Freddie Mercury Kimdir? | Bilgi Yağmuru
Ana Sayfa / Biyografi / Freddie Mercury Kimdir?

Freddie Mercury Kimdir?

Freddie Mercury olarak bilinen Farrokh Bulsara en iyi rock grubu Queen‘in solisti, dünyanın en güçlü vokali olarak anılan, Kraliçe’nin baş vokalisti olarak bilinen bir İngiliz şarkıcı-söz yazarı ve plak yapımcısıdır.

Doğum ismi Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury, 5 Eylül 1946 Tanzanya’da bir ada olan Zanzibar’ın başkenti Stone Town’da dünyaya gelmiştir.

Freddie Mercury, özellikle sahne performansıyla döneminde tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır. Sesi, günümüzde bile hala “dünyanın en güçlü vokali” olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Queen‘i kurarak insanlık tarihinin en çok tanınan müzik gruplarından biri haline gelmesinde çok büyük emekleri vardır.

Çok güçlü ve kendine özgü bir ses rengine sahiptir. Rock müzik ve operanın bir arada kullanımı başta olmak üzere, farklı müzik çeşitlerini birlikte harmanlayan bir müzik anlayışına sahiptir.

We Are the Champions” parçası başta olmak üzere “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “Don’t Stop Me Now”, “Killer Queen” ve “Crazy Little Thing Called Love” gibi pek çok hit parçanı yazarak dünyaya kazandırmıştır.

Yaşadığı dönemde hiç alışılmadık bir hayatı yaşamaktaydı. Cinsel tercihi, sahne performansları, giyim kuşamı, sahip olduğunu öz güven ve cesaretle müziğini, kurucusu olduğu Queen ile tüm dünyaya hissettirmiştir. Uzun dönemler Queen grubundaki çalışmaları ile beraber solo olarak da çalışmıştır.

Mercury, bunlarla birlikte aynı zamanda “İlk Asyalı Rock Star” olarak adlandırılır. 1991 yılında AIDS‘in getirdiği komplikasyonlar neticesinde hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybetmesinin ardından geriye kalan grup üyeleri, insanların AIDS farkındalığının artması gayesiyle “The Freddie Mercury Tribute Concert” isminde bir konser organize etmişlerdir.

Mercury’nin vokaliği ile birlikte Queen 300 milyon civarı bir satış başarısı elde etmiştir. Queen genel olarak The Beatles’den sonraki en önemli rock grubu olarak kabul görür. Bu güne kadar Celine Dion, George Michael, Lady Gaga, Katy Perry, Extreme, Michael Jackson, Foo Fighters, Kurt Cobain, Guns N’ Roses, Metallica, Manic Street Preachers, The Killers, The Smashing Pumpkins, Radiohead, My Chemical Romance, Kansas, Iron Maiden, Ben Folds Five, Robbie Williams gibi birçok şarkıcının veya grubun üzerinde etki bırakmıştır.

Çocukluk Yılları

Parsi kökenli bir ailenin çocuğu olarak dönemin İngiliz kolonisi olan Zanzibar adasında (şuan ki Tanzanya’nın bir bölgesi) dünyaya gelmişti. Aynı zamanda Kashmira isminde bir kız kardeşi vardır.

Mercury, Hindistan’ın Bombay bölgesinde bulunan St. Peter yatılı okulunda eğitim almaya gitti.

Bu okulda piyano çalmayı öğrendi ve ilk grubu The Hectics‘e katıldı.

Çocukluk döneminde büyük annesi ve teyzesi ile birlikte Hindistan’da yaşadı. Zanzibar’a geri gelmeden önce St. Mary’s Lisesi’nde eğitimini tamamladı.

Zanzibar’da yaşanan 1964 devriminden dolayı 17 yaşındayken ailesi ile beraber Birleşik Krallık’a gelmişlerdi. Burada Ealing Art College’da Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı.

Freddie Mercury, çok özel bir sese sahipti. Gündelik konuşma sesi bariton aralığında olmasına karşın şarkı söylerkenki sesi tenor idi. Kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık 4 oktav idi (falsetto dahil). Vokal aralığa ilaveten Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle yorumlamıştır. Bununla birlikte, ses tellerindeki nodüllerden rahatsız olmasından dolayı (ameliyat olmayı reddetmiştir) pek çok konserinde yüksek notaları düşürmüştür. Mercury hiç formal vokal eğitimi almadığını ifade etmiştir.

Şarkı Yazımı

Freddie Mercury, kurucusu olduğu Queen’in “Greatest Hits” isimli albümünde bulunan 17 şarkının 10’unun yazarıdır. Bunlar arasında: “Killer Queen”, “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions” ve “Don’t Stop Me Now” sayılabilir. 1980’lerde grubun dört üyesi de şarkı yazıyordu.

Fakat Mercury’nin şarkılarında dikkati çeken en büyük özellik, Rock, heavy metal ve disco gibi değişik tarzları aynı anda işlenebiliyor olmasıydı.

Bazı şarkılarının yapısı diğerlerine göre çok daha kompleks, bazılarınınki ise oldukça basitti.

Örneğin, “Bohemian Rhapsody” nin çevrimsiz bir yapısı vardır ve yaklaşık 60 akor içerir. Buna karşın, “Crazy Little Thing Called Love” şarkısında yalnızca birkaç akor bulunmaktadır. Mercury oldukça karmaşık harmoniler yazmış olmasına rağmen, çok az nota bilgisi olduğunu ifade etmiştir.

Queen gurubunun dört üyesi de şarkı yazarı olarak aktif olarak şarkı yazıyor olmasına rağmen, ilk albümlerinin yapımında Queen ile beraber stüdyo çalışmalarına katılan yapımcı Gary Langan: “Freddie, diğerlerinin şarkı yazmalarına her zaman destek vermiştir.

Oysa çalıştığım diğer gruplarda durum hiç de böyle değildi; belli bir kişi şarkı yazardı, başka yazan olursa da şarkısını kabul ettirmek için epeyce uğraşması gerekirdi.” şeklinde açıklama yapmıştır.

Mercury şarkılarını yazarken ağırlıklı olarak piyanosunu kullanmış ve ekseriyetle grup arkadaşları ve gitarist Brian May için teknik olarak zor notalar seçmiştir.

Gitar yeteneği oldukça düşük seviyede olmasına rağmen, gitar için de “Bohemain Rhapsody” de duyulanlar dahil olmak üzere pek çok melodi ve riff yazmıştır.

Crazy Little Thing Called Love” şarkısını da gitarla yazdığı şarkılardan birisidir.

Solo Çalışmaları

Mercury, Queen ile birlikte çalışmalar yapmakla birlikte aynı zamanda 1985 yılında “Mr. Bad Guy” 1988 yılında “Barcelona” isimli iki tane de solo albüm çıkarmıştır.

Mr. Bad Guy” pop ağırlıklı olup disko ve dans müziği tarzında olmasına karşın ikinci solo albümü olan “Barcelona” ise Mercury’nin hayranı olduğu opera sanatçısı Montserrat Caballé ile beraber kaydedilmiştir.

Caballé, albümün, kendi kariyerindeki en büyük başarılarından biri olduğunu söylemiş ve Mercury için: “O sadece bir pop şarkıcısı değil, bir müzisyen idi, piyanonun başına geçer ve beste yapmaya başlardı.

Farklı müzik stillerini bir araya getirmenin yeni bir yolunu keşfetmişti. O bu işi yapan ilk ve tek kişidir.” şeklinde konuşmuştur.

Kişisel Yaşamı

Kişisel yaşamında en fazla dikkat çeken şey ise yaşadığı döneme rağmen açık bir şekilde gay olduğunu açıklamasıdır. Buna karşın uzun yıllar boyunca “Mary Austin” isminde bir kız arkadaşıyla birlikte yaşamıştır.

70’li yılların sonunda verdiği bir röportajda gazeteciye: “Bir nergis kadar geyim canım” demiştir.

1970’li yılların sön dönemlerinin ardından Mercury’nin hem cinsleriyle olan aşk maceraları başlamış ve “Mary Austin” ile olan ilişkisi sona ermiştir. Buna rağmen çift yine de yakın arkadaş olarak kalmış ve Mercury, Austin’i gerçek arkadaşı olarak ifade etmiştir.

1985 yılında yaptığı bir röportajda Mercury, Austin’le ilgili olarak: “Bütün sevgililerim neden Austin’in yerini alamadıklarını soruyorlar. Çünkü bu imkansız. Tek arkadaşım Mary ve ben başka birini istemiyorum. O benim yasal eşim. Bu benim için evlilik gibi. Birbirimize inanıyoruz ve bu bana yeter. Bir erkeğe, Mary’e aşık olduğum gibi olamazdım” demiştir.

Mercury 1983 yılında ise “Jim Hutton” isminde kuaförle yeni bir gay ilişkiye başlamıştır.

Hutton, Mercury’nin hayatının son 6 yılında onunla beraber olmuş, hastalığı esnasında ona bakmış ve öldüğünde de yatağının yanı başında bulunmuştur.

Hutton’a göre, Mercury ondan kocası olarak bahsetmekteydi ve öldüğünde de Hutton’ın ona verdiği evlilik kurdelasını takıyordu.

Freddie Mercury’nin takıntılı olduğu konuların başında çene yapısı gelmektedir. Göze çarpan dişlek bir çene yapısına sahipti ve bunu uzun yıllar boyunca düzelttirmek istedi. Bir konuşmasında meslek hayatının ilk dönemlerinde dişlerini düzeltmek istediğini ama zaman ayıramadığını ve bundan da pişman olduğunu itiraf etmiştir. Hatta böyle bir operasyonun sesine zarar verebileceğinden endişelendiğini de ifade etmiştir.

Gülümserken, dişlekliği görünmesin diye genellikle eliyle ağzını kapatırdı.

Cat Fancy dergisinin Ocak 2004 sayısında yayınlanmış olan habere göre, Mercury kedileri çok severdi ve hatta yaamının bir döneminde 10 kadar kedisi bulunmaktaydı.

Mercury’nin kişisel yardımcısı Peter Freestone, patronunun kedilere “en az insanlar kadar değer verdiğini” ifade ederek onun bu yönününde ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

Nitekim, Mr. Bad Guy albümü ve “Delilah” şarkısı kedilere ithaf edilmiştir. Mercury, video ve albüm kapaklarında bir kediyi canlandıran giysiler giymiştir.

Mercury her zaman mensup olduğu kökenden utanmıştır. Parsi kökenli olmasına rağmen bunu kolay kolay dile getirmemiştir. Öyle ki çok sayıda kaynakta Freddie Mercury’nin Hint kökeninden geldiği ifade edilmiştir. Gerçekte kendisi İran’a Müslümanlık geldiği zaman Hindistan’a göç eden Zerdüştlerin soyundan gelmektedir.

Çok sayıda arkadaşı, Mercury’nin etnik kökeninden utandığını ve uzun yıllar Hint göçmenlere karşı şiddet ve ırkçı isyan hareketlerine sahne olmuş bir ülkede ırkçı bir tepkiden korktuğunu açıklamışlardır.

Diğer taraftan gruptaki baterist arkadaşı Roger Taylor, Mercury’nin etnik kökenini, yalnızca rock müzisyeni kimliğine uymadığı için geri plana ittiğini ileri sürmüştür.

Ölümü

1987 yılının ilkbaharında AIDS teşhisi konulmuştu. Buna rağmen o sene yaptığı bir röportajında yapılan testlerin negatif çıktığını ve AIDS olmadığını açıklamıştı.

İngiliz basını, bu inkarlara rağmen Mercury’nin sağlığıyla alakalı olarak olarak konuşulan dedikoduların peşini bırakmıyordu.

Hayatının son dönemlerinde, “These Are the Days of Our Lives” klibinde ki sıska görünüşü de bu dedikoduların yayılmasını körüklüyor ve ciddi bir rahatsızlığı olduğunu ortaya çıkarmış oluyordu.

22 Kasım 1991 tarihinde Mercury, Queen’in menajeri Jim Beach‘i Kensington’da bulunan evine çağırdı ve bir basın açıklaması hazırladılar. Bir gün sonra, aşağıdaki açıklama basına verildi:

Son iki hafta boyunca basında yapılan yoğun varsayımlar üzerine, testlerimin HIV pozitif çıktığını ve AIDS taşıdığımı onaylıyorum. Bu bilgiyi bugüne dek gizli tutmamın, yanımdakilerin mahremiyetini korumak adına doğru olacağını düşünmüştüm. Fakat artık, dostlarımın ve dünya çapındaki hayranlarımın gerçeği bilme vakti gelmiştir ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla mücadelede doktorlarıma katılacaktır. Mahremiyetim benim için her zaman önemli olmuştur ve fazla röportaj vermememle ünlüyümdür. Bu tutumum bundan sonra da böyle devam edecektir, lütfen anlayışla karşılayın.

Freddie Mercury, yayınlanan bu basın açıklamasının 24 saat kadar geçmesinin ardından, evinde yakın arkadaşlarının kollarında, 45 yaşında hayatını kaybetti.

Resmi ölüm sebebi, AIDS’ten dolayı yakalandığı bronşiyal pnomöni olarak açıklanmıştı.

Hayattayken dini törenlere iştirak etmemiş olmasına rağmen, cenaze töreni zerdüşt bir rahip tarafından yönetildi.

Cesedi Kensal Green mezarlığında yakıldı. Küllerinin ise tam olarak ne yapıldığıyla ilgili net bir bilgi yoktur.

Bununla birlikte Cenevre Gölüne serpildiği, ailesine verildiği gibi farklı versiyonlar bulunmaktadır.

Queen’in geride kalan üyeleri The Mercury Phoenix Trust‘ı kurdular.

Bununla birlikte insanların AIDS farkındalığının artması gayesiyle “The Freddie Mercury Tribute Concert” isminde bir konser organize etmişlerdir.

Şefine 500.000 £, kişisel yardımcısına 500.000 £, şoförüne 100.000 £, ve eş cinsel sevgilisi Jim Hutton’a 500.000 £, eski sevgilisi ve arkadaşı Mary Austin’e ise malikanesini bırakmıştır.

Film – “Bohemian Rhapsody”

Bohemian Rhapsody, yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı ve Freddie Mercury’nin hayatının anlatıldığı 2018 ABD çıkışlı biyografik sinema filmi 2 Kasım 2018’de Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girdi.

Etkilendikleri

Freddie Mercury’nin ailesi, onun çocukluk döneminde sürekli Hint müziği dinlediğini ve onun ilk etkilendiği kişi de bir Bollywood playback şarkıcısı olan Lata Mangeshkar olduğunu ifade etmişlerdir.

Record Collector dergisinde yayınlanan haberde, Britanya’ya gelmesinin ardından, Mercury büyük bir Jimi Hendrix, The Beatles ve Led Zeppelin hayranı oldu.

Hendrix için: “Jimi Hendrix çok önemlidir. O benim idolümdür. Sahndedeki duruşu ile bir rock yıldızı için tam bir örnek teşkil eder. Onu birisiyle karşılaştırmanıza imkân yoktur. Sihiriniz ya vardır ya da yoktur. Geliştirilecek bir şey değildir bu. Onun yerini kimse dolduramaz.” demiştir.

Mercury’nin hayran olduğu bir diğer kişi de, şarkıcı ve oyuncu Liza Minnelli idi. 1975 yılında verdiği bir röportajda Minnelli için: “Liza’nın her tarafından yetenek akıyor. Üstün bir enerjiye ve güce sahip. Kendini dinleyicisine aktarması ise çok etkileyici. Ondan öğrenilecek çok şey var. şeklinde konuşmuştur.

 • 2002’de BBC tarafından desteklenen ve halkın oylarıyla oluşturulan, “En büyük 100 İngiliz” listesinde 58. olmuştur.
 • 2005 senesinde Blender dergisinin okuyucuları Mercury’yi gelmiş geçmiş en iyi erkek sanatçı seçtiler.
 • 2008 senesinde, Rolling Stone dergisi onu “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı” sıralamasında 18. sıraya yerleştirdi.
 • 2009 senesinde Classic Rock dergisinin yaptığı ankette Mercury gelmiş geçmiş en iyi rock müzik sanatçısı seçildi.
 • Vizelli tarafından tarihte en çok iz bırakmış sanatçılardan biri seçildi.
 • Son anketlere göre Mercury Britanya’da hala popülerliğini koruyor. Örneğin, 600.000 İngilizin katıldığı 1999 Binyıl anketinde bir müzisyen ve şarkı yazarı olarak sırasıyla 14. ve 15. sıraları aldı.
 • Mercury’nin iki şarkısı; “Bohemian Rhapsody” ve “We Are The Champions”, farklı anketlerde dünyanın en sevdiği şarkılar olarak seçildi. Bu sonuç, “Bohemian Rhapsody” şarkısını son 50 yılın en beğenilen şarkısı ilan eden bir başka büyük anketin bulgusuyla tezat içindedir.
 • DigitalDreamDoor’daki çevrim içi müzik topluluğu, Freddie Mercury’yi “En büyük 100 rock vokalisti” listesinde sürekli olarak 1 numarada tutmaktadır.
 • BBC radyo’sunun düzenlediği “20. yüzyılın en büyük şarkıcıları” listesinde Mercury, en yüksek puan alan hard rock vokalisti idi ve 10. sırada yer almıştı.
 • 2009 yılının Ocak ayında Birleşik Krallık’ta istatistik konusunda bir otorite olarak kabul edilen OnePoll tarafından skiddle.com’un katkılarıyla ve oldukça geniş çaplı katılımla gerçekleştirilen bir ankete göre <<Ultimate Rock God>> yani ‘Rock ın Tanrısı’ ilan edildi.
 • MTV’nin, “Son 25 yılın en büyük şarkıcıları” listesinde 2. sırayı almıştır.

Binyıl Pulu

Kraliyet posta servisi Freddie Mercury’nin anısına “Binyıl pulu” çıkarmıştır. Pulun arka planında Queen’in davulcusu Roger Taylor’ın görünmesi tartışmalara neden olmuştur. O zamanlar, pullarda yalnızca İngiliz kraliyet ailesinin resimleri basılabilirdi ama bu politika daha sonra değiştirilmiştir. Aslında bu gelenek, onlarca yıl önce 1967’de, dünyanın çevresini yelkenlisi ile tek başına dolaşan Sir Francis Chichester için çıkarılan pul ile bozulmuştu(1967).

Solo Seçilmiş Şarkılar

 • Love Kills (1984)
 • I Was Born to Love You (1985)
 • Made in Heaven (1985)
 • Living on My Own (1985)
 • Time (1986)
 • The Great Pretender (1987) (1993’te tekrar yayımlandı)
 • Barcelona (Montserrat Caballé ile birlikte (1987), 1992’de tekrar yayımlandı)
 • In My Defence (1992)
 • Living on My Own (No More Brothers remiksi, 1993)
 • Love Kills (Sunshine People Remiksleri, 2006)

Queen grubuyla yayınladığı albümler

 • 1973 – Queen
 • 1974 – Queen II
 • 1974 – Sheer Heart Attack
 • 1975 – A Night At The Opera
 • 1976 – A Day At The Races
 • 1977 – News Of The World
 • 1978 – Jazz
 • 1979 – Live Killers
 • 1980 – The Game
 • 1980 – Flash Gordon
 • 1981 – Greatest Hits
 • 1982 – Hot Space
 • 1984 – The Works
 • 1986 – A Kind Of Magic
 • 1986 – Live Magic
 • 1989 – The Miracle
 • 1989 – Queen At The Beeb
 • 1991 – Innuendo
 • 1991 – Greatest Hits II
 • 1992 – Live At Wembley’86
 • 1992 – The 12″ Collection
 • 1992 – Classic Queen
 • 1995 – Made In Heaven
 • 1995 – Queen In Nuce
 • 1997 – Queen Rocks
 • 1999 – Greatest Hits III
 • 2000 – The Platinum Collection
 • 2004 – Live At The Bowl
 • 2007 – Rock Montreal

Queen albümlerinde bulunan şarkıları

 • 1973 – Great King Rat (Queen)
 • 1973 – Great King Rat (Queen)
 • 1973 – My Fairy King (Queen)
 • 1973 – Liar (Queen)
 • 1973 – Jesus (Queen)
 • 1973 – Seven Seas Of Rhye (Enstrumental) (Queen)
 • 1974 – Ogre Battle (Queen II)
 • 1974 – Fairy Feller’s Master-Stroke (Queen II)
 • 1974 – Nevermore (Queen II)
 • 1974 – The March Of The Black Queen (Queen II)
 • 1974 – Funny How Love Is (Queen II)
 • 1974 – Seven Seas Of Rhye (Queen II)
 • 1974 – Killer Queen (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – Flick Of The Wrist (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – Lily Of The Valley (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – In The Lap Of The Gods (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – Bring Back That Leroy Brown (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – In The Lap Of The Gods… Revisited (Sheer Heart Attack)
 • 1975 – Death On Two Legs (A Night At The Opera)
 • 1975 – Lazing On A Sunday Afternoon (A Night At The Opera)
 • 1975 – Seaside Rendezvous (A Night At The Opera)
 • 1975 – Love Of My Life (A Night At The Opera)
 • 1975 – Bohemian Rhapsody (A Night At The Opera)
 • 1976 – You Take My Breath Away (A Day At The Races)
 • 1976 – The Millionaire Waltz (A Day At The Races)
 • 1976 – Somebody To Love (A Day At The Races)
 • 1976 – Good Old-Fashioned Lover Boy (A Day At The Races)
 • 1977 – We Are The Champions (News Of The World)
 • 1977 – Get Down, Make Love (News Of The World)
 • 1977 – My Melancholy Blues (News Of The World)
 • 1978 – Mustapha (Jazz)
 • 1978 – Jealousy (Jazz)
 • 1978 – Bicycle Race (Jazz)
 • 1978 – Let Me Entertain You (Jazz)
 • 1978 – Don’t Stop Me Now (Jazz)
 • 1980 – Play The Game (The Game)
 • 1980 – Crazy Little Thing Called Love (The Game)
 • 1980 – Don’t Try Suicide (The Game)
 • 1980 – Ming’s Theme (Flash Gordon)
 • 1980 – The Ring (Flash Gordon)
 • 1980 – Football Fight (Flash Gordon)
 • 1980 – The Kiss (Flash Gordon)
 • 1980 – Vultan’s Theme (Flash Gordon)
 • 1982 – Staying Power (Hot Space)
 • 1982 – Body Language (Hot Space)
 • 1982 – Life Is Real (Hot Space)
 • 1982 – Cool Cat (Hot Space)
 • 1984 – It’s A Hard Life (The Works)
 • 1984 – Man On The Prowl (The Works)
 • 1984 – Keep Passing The Open Windows (The Works)
 • 1984 – Is This The World We Created? (The Works)
 • 1986 – Pain Is So Close To Pleasure (A Kind Of Magic)
 • 1986 – Friends Will Be Friends (A Kind Of Magic)
 • 1986 – Princes Of The Universe (A Kind Of Magic)
 • 1989 – Party (The Miracle)
 • 1989 – Khashoggi’s Ship (The Miracle)
 • 1989 – The Miracle (The Miracle)
 • 1989 – Breakthru (The Miracle)
 • 1989 – Rain Must Fall (The Miracle)
 • 1989 – My Baby Does Me (The Miracle)
 • 1989 – Was It All Worth It (The Miracle)
 • 1991 – I’m Going Slightly Mad (Innuendo)
 • 1991 – Don’t Try So Hard (Innuendo)
 • 1991 – All God’s People (Innuendo)
 • 1991 – Delilah (Innuendo)
 • 1991 – The Hitman (Innuendo)
 • 1991 – Bijou (Innuendo)
 • 1991 – The Show Must Go On (Innuendo)
 • 1991 – Mad The Swine (Innuendo)
 • 1995 – It’s A Beautiful Day (Made In Heaven)
 • 1995 – Made In Heaven (Made In Heaven)
 • 1995 – Let Me Live (Made In Heaven)
 • 1995 – Mother Love (Made In Heaven)
 • 1995 – I Was Born To Love You (Made In Heaven)
 • 1995 – A Winter’s Tale (Made In Heaven)

Kaynaklar:

 1. Blender Magazine’s 22 Greatest Voices.
 2. Rock God – About
 3. Zanzibar hükümeti (1946). “Doğum sertifikası”. mr-mercury.co.uk adresinden alınmıştır, 29 Mayıs 2006.
 4. “Star of India”. Sunday Times Magazine, 17 Kasım 1996. Queen Arşivlerinden alınmıştır, 29 Temmuz 2006.
 5. Greg Prato: “Freddie Mercury — Biyografi”. All Music Guide.
 6. “Sinatra is voice of the century” (İngilizce). BBC News. Erişim tarihi: May 29 2006. Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım); |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 7. “Music Of The Millennium” (İngilizce). mr-mercury.co.uk. 31 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25 2006. Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım); |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 8. “100 Greatest ‘Male’ Rock Vocalists” (İngilizce). DigitalDreamDoor. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25 2006. Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım); |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 9. Mercury was listed #2 in MTV’s 22 Greatest Voices in Music, aired March 2003 by MTV, compiled by MTV and Blender magazine.
 10. Andrés E. Guazzelli. “Characteristics of his voice”. Retrieved May 29, 2006.
 11. Circus, 5 Aralık 1977. Queen Arşivlerinden alınmıştır, 29 Temmuz 2006.
 12. “Bohemian Rhapsody” transcribed
 13. Melody Maker, May 2, 1981. Retrieved from Queen Archives, July 29, 2006.
 14. David Evans, David Minns. Freddie Mercury: This Is the Real Life. Britannia, 1992. ISBN 0-9519937-1-2 (paperback), ISBN 0-9519937-0-4 (hardback)
 15. All Music Review of “Mr. Bad Guy.” All Music Review of “Mr. Bad Guy.”
 16. Queen – The Royal Legend – Barcelona
 17. Retrieved from: http://www.bbc.co.uk/radio1/chart/albums.shtml UK Top 10 Albums, Sept. 10, 2006
 18. Tim Jones. “How Great Thou Art… King Freddie”. Record Collector, July 1999. Retrieved from www.freddie.ru, July 29, 2006.
 19. “Freddie Mercury talks about Michael Jackson”. Retrieved from ‘.
  mr-mercury.co.uk sitesinden alınmıştır, 29 Mayıs 2006.
 20. “Freddie Mercury’nin aşkları.” Video http://www.youtube.com/watch?v=qPDQ80kgTVw
 21. Freddie Mercury VH1 özel http://www.youtube.com/watch?v=O7-Rqm-STn8
  5 Aralık 1977. Queen Arşivlerinden alınmıştır 29 Temmuz 2006.
 22. “Freddie ve Jim: Bir Aşk Hikayesi”, The Guardian, Weekend Magazine, 22 Ekim 1994. queen.peoples.ru’dan alınmıştır. 29 Mayıs 2006.
 23. Jim Hutton, Tim Waspshott. Mercury and Me. Bloomsbury, 1994. ISBN 0-7475-1922-6
  “Freddie Mercury covering overbite”. 1:20. Retrieved from ‘.
 24. Peter Freestone, Freddie Mercury: An Intimate Memoir.
 25. “Freddie Mercury – A Kind of Magic” 9:30. Retrieved from ‘.
 26. Jim Hutton, Mercury and Me.
 27. “Freddie Mercury & AIDS”. VH1 Legends, 1998. Retrieved from ‘.
 28. David Wigg. “The Shy Woman Who Was Left The Mercury Millions”. Daily Mail, Weekend Magazine, January 22, 2000. mr-mercury.co.uk’dan alınmıştır. July 29, 2006.
 29. Jackson, Laura (1996). Mercury: The King of Queen. London: Smith Gryphon. ISBN 1-85685-132-X.
 30. Andy Davis. “Queen Before Queen”. Record Collector, No. 199, March 1996. Retrieved from www.freddie.ru, May 29, 2006.
 31. Scott Cohen (April). “Queen’s Freddie Mercury Shopping for an Image in London (Circus magazine)” (İngilizce). Queen Archives. 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 25 2006. Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih=, |year= / |date= mismatch (yardım); |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 32. Lester Haines. “‘We Are The Champions’ voted world’s fave song”. The Register, September 29, 2005.
 33. “Bohemian Rhapsody’ Top Chart Topper”. CBS News, November 9, 2002.
 34. “100 Greatest ‘Male’ Rock Vocalists”. DigitalDreamDoor.
 35. Zanzibar Muslim leader: Ban Freddie Mercury party.
 36. Jeffrey Ressner. “Queen singer is rock’s first major AIDS casualty”. Rolling Stone, January 9, 1992, Issue 621, p. 13. Retrieved from Queenzone, October 23, 2006. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: “RS-Ressner-92” adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış.
 37. Teeman, Tim (2 Eylül 2006). “‘We thought he’d go on forever'”. Times Online. Times Newspapers Ltd. Erişim tarihi: 1 Ekim 2006.
 38. VH1’s list of the 100 Greatest Hard Rock Bands.
 39. “Kurt Cobain’s Suicide Note”. Retrieved from here, May 29, 2006.
 40. “Sugar” on Tori Amos fan page

Bu habere de bakabilirisiniz

Murat Güneş Azmettiricisi Kim? Gülben Ergen’den Açıklama

Aslında her şey Müge Anlı’nın sunuculuğunu yaptığı “Tatlı Sert” programında yaşanan bir kayıp arama vakasının ...

Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı Yapan Brenton Tarrant Kimdir?

Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının faili olarak  Brenton Tarrant ismi açıklandı. Bununla birlikte yapılan saldırının ...

Reynmen Kimdir? Gerçek İsmi Nedir?

Youtube kanalından paylaştığı şarkılarla gündeme gelen ve son şarkısı “Derdim Olsun” ile Youtube’da 24 saat ...

malatya bayan escort bursa bayan escort antalya bayan escort konya bayan escort
antalya escortantalya escortantalya escortbursa escortbursa escortkonya escortkonya escorteskişehir escorturfa escortanakkale escortsamsun escortafyon escortmanisa escortmersin escortdenizli escortkıbrıs escortbalıkesir escortaydın escorthatay escortsivas escortvan escortadana escortelazığ escortizmit escortyalova escorterzurum escortısparta escortkocaeli escortmuğla escortsakarya escorttekirdağ escortdiyarbakır escorttrabzon escortuşak escortsinop escortrize escortmardin escortnevşehir escortorum escortbatman escortkırşehir escortaksaray escortamasya escortniğde escortağrı escortbolu escortadıyaman escortyozgat escortzonguldak escortktahya escorttokat escortgiresun escortkahramanmaraş escortkarabk escortbilecik escortkayseri escortdzce escortistanbul escortistanbul escortistanbul escortbursa escortkonya escortkonya escortkayseri escortkayseri escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortgaziantep escortgaziantep escortgaziantep escorthatay escorthatay escortankara escortankara escortkırıkkale escortbartın escortartvin escortbingol escortbitlis escortankırı escortedirne escortkastamonu escortgmşhane escortkaraman escorthakkari escortmuş escortordu escortsiirt escorttunceli escortbayburt escortşırnak escortardahan escortığdır escortkilis escortosmaniye escortdzce escorterzincan escortkars escortburdur escortistanbul escortizmir escortankara escortbodrum escortgaziantep escorteskişehir escortkonya escorturfa escortafyon escortdenizli escortizmir escortbursa escortsamsun escortanakkale escorthatay escortizmit escortkayseri escortantalya escortvan escortzonguldak escortbalıkesir escortmanisa escortbodrum escortkıbrıs escortsivas escortgaziantep escortadana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortantalya escortankara escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortanakkale escortankırı escortorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgaziantep escortgiresun escortgmşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortmaraş escortkarabk escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortktahya escortmalatya escortmanisa escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escorturfa escortsinop escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escorthttp://www.escortlariyiz.com