Gen Nedir?

Gen kelimesinin genel anlamda kullanımı ve halk arasında anlaşılacağı şekli “Ebeveynden çocuklarına geçen belirli bir karakteristiği taşıyan biyolojik birim” olarak ifade edilmektedir. Kromozom kesitleri olan genler çok değişik işlevlerde ve büyüklüklerde (uzunluklarda) olabilirler.

Gen, bir kromozomun belirli bir kısmını oluşturan nükleotid dizisi olup kalıtım birimi olarak ifade edilebilir.  Genlerin büyüklükleri ve işlevleri her zaman doğru orantılı değildir. Genler, genom içerisinde ki küçük DNA bölümleridir ve protein kodlarlar. Organizmanın bireysel özellikleriyle alakalı olarak yönergeleri içerirler; ten ve göz rengi gibi. Genel manada bakıldığında genlerin amacı “bilgi depolamak” şeklinde açıklanabilir.

Genlerin her biri, bir organizma için lazım olan belirli proteinlerin meydana gelmesi için gerekli olan bilgiyi taşımaktadır. İnsan genomunda 20.687 adet protein kodlayan gen bulunmaktadır. Genler aynı zamanda “allel” ismi verilen alternatif formlarda bulunabilirler. İnsan vücudunda, belirli genlerin allelleri çift olarak yer almaktadır; her biri bir kromozomdadır (23 çift kromozomumuz bulunmaktadır). Eğer bir genin allelleri aynı ise organizmanın bu gen için homozigot olduğu söylenir. Eğer alleller farklı ise organizmanın alakalı gen için heterozigot olduğu ifade edilir.

Kaynaklar:

-https://www.yourgenome.org/facts/what-is-a-gene

-https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Gen&oldid=17573258

By Kaynuka

Bu habere de bakabilirisiniz

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu için önerilen bir isimdir. Akıl sağlığında, tanımları ...

Kambriyen Döneminde 5 Garip Hayvan – 3

Günümüzden 530 Milyon yıl önceki Kambriyen dönemini incelemeye devam ediyoruz. Bu dönemde yaşayan tuhaf türleri ...