlarına gelinceye kadar, meme bezleri ilk birkaç haftada ve SRY geninin başlama şansı olmadan gelişmeye başladığı için bu durum ortaya çıkmış olur. Bu, erkek meme uçlarının dişi meme uçlarından daha küçük de olsa oluştuğu anlamına gelir.

Ve her şey yolunda ve iyi olsa da sorun, erkeklerin neden bu kadar işe yaramaz bir organı korumuş olduğunun açıklanamamasıdır. Eğer biyolojik olarak işe yaramıyorsa neden vardır?

Cevap;

  1. Tam olarak anlamadığımız bir amaca hizmet ediyor olabilirler.
  2. Bu amaç cinsel (kadın gibi, pek çok erkek meme uyarılmasından etkilenebiliyor) veya sosyal olabilir.
  3. Bugün birçok toplumda son derece nadir olmakla birlikte, Orta Afrika’daki Aka Pygmy kabilesindeki erkeklerin bebeklerini emzirdiği bilinir. Bu durum belki bir biyolojik dengesizlikle açıklanabilir. Bu durum ayrıca aşırı açlık ya da hormon bozukluğunun ortaya çıkmasıyla oluşabilmektedir. Ne olursa olsun bu durum çok nadir bir şekilde görülmektedir.

Kaynaklar:

  1. Why Do Men Have Nipples? – www.iflscience.com/plants-and-animals/why-do-men-have-nipples/
  2. Imwold, Denise (2003). Anatomica’s body atlas. San Diego, CA: Laurel Glen. pp. 286–7. ISBN 9781571459237.
  3. Lawrence, Eleanor (5 August 1999). “Why do men have nipples?”. Nature News. doi:10.1038/news990805-1.
  4. Burke, Anna (July 19, 2017). “Do Male Dogs Have Nipples?”. American Kennel Club.
  5. Simons, Andrew M. (January 13, 2003). “Why do men have nipples?”. Scientific American.

Bu habere de bakabilirisiniz

Mikrosefali Nedir?

Mikrosefali, beynin düzgün gelişmediği ve normalden daha küçük bir kafa ile sonuçlandığı bir tıbbi durumdur. Mikrosefali ...

Craniopagus Parasiticus (Parazit İkiz)

Craniopagus Parasiticus, 10 Milyon doğumda yaklaşık 4 ile 6 arasında ortaya çıkan son derece nadir ...

Rapunzel Sendromu Nedir?

Rapunzel Sendromu (Trichophagia-Trikofaji), insanlarda saç  yutması sonucu ortaya çıkan oldukça nadir bir bağırsak hastalığıdır. Sendrom ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir