Güncel haberler
Ana Sayfa / Kimdir / Griselda Blanco Kimdir?

Griselda Blanco Kimdir?

La Madrina, Kara Dul, Kokainin Vaftiz Annesi ve Uyuşturucu Ticareti Kraliçesi olarak bilinen Griselda Blanco Restrepo, Medellín Karteli’nin Kolombiyalı bir uyuşturucu lordu ve 1980’lerde Miami merkezli kokain uyuşturucu ticareti ve 2000’li yılların başlarına kadar yeraltı dünyasının öncüsüydü. 

  • Medellín Karteli, Kolombiya’nın Medellín kentinde üslenmiş uyuşturucu üreticisi ve kaçakçısı örgüttür.

Kolombiya’dan New York, Miami ve Güney Kaliforniya’ya kokain taşırken 200’e yakın cinayetten sorumlu olduğu tahmin ediliyor. 3 Eylül 2012’de 69 yaşında vurularak öldürüldü.

Blanco, Kolombiya’nın kuzey sahilindeki, Cartagena şehrinde doğdu. Annesi Ana Lucía Restrepo ile üç yaşındayken Medellín’e taşındı. Oraya taşınmalarının ardından hızlı bir şekilde suçlu bir yaşam tarzı benimsemiştir. Blanco’nun eski sevgilisi Charles Cosby, Blanco’nun 11 yaşındayken kendi mahallesinin yakınındaki lüks bir ova bölgesinden bir çocuğu fidye için kaçırdığını ve nihayetinde  bu çocuğu kafasından vurarak öldürdüğünü belirtti. Blanco 13 yaşına gelmeden önce bir yankesici haline gelmişti. Annesinin erkek arkadaşının cinsel tacizlerinden kurtulmak için 16 yaşında evden kaçtı ve 20 yaşına kadar Medellín’de yağmalama yaparak yaşamaya başladı.

Blanco, Kolombiya’dan Miami’ye, New York’tan ve Kaliforniya’ya kadar uyuşturucu ticareti tarihinde önemli bir şahsiyetti. 1970’lerin ortasında, Blanco ve ikinci kocası Alberto Bravo yasa dışı olarak ABD’ye sahte pasaportlarla göç ederek New York’a yerleşti. Orada oldukça büyük bir kokain işi kurdular ve 1975 Nisan’ında, Blanco 30 adamıyla birlikte federal uyuşturucu komplo suçlamasıyla suçlandı. Tutuklanmadan önce Kolombiya’ya kaçtı, ancak 1970’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve Miami’ye yerleşti.

Blanco’ların ABD’den Kolombiya’ya dönüşü, 1980’lerde Miami Şehri’ni kasıp kavuran yüksek suç oranı ile ilişkilendirilen, yıl içinde yüzlerce cinayet ve cinayeti içeren çok şiddetli çatışmaların başlamasıyla aynı zamana denk gelmişti. Kolluk kuvvetlerinin Miami’ye kokain akışına son verme mücadelesi, Miami-Dade Polis Departmanı ile DEA uyuşturucu önleme operasyonu arasında ortak bir operasyon olan CENTAC 26’nın (Central Tactical Unit- Merkezi Taktik Birim) oluşturulmasına yol açtı.

Blanco, Miami Uyuşturucu Savaşı veya 1970’lerin sonunda ve 1980’lerin başında Miami’yi yaşanmaz bir hale getiren Kokain Kovboy Savaşları (Cocaine Cowboy Wars) olarak bilinen uyuşturucuya bağlı şiddete maruz kaldı. Bu, kokainin esrardan daha fazla kaçakçılığına malzeme olan bir zamandı. Gangsterlerin “Kokain Kovboyları (Cocaine Cowboys)” olarak adlandırılmalarına ve “Miami uyuşturucu savaşı (Miami drug war)” olarak iş yapmalarının şiddetli bir şekilde kullanılmasına yol açan, öncelikle Blanco’nun operasyonları tarafından ortaya çıkarılan kanunsuz ve yozlaşmış atmosferdi.

ABD’yi kapsayan dağıtım ağı, ayda 80.000.000 ABD doları bulmuştu. İşinde oldukça acımasız olan ve şiddetin hiçbir türlüsünden kaçmaması sayesinde Güney Florida’yı yönetir hale gelmesini sağladı.  1984 yılında, Blanco’nun Miami’deki rakiplerine veya kendisini memnun etmeyen herhangi birine karşı şiddet kullanmaya istekli olması, rakiplerinin kendisini suikast etme girişimleri yapmasına neden oldu. O bu suikastlerden kurtulmak için Kaliforniya’ya kaçtı.

17 Şubat 1985’te evinde DEA ajanları tarafından tutuklandı. Duruşmasından sonra Blanco, on yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Hapishanedeyken, kokain işini etkili bir şekilde oğlu Michael Blanco‘nun yardımıyla yürütmeye devam etti.

Blanco’nun yardımcılarından birine baskı yaparak Miami-Dade Eyalet Savcılığı Ofisi, Blanco’yu üç cinayetten suçlamak için yeterli delil elde etti. Fakat burada gizli tanık olan Blanco’nun yardımcısıyla ofiste çalışan kadın sekreter arasında olan telefon konuşmalarının basına sızmasının ardından dava düşmek durumunda kaldı.  2002 yılında, Blanco hapsedildiğinde kalp krizi geçirdi.

2004 yılında, Blanco hapishaneden serbest bırakıldı ve Kolombiya Medellín’e sürüldü. 2012’deki ölümünden önce, Blanco’nun son kez görülmesi ise Mayıs 2007’de Bogota Havalimanı’ndaydı.

3 Eylül 2012 gecesi Blanco, Kolombiya Medellín’de  bir motosikletçi tarafından kafasından 2 kez vurulduktan sonra öldü.

Olay sırasında 29. Cadde’nin köşesindeki Cardiso kasap dükkanından 150 dolarlık er satın aldıktan sonra orta yaşlı, motosikletli bir adamın içeriye girmesinin ardından onu kafasından iki kez vurarak öldürdü. Ardından adam tekrar motosikletine binerek olay yerinden hızla uzaklaştı. Blanco öldürüldüğünde 69 yaşındaydı.

Blanco’nun ilk kocası Carlos Trujillo‘ydu. Çiftin üç çocuğu vardı; Dixon, Uber ve Osvaldo, hepsi de iyi eğitim almıştı. ABD’de hapis cezası almalarının ardından sınır dışı edildikten sonra Kolombiya’da öldürülmüşlerdir.

İkinci kocası Alberto Bravo‘ydu. 1975 yılında Blanco, Bogotá gece kulübündeki bir otoparkta, birlikte inşa ettikleri kartelin kazancından kaybolan milyonlarca dolarlık parayla ilgili kocası ve aynı zamanda iş ortağı Bravo’yla konuşmak için bir araya geldi.

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre olay şu şekilde devam etti; Blanko 32’lik bir tabanca taşıyordu ve tartışmanın sonrasında onu çıkardı ve ateş etti. Bu ateşe Bravo ise hafif makineli tüfek Uzi ile cevap verdi. Bu arada iki tarafın korumalarının da çatışmaya dahil olmasıyla birlikte ortalık savaş alanına döndü. Bu çatışmada Bravo, 6 korumasıyla birlikte öldü. Blanco ise karnından hafif bir şekilde yaralanmıştı. Kısa sürede iyileşen Blanco Miami’ye yerleşti. Bu arada onun acımasızlığı da dilden dile dolaşmaya devam ediyordu.

Blanco, üçüncü kocası Darío Sepúlveda ile birlikte en küçük oğlu Michael Corleone Blanco‘ya sahipti. Sepúlveda onu 1983’te terk etti, Kolombiya’ya geri döndü ve Blanco ile kendisi gözaltına alınacağı konusunda aynı fikirde olmadıklarında Michael’ı kaçırdı. Blanco, Sepúlveda’ın Kolombiya’da öldürülmesini istedi ve oğlu, Miami’ye geri döndü.

Miami New Times’ta yer alan habere göre, Michael’ın babası ve büyük kardeşleri, kendisi yetişkinliğe erişmeden önce hepsi öldürüldü. Annesi, çocukluğunun ve gençlik yıllarının çoğunda hapishanedeydi. Büyükannesi ve yasal vasileri tarafından büyütüldü. 2012 yılında Michael, Mayıs’ta tutuklanmasından sonra kokain kaçakçılığı ve kokain trafiğini sağlama suçlarından tutuklandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı Yapan Brenton Tarrant Kimdir?

Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının faili olarak  Brenton Tarrant ismi açıklandı. Bununla birlikte yapılan saldırının ...

Kemal Sunal Kimdir?

Asıl ismi Kemal Sunal olan ünlü oyuncu aslında herkes tarafından Şaban olarak tanınıyor. Çoğu kişi onu tanımlarken ...

Reynmen Kimdir? Gerçek İsmi Nedir?

Youtube kanalından paylaştığı şarkılarla gündeme gelen ve son şarkısı “Derdim Olsun” ile Youtube’da 24 saat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir