Ana Sayfa / Kadınca / Genital bölge temizliği hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Genital bölge temizliği hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Getinal bölgede en sık rastlanan rahatsızlıklar genital enfeksiyonlar yani vajinal enfeksiyonlar. Bunun da nedenlerinin en başında gelen genital hijyende yapılan yanlışlıklar. Özellikle toplum olarak maalesef yanlış adetlerimiz var. Bunların başında vajinal duş geliyor.

1- VAJİNAL DUŞ NEDİR?

Aşırı temizlik kaygısıyla rahatsız olunduğu için genital bölgenin içerisinin de yani vajinanın içerisinin de temizlenmeye çalışılmasıdır.

Çok duyduğumuz bu olay, aslında çok yanlış bir uygulama. Çünkü genital bölgenin kendi vajinal florası var ve orası temizlenmeye çalışıldığında (içeriye parmakla bir uygulama şeklinde, sabunla yıkama gibi) iyice bu denge bozuluyor ve yararlı bakteriler bu şekilde öldürüldüğü için vajinal enfeksiyonları görüyoruz.

  • Vajinal Flora: Vajinanın asidik ortamı olarak tanımlanabilir. Vajinanin gerekli ölçüde nemli olmasını sağlar. Östrojen hormonu, vajinal flora yapısında oldukça belirleyicidir.

Bu çok yanlış bir uygulamadır. Vajinal duş kesinlikle yapılmamalı. Yalnızca dış genital bölge, dışarıdan görülen kısım yıkanmalıdır. O kısımda her yerde kullandığımız sabunla değil daha özel bir bölge olduğu için PH’ı düşük olan genital bölgeye özel bakım ürünleriyle temizlenmeli.

2- YANLIŞ TAHARETLENME

Genital bölge temizliğinde bilinen 2. yanlış uygulama taharetlenmedir. Burada da yanlışlar yapıyoruz. Özellikle çocukluk çağından itibaren doğru bir taharetlenme alışkanlığı öğretebilirsek, kız çocuklarında genital enfeksiyonların sıklığını da çok azaltmış oluruz.

Doğru Taharetlenme Nasıl Olmalı?

Burada doğru olanda taharetlenme esnasında alttan yukarıya yani makattan vajinaya doğru değil tam tersi vajinadan makata doğru temizlemektir.

Çünkü bu şekilde makatta ki bakterileri vajinal bölgeye ve idrar bölgesine gelmesini engellemiş oluruz. Bu uygulamayla birlikte idrar yolu enfeksiyonlarını ve vajinal enfeksiyonları en aza indirmiş oluruz.

3- GENİTAL BÖLGEDE KULLANILAN YANLIŞ TEMİZLİK ÜRÜNÜ

Genital bölgenin temizliğinde bir başka yanlış bilinende, genital bölgeninde diğer tüm vücut bölgeleri gibi sabunla, şampuanla veya diğer ürünlerle temizlenmeye çalışılmasıdır.

Bu kısım çok özel bir bölge ve vücuda göre PH’ı düşük tutulan bir bölge. Çünkü oranın bir savunma mekanizması var. Dolayısıyla PH’ı yüksek olan sabun gibi bir ürünle genital bölgenin temizlenmesi vajinal floranın bozulmasına, buranın PH’ının bozulmasına dolayısıyla bakteri dengesinin de bozulup fırsatçı mikroorganizmaların çoğalıp genital enfeksiyonların artışına zemin hazırlar.

Genital Bölge Temizliğinde Kullanılacak Ürünler

Özellikle genital bölge temizliği için her yerde kullandığımız sabunla değil daha özel bir bölge olduğu için PH’ı düşük olan genital bölgeye özel bakım ürünleriyle temizlenmeli.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...