Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı?

Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı?

Kışın kapıya dayanmasıyla birlikte yakıt masrafının artacağı gerçeği herkesi endişeye düşürmüş durumda. Kendi çapında önlemler alarak hem kışa hazırlanmayı hem de yakıt masrafını en aza indirmeyi planlayanlar ise çeşitli yöntemler deneyerek tasarruf yapmayı amaçlıyor.

Bu konuda fazla sorulan sorulardan birisi de “Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı?“sorusudur.

Direk ve kısa olarak cevap vermemiz gerekirse “gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz” diyebiliriz. Bunun en büyük nedenlerinden birisi gece kapatılan kombiden dolayı peteklerin kısa bir süre sonra soğumaya başlamasıdır.

Peteklerin soğumaya başlaması ve geceleri de gündüzlerden daha soğuk olmasından dolayı evin duvarları ve iç kısmı yavaş yavaş soğumaya başlayacaktır. Sabah uyandığınızda evin içinin ve eşyaların soğuk olduğunu fark edeceksiniz. Sıcak yatağınızdan kalktığınız için de evin içi size daha da soğuk gelecek ve içeriyi kısa sürede ısıtma gereksinimi duyacaksınız.

Evi en kısa sürede ısıtmak için de kombinin derecesini en yüksek seviyeye getirmeniz gerekecektir. Evinizin büyüklüğüne bağlı olmak koşuluyla normalde orta derecede sıcaklıkta evin içi yaklaşık 1 saatte ısınacaktır. Fakat siz kombiyi en yüksek seviyeye getirdiğiniz için evin içi 15-20 dakika içerisinde ısınacaktır. Bundan dolayı yüksek derecede daha fazla yakıt sarfiyatı yapmış olacaksınız.

Bu çok yanlış bir uygulama olacak hem sağlıklı bir ısınma sağlamamış olacak hem de daha fazla yakıt masrafı çıkarmış olacaksınız.

PEKİ NE YAPMALIYIM?

Yukarı da size ne yapmamanız gerekiyor onu açıkladık. Şimdi gelelim ne yapmanız gerektiğine.

Yakıt tasarrufu için en ideal yöntem gece uyurken kombi ısısını en düşük ayara getirmektir. Kombi en düşük derecede çalışacağı için evin ısısı düşmüş olsa bile peteklerin tam soğumamasından dolayı iç kısım da ılık bir ortam olacaktır.

Sabah uyandığınızda sıcak olmasa bile ılık bir ortamla karşılaştığınız için acil olarak ısınma hissi yaşamayacak ve yakıt sarfiyatını da engellemiş olacaksınız. Bununla birlikte yine dereceyi biraz arttırarak evin o anki durumdan daha fazla ısınmasını sağlamış olacaksınız.

NE KADAR TASARRUF SAĞLARIM?

Kombinin gece kısık derecede çalışırken sarf ettiği yakıt miktarını sabah uyandığınızda 10-15 dakikada harcanan yakıt ile karşılaştırdığınızda arada %50’lik bir fark olduğunu görebilirsiniz.

Gündüz vakitlerinde yüksek derecede ayarladığınız kombi, gece düşük ısıda çalıştırdığınız yakıta göre 2 kat daha fazladır.

Gece kullanımı dışında gündüz kısa süreliğine dışarıya çıkıyorsanız da kombinizi tam kapatmak yerine kısmanız durumunda yakıt tasarrufu açısından daha faydalı olacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 1

Yeryüzü tabakaları incelendiğinde, dünyadaki canlılığın birdenbire ortaya çıktığı görülür. Çok sayıda canlı türü, bir anda ...

Boeing 737 Max 8 Uçaklarının Özellikleri Neler, Uçuşları Neden Durduruldu?

THY tarafından yapılan açıklamayla birlikte filoda bulunan 12 adet Boeing 737 MAX türü uçağın uçuşlarını iptal ...

Evrenin En Tuhaf 13 Sesi

Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla uzay hakkında daha çok bilgi edinmemizi sağlıyor. Nasa, uzaya gönderdiği araçlarla ...