Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir? | Bilgi Yağmuru
Ana Sayfa / Blog / Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Hemoroidler, çeşitli uzunluklarda sürebilen anüs veya rektum etrafında şişmiş, tahriş olmuş damarlardır. Bazı insanlardaki hemoroidler birkaç gün sonra kendi kendine temizlenirler. Diğer durumlarda, düzenli görülen bir olay haline gelebilirler.

Bazı insanlar semptomlarını en aza indirmek ve hemoroidleri küçültmek için ilaç veya tıbbi prosedürlere ihtiyaç duyabilirler.

Hemoroid ağrıya neden olabilir ve oturma, yürüme esnasında rahatsızlık verici veya zorlayıcı olabilir.

Bu makalede, hemoroidlerin ne kadar uzun sürdüğü ve nasıl rahatlayacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Süre

Hemoroidli bir kişi çok rahatsız edici bir hayat yaşayabilir. Hemoroid için belirli bir süre yoktur. Küçük hemoroidler birkaç gün içinde herhangi bir tedavi olmadan iyileşebilir.

Büyük, dış hemoroidlerin iyileşmesi daha uzun sürebilir ve ciddi ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Hemoroid birkaç gün içinde çözülmediyse, tedavi için bir doktora görünmek en iyisidir. Şiddetli veya tekrarlayan hemoroidler için risk faktörleri şunlardır:

 • Yeterli lif almamak
 • Kilolu ya da obez olmak
 • Hamile olmak
 • Kronik kabızlığa sahip olmak
 • Kronik ishali olan
 • Yaşlanan kaslar
 • Tuvalette çok uzun süre kalmak
 • Anal ilişkide olmak
 • Lavman veya laksatiflerin aşırı derecede kullanılması veya kötüye kullanılması

Yukarıdaki faktörlerin bazıları, hemoroidlerin iyileşmesini zorlaştırarak problemin daha uzun süre devam etmesini sağlar.

TEDAVİ

Düzenli olarak hemoroid alan insanlar için, bazı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri şifa ve önleme konusunda yardımcı olabilir.

Bazı hemoroidler tedaviyi gerektirmez ve birkaç gün içinde kendi kendine temizlenir. Bu süre zarfında, bir kişi dinlenmeli ve bölgeye baskı uygulayan bir şey yapmamalıdır.

Reçetesiz (OTC) doğal tedaviler bazı insanlar için işe yarayabilir.

Fenilefrin jeli (Preparasyon H) gibi kremler, kaşıntı ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir.

 • Over the counter anlamına gelen ve ‘tezgah üstü’ demek olan OTC, reçetesiz satılabilecek, reçetesiz satıldığında sorun oluşturmayan ilaç grubu için kullanılıyor.

OTC tedavilerin çok az veya hiç etkisi olmuyorsa bir uzman doktora görünmeli ve yazdığı reçeteye göre hareket edilmelidir.

Genellikle hemoroidi olan ya da dışkıda kan gibi komplikasyonlar yaşayan kişiler bir doktorla konuşmalıdır. Doktor, alternatif tedavileri önerebilir veya altta yatan nedenleri belirlemek için testler yapabilir.

Şiddetli hemoroid yaşayan kişiler, tıbbi prosedürler de dahil olmak üzere daha yoğun tedaviye ihtiyaç duyabilir. Bu prosedürler şunları içerebilir:

 1. Oturma Banyosu : Günlük olarak birkaç defa ılık bir suda 10-15 dakika kadar oturmak semptomların azalmasına yardımcı olabilir. İşlem sonrasında bölgenin çok iyi kurutulması gerekmektedir. Bu uygulamayla en şiddetli hemoroidlerde bile en geç 1 hafta içinde ağrı azalır ve makat etrafında ele gelen sert şişlikler 4-6 hafta içinde küçülmeye başlar.
 2. Krem-Pomad uygulamaları: Hemoroidal hastalığın tedavisinde tercih edilen çok sayıda pomad vardır. Sizin için en uygununa doktorunuzla konuşarak karar verebilirsiniz.
 3. Flebotropik ilaçlar: Makat bölgesindeki damarların kan akımını kontrol eden ve aşırı şişmesini engelleyen, hemoroidal hastalığın kısa sürede normal duruma dönmesine yardımcı olan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi Müdahale: Hemoroidlerin evde veya ofis içi yöntemlere yanıt vermediği durumlarda doktorların önerdiği tedavi yöntemi cerrahi müdahale olmaktadır. Cerrahi müdahale genellikle başarılıdır ve hemoroidlerin geri gelmesini önler.

Tıbbi tedaviye cevap vermeyen veya ileri evre hemoroidlerde cerrahi tedavi gerekir.

 1. Hemoroid Band Ligasyonu (Lastik Bant, Bant Ligasyonu): Hemoroit kaldırılması için en yaygın cerrahi olmayan prosedürdür. Bir doktor, dokuya dolaşımını kesmek ve düşmesine izin vermek için hemoroid etrafına küçük, sıkı bir bant yerleştirecektir.
 2. Skleroterapi (Enjeksiyon): Doktor hemoroid içine kimyasal ilaç enjekte ederek onu daraltır. Doktorlar bunu başarmak için ısı, ışık veya donma sıcaklıklarını da kullanabilir.
 3. Isı ile Koagülasyon : Makat içerisinde oluştuğu için dışarıya çıkmayan ve kanama şikayetine sebebiyet veren internal (iç) hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bir ışık kaynağı yardımıyla şikayete sebep olan hemoroidal damarların üzerinde ısı uygulaması ile kanamanın önüne geçilir ve hemoroidal pakelerin küçülmesi sağlanır.
 4. Hemoroidektomi : Hemoroid pakelerinin çıkartılması işlemidir. Bu işlem klasik yöntemlerle yapılabildiği gibi, ligasure, koter, ultrasonik bistüri gibi aletler kullanılarak da yapılabilir.
 5. Stapler (Longo) Yöntemi : 4. evre ve makatta sarkmaya sebep olmuş hemoroidlerde “stapler” olarak isimlendirilen tek kullanımlık aletler yardımıyla gerçekleştirilen operasyonlardır. Daha az ağrılı, etkili fakat alet maliyetinden dolayı pahalı bir yöntemdir.
 6. Lazer yöntemi : Genel olarak “lazer tedavisi” olarak isimlendirilen yöntemlerin aslında “ısı koagulasyon” yöntemleridir. Gerçek manada lazer tedavisi uygun hemoroidlerde doğru şekilde uygulanırsa daha az ağrılı ve etkili bir yöntemdir. Ancak diğer yöntemlere göre daha pahalı bir uygulamadır.

Diyet

Bol miktarda lif açısından zengin gıdalar hemoroidi yumuşatır ve daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.

Bağırsak hareketleri sırasında zorlanma, hemoroidlerin yaygın bir nedenidir, ancak insanlar zorlanma gereksinimlerini azaltmak için diyet ayarlaması yapabilirler.

Diyete bol miktarda lif bakımından zengin gıdalar dahil etmek genellikle faydalıdır. Meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve tahıllardan elde edilen bitki lifleri dışkıda su toplanmasına yardımcı olur ve bu sayede daha yumuşak ve daha kolay tuvalet ihtiyacı karşılanabilir.

Diyetin, metilselüloz (Citrucel) veya psilyum (Metamucil) gibi çözünür liflerle takviye edilmesi kabızlığı azaltabilir.

Gün boyunca bolca su içmek, vücudun sağlıklı sindirim için yeterli suya sahip olmasını sağlayarak kabızlığı da hafifletebilir.

Yaşam tarzı

Birkaç küçük yaşam tarzı değişikliği yapmak hemoroid semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bazı ipuçları:

 • Klozet kullanılıyorsa bacakları desteklemek için küçük bir tabure kullanılmalı. Bu, anal kanalın pozisyonunu değiştirir, bu da dışkıyı geçmeyi kolaylaştırabilir.
 • İhtiyaç duyulduğunda tuvalet ihtiyacını geciktirmekten kaçının.
 • Düzenli duş alın.
 • Her tuvaletten sonra anüsün duşta hafifçe yıkanması veya nemli tuvalet mendilleri veya bide suyunun kullanılması.
 • Semptomları hafifletmek için sıcak sitz banyosu yapmak.
 • Ağrı veya rahatsızlığı azaltmak için bir buz torbası üzerinde oturmak.
 • Tuvalet ihtiyacının gelmesi için uyarmaya yardımcı olacak düzenli olarak egzersiz yapmak.

Tuvalete fazla zaman ayırmak, kanın rektumdaki damarlarda birikmesine veya üzerine gereksiz baskı yapmasına neden olabilir.

Diyet değişiklikleri tuvalet süresini kısalta bilirken, insanlar aynı zamanda bir akıllı telefon, gazete veya kitap alarak tuvalete girmekten de kaçınmalıdır.

Hemoroid Belirtileri

Hemoroidler, anüsün mukus zarı ve alt rektumun yakınındaki küçük kümelerinden gelir. Damarlar şiştiğinde veya tahriş olduğunda gelişir.

İç hemoroidler alt rektum içinde görünür ve çıplak gözle görülemez. Bu tip hemoroid, herhangi bir acıya veya tahrişe yol açmayabilir, ancak bir kişinin başka semptomları olabilir.

Dış hemoroid anüs dışında ortaya çıkar ve sıklıkla ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Hemoroid belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle şunları içerir:

 • Anüs dışına bir yumru oluşması
 • Acı veya rahatsızlık
 • Alanı temizledikten sonra bile kaşıntı
 • Anüs yakınlarında şişme
 • Tuvaleti yaparken yada yaptıktan sonra yanma hissi
 • Tuvaletten sonra yada dışkıda kan görme

Hamilelik Sırasında

Bir kadının hamilelik sırasında taşıdığı ekstra ağırlık, hemoroidlere neden olabilir.

Hemoroid hamilelik sırasında sık görülen bir sorundur. Bir kadının hamilelik sırasında taşıdığı ekstra ağırlık, anüs ve rektumdaki damarlara bir yük bindirebilir.

Rahim büyüdükçe, rektum yakınındaki damarlara da baskı uygular.

Hormonal değişiklikler bu bölgedeki damarları rahatlatabilir ve bu da hemoroidleri daha muhtemel hale getirebilir.

Hormonal ve fiziksel değişiklikler, kişinin hemoroid riskini arttıran kabızlık veya ishal gibi mide-bağırsak problemlerine de neden olabilir.

Genel Bilgi

Hemoroidler genellikle şiddetli değildir, ancak rahatsız edici olabilir ve günlük hayatı zorlaştırabilir.

Hemoroidlerin ne kadar uzun sürdüğü insandan insana farklılık gösterebilir, ancak bunlara müdahale etmek için çeşitli OTC ilaçları ve tıbbi seçenekler mevcuttur.

Rahatlama sağlamak ve yeni hemoroidlerin oluşmasını önlemek için insanların diyetlerine ve yaşam tarzlarına yapabileceği bazı basit değişiklikler de vardır.

Kaynak:

-Ganz, R. A. (2013). The evaluation and treatment of hemorrhoids: A guide for the gastroenterologist. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 11(6), 593–603. Retrieved from http://www.nghd.pt/nghd/images/treatmet_of_hemorroides_clin.gast.hepat._jun.pdf

-Hemorrhoids. (n.d.). Retrieved from https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids

-Lohsiriwat, V. (2012, May 7). Hemorrhoids: From basic pathophysiology to clinical management. World Journal of Gastroenterology, 18(17), 2009–2017. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342598/

-Lohsiriwat, V. (2015, August 21). Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view. World Journal of Gastroenterology, 21(31), 9245–9252. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4541377/

-MLA
Johnson, Jon. “How long do hemorrhoids last? What to know.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 4 Sep. 2018. Web.
9 Sep. 2018. <https://www.medicalnewstoday.com/articles/322976.php>
-APA
Johnson, J. (2018, September 4). “How long do hemorrhoids last? What to know.” Medical News Today. Retrieved from
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322976.php.

By Kaynuka Tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bir Kişi Doğduğu Günü Hatırlayabilir Mi?

İnsanlar eski dönemleri hatırlamada zorluk çekmektedir. En eski anısını hatırlayan kişi belki bir doğum günü ...

Sanal Ofisler Nasıl Çalışır?

Kendi işinizi mi kuruyorsunuz ve para biriktirmeniz mi gerekiyor? Ofis alanı için kira sözleşmesi imzalamadan ...

Site dışı SEO nedir, nasıl yapılır?

İnternet’in yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte İnternet üzerinden yayın yapan sitelerin sayısında da ciddi ...

malatya bayan escort bursa bayan escort antalya bayan escort konya bayan escort
antalya escortantalya escortantalya escortbursa escortbursa escortkonya escortkonya escorteskişehir escorturfa escortanakkale escortsamsun escortafyon escortmanisa escortmersin escortdenizli escortkıbrıs escortbalıkesir escortaydın escorthatay escortsivas escortvan escortadana escortelazığ escortizmit escortyalova escorterzurum escortısparta escortkocaeli escortmuğla escortsakarya escorttekirdağ escortdiyarbakır escorttrabzon escortuşak escortsinop escortrize escortmardin escortnevşehir escortorum escortbatman escortkırşehir escortaksaray escortamasya escortniğde escortağrı escortbolu escortadıyaman escortyozgat escortzonguldak escortktahya escorttokat escortgiresun escortkahramanmaraş escortkarabk escortbilecik escortkayseri escortdzce escortistanbul escortistanbul escortistanbul escortbursa escortkonya escortkonya escortkayseri escortkayseri escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortgaziantep escortgaziantep escortgaziantep escorthatay escorthatay escortankara escortankara escortkırıkkale escortbartın escortartvin escortbingol escortbitlis escortankırı escortedirne escortkastamonu escortgmşhane escortkaraman escorthakkari escortmuş escortordu escortsiirt escorttunceli escortbayburt escortşırnak escortardahan escortığdır escortkilis escortosmaniye escortdzce escorterzincan escortkars escortburdur escortistanbul escortizmir escortankara escortbodrum escortgaziantep escorteskişehir escortkonya escorturfa escortafyon escortdenizli escortizmir escortbursa escortsamsun escortanakkale escorthatay escortizmit escortkayseri escortantalya escortvan escortzonguldak escortbalıkesir escortmanisa escortbodrum escortkıbrıs escortsivas escortgaziantep escortadana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortantalya escortankara escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortanakkale escortankırı escortorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgaziantep escortgiresun escortgmşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortmaraş escortkarabk escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortktahya escortmalatya escortmanisa escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escorturfa escortsinop escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escorthttp://www.escortlariyiz.com