Ana Sayfa / Astronomi / Evrenin En Tuhaf 13 Sesi

Evrenin En Tuhaf 13 Sesi

Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla uzay hakkında daha çok bilgi edinmemizi sağlıyor. Nasa, uzaya gönderdiği araçlarla uzayın derinliklerindeki göremediğimiz gök cisimlerini görmemize yardımcı olurken, bu cisimlerden hiç beklenmedik bir şekilde yansıyan radyo dalgaları bir takım sesleri algılamamızı sağlıyor. Bununla birlikte yine yeryüzünde sık sık duymayacağımız bir takım seslerin kaydedilmiş olduğunu söyleye biliriz. Hadi o sesleri hep birlikte dinleyelim.

1- İlk ses Antarktika’da yaklaşık olarak 5000 km derinlikte kaydedilmiştir. Bilim adamları bu sesin büyük ihtimalle büyük bir buz dağının yarılmasından kaynaklandığını düşünmektedir.

2- 1989 yılında Kuzeydoğu Pasifik‘in derinliklerinde kaydedilen bu sesin Mavi balinaların konuşmaları olduğu düşünülüyor.

3- Finlandiya’da Kutup ışıklarının olduğu bölgede kaydedilen bu ses dalgaları yerden yaklaşık 70 m yükseklikte kaydedilmiştir. 

4- 1969 yılında kaydedilen bu ses, Apollo 10‘un aya inişi sırasında kaydedilmiştir. Çıkan sesin, muhtemelen radyo frekanslarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

5- Şimdi dinleyeceğiniz sesler dünyanın uzaydan çekilen görüntüleri esnasında kaydedilmiştir.

6-  Sırada Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars‘a ithâfen isimlendirilmiş olan, Güneş Sistemi’nin Güneş’ten itibâren dördüncü gezegeni, namı değer “Kızıl Gezegen” Marsın sesini dinleyeceğiz. 

7- Şimdi sırada Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan ismini Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğü Jüpiter’den alan, Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmeyi başarmış Jüpiter‘in kaydedilmiş ses kaydını dinleyeceğiz. 

8- Sırada Güneş Sisteminin Güneş’e yakınlık sırasına göre 6. gezegeni, Büyüklük açısından Jüpiter’den sonra ikinci sırada yer alan Adını Yunan mitolojisindeki Kronos’tan alan ve aynı zamanda Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden birisi olan Satürn‘ün ses kaydını dinleyeceğiz.

9- Şimdi Yüzeyinin büyük oranda temiz buzla kaplı olmasından dolayı güneş sisteminde ışığı en fazla yansıtan gök cisimlerinden biri konumunda olan ve Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enseladus’un kaydedilen sesini dinleyeceğiz.

10-  Sırada Güneş Sisteminin Güneş’ten yakınlık sırasına göre 7. gezegen, Çap açısından Jüpiter ve Satürn’den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün’ün ardından dördüncü sırada yer alan ve Adını Yunan mitolojisi’ndeki gökyüzü tanrısı Uranos’tan alan Uranüs‘ün kaydedilen sesini dinleyeceğiz.

11- Şimdi Yıldızlararası uzayı dolduran ve galaksiler arası uzaya iyi bir şekilde uyum sağlamayı başaran, iyonik, atomik ve moleküler formda gaz, toz ve kozmik ışınlar içeren Yıldızlararası madde‘nin kaydedilen sesini dinleyeceğiz.

12- Sırada astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisim Kara delik‘in kaydedilen sesini dinleyeceğiz. Bu ses kaydında ve görüntüde iki kara deliğin birbirini yutmasına şahit olacaksınız.

13- Ve son olarak tek başına Güneş Sistemi kütlesinin % 99,8’ini oluşturan güneşin kavurucu ateşinin sesini duyacaksınız.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 3

Okuma Süresi: 3 Dakika Günümüzden 530 Milyon yıl önceki Kambriyen dönemini incelemeye devam ediyoruz. Bu dönemde yaşayan tuhaf türleri ...

Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 1

Okuma Süresi: 3 Dakika Yaklaşık 530 Milyon yıl önce yaşamış olan Kambriyen Döneminde ki canlıları incelemeye devam ediyoruz. Bugün ...

Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 1

Okuma Süresi: 3 Dakika Yeryüzü tabakaları incelendiğinde, dünyadaki canlılığın birdenbire ortaya çıktığı görülür. Çok sayıda canlı türü, bir anda ...