Ana Sayfa / Kimdir / Frank Morley Kimdir?

Frank Morley Kimdir?

Frank Morley, 9 Eylül 1860 tarihinde Woodbridge, Birleşik Krallık’ta dünyaya geldi. Çoğunlukla cebir ve geometri alanlarında öğretimi ve araştırmasıyla tanınan önde gelen bir matematikçiydi.

Matematiksel başarıları arasında, ilkeli düzlem geometrisindeki ünlü “Morley Teoremi“nin keşfi ve kanıtı ilk sırada yer almaktadır.

Frank Morley, İngiltere’deki Woodbridge bölgesinde bulunan Suffolk kasabasında doğdu. 9 Eylül 1860 tarihinde Çin dükkanı işleten Elizabeth Muskett ve Joseph Roberts Morley çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Woodbridge Okulu’nda eğitim aldıktan sonra Morley, 1884 yılında King’s College, Cambridge‘e eğitim almaya gitti.

1887’de Pensilvanya’ya taşındı. 1900’e kadar Johns Hopkins Üniversitesi‘nde matematik bölümü başkanlığı yaptığı Haverford Koleji’nde ders verdi.

James Harkness ile birlikte 1893 yılında İşlev Teorileri Üzerine Temel Tez, 1898 yılında ise Analitik Fonksiyonlar Teorisine Giriş isiminde yayınlar yaptı.

1919’dan 1920’ye kadar Amerikan Matematik Derneği‘nin başkanıydı ve 1900’den 1921’e kadar Amerikan Matematik Dergisi‘nin editörüydü.

1912’de Cambridge’de (İngiltere), 1924’te Toronto’da ve 1936’da Oslo’da Uluslararası Matematikçiler Kongresi‘ne konuşmacı olarak davet edilmişti.

1933 yılında o ve oğlu Frank Vigor Morley, Inversive Geometry isimli kitabı yayınladı. Kitap karmaşık sayıları, geometri ve fonksiyon teorisi için bir araç olarak geliştirmiştir.

Aynı zamanda geometride, inversive geometri, inversiyon olarak isimlendirilen Euclidean düzleminin bir tür dönüşümünün genelleştirilmesiyle korunan figürlerin özelliklerinin incelenmesidir.

Frank Morley, aynı zamanda güçlü bir satranç oyuncusuydu ve bir zamanlar dünya şampiyonu olan Emanuel Lasker‘i satranç oyununda yenmiştir.

Ünlü yazar Christopher Morley, Pulitzer Ödülü kazanan Felix Morley ve ünlü Matematikçi Frank Vigor Morley Frank Morley’in oğullarıdır.

Frank Morley 17 Ekim 1937 tarihinde 77 yaşındayken Baltimore, Maryland, ABD’de öldü.

Eserleri

  • 1893: (James Harkness ile) Fonksiyonlar teorisi üzerine bir inceleme (New York: Macmillan)
  • 1898: (James Harkness ile) Analitik İşlevler Teorisine Giriş (G.E.Stechert ve Şirket)
  • 1919: Lüroth Quartic Eğrisinde
  • 1933: (Oğlu Frank Victor ile) HathiTrust’tan temin edilebilen Inversive Geometry, Ginn & Co.

Morley Teoremi (Mucizesi, Üçgeni) Konusunu Okumak için Tıklayınız

Bu habere de bakabilirisiniz

Reynmen Kimdir? Gerçek İsmi Nedir?

Youtube kanalından paylaştığı şarkılarla gündeme gelen ve son şarkısı “Derdim Olsun” ile Youtube’da 24 saat ...

John Wayne Gacy Kimdir?

John Wayne Gacy, siyaset alanında oldukça aktif bir danışman, başarılı bir iş adamı ve aynı ...

PALU AİLESİ – En Açık Özet

Palu ailesinin olayı Türkiye’de yaşanmış belki de en garip olaylardan birisi olarak karşımıza çıktı. Bu ...