Ana Sayfa / Nasıl Yapılır / EROİN Hangi Amaçla Yapılmıştır?

EROİN Hangi Amaçla Yapılmıştır?

Günümüzde hala kullanımı yapılan çok sayıda uyuşturucu madde gibi eroinde bilim adamları tarafından ilaç olarak bulunmuştur.

İnsan bünyesinde, en yıkıcı etkiyi gösteren kimyasal bileşenlerden biri olan eroin, ilk olarak bilim adamları tarafından Tüberküloz ve Kanser hastalarının şiddetli ağrılarını bir nebze de olsa azaltmak için geliştirilmiştir.

Eroin ilk defa 1874 senesinde İngiltere’de bulunan St Mary’s Hastanesindeki Tıp Fakültesinde görev yapan İngiliz Kimyacı C. R. Alder Wright tarafından sentezi yapıldı. O dönemde morfini farklı asitlerle kombine etmek üzerine deneyler yapıyordu.

Bununla birlikte, C. R. Alder Wright’ın bu önemli bilimsel keşfi daha ileri seviyelere ulaşamadı ve eroin’in ünü 23 sene sonra bir başka kimyacı olan Felix Hoffmann tarafından, bağımsız olarak yeniden sentezlendiği zaman yayılmaya başladı.

Hoffmann, Almanya’da bulunan Bayer Farmasötik ürünler firmasında görev yapıyordu ve görev yaptığı laboratuvarın başında Heinrich Dreser bulunuyordu. Dreser, Hoffmann’a Afyon Sakızının doğal türevi olan ve morfine benzeyen ama ondan daha az bağımlılık tesiri oluşturan kodeini elde etmek amacıyla morfini sentezlemesini istedi. Ama Hoffmann kodein elde etmek yerine, deneyleri neticesinde morfinden üç kat daha kuvvetli olan başka bir madde elde etti.

Bayer şirketi bu maddeyi “heroin” olarak adlandırdı. Bu ismin seçilmesinde ise Alman kökenli olan ve “Görkemli” manasına gelen “Heroisch” kelimesinin etkisi olduğu zannedilmektedir. Çünkü eroinin denenmesi sürecinde denek olarak kullanılan insanlar, kendilerini “görkemli, cesur” hissettiklerini belirtmişlerdir.

1898’den 1910 yılına kadar eroin bağımlılık “yapmayan morfin” ismiyle pazarlanmaya başlanmıştır, bununla birlikte çocuklar için öksürük ilacı olarak satışı da gerçekleştirilmiştir. Bayer firması, eroini karaciğerde parçalanarak morfine dönüştürüldüğünü keşfetmeden önce morfine bağımlılık tedavisi için pazarlamıştır. Firma için eroinin bu özelliğinin keşfi tarihi bir utanç kaynağı olmuştur.

ilacın yan etkileri ve organizmalara olan kötü etkileri fark edilene kadar doktorlar tarafından hastaların acılarını dindirmek amacıyla kullanılmıştır.

Etkileri fark edildikten sonra iş işten geçmiştir. Çünkü halk arasında bilinir bir hale gelmiş ve “Şeytanın Tozu” olarak isimlendirmiştir.

Eroin öyle bir illet olarak halk arasında yayılmıştır ki araştırmacıların yaptığı son açıklamayla  eroini bırakabilen bağımlıların sayısı en fazla %5 ile %10 arasında olduğunu belirtilmiştir.

Yüksek dozda Eroin ölümcül olabilir. Sigmund Freud bahsettiği gibi intiharlarda kullanılabilir. Eroin aynı zamanda bir cinayet aleti olarak da kullanılabilir. Seri katil Dr. Harold Shipman 218 kurbanı üzerinde Eroin kullanmıştır. Dağıtıcılar aynı zamanda sevmedikleri müşterilerine alışılmadık şekilde saf eroin verirler ya da bir başka uyuşturucu ile karıştırarak verirler.

Zaman zaman bu tür ölümleri açıklığa kavuşturmak ölümün aşırı doz mu, intihar mı yoksa cinayet mi olduğunun bilinememesi nedeniyle son derece zordur.

Kaynak:

  • ipfs
  • Vikipedi

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...