Ana Sayfa / Sağlık / İnsanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar?

İnsanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar?

İlk olarak bu konuyla alakalı günümüzde bilinen bir hikayeden bahsetmeliyiz. Bilindiği üzere insanda 5 ana duyu bulunmaktadır.

  1. Dokunma
  2. Görme
  3. Koklama
  4. Tat Alma
  5. İşitme

Özellikle yabancı filmlerde pahalı restoranlarda insanların şarap seçim yaparken uyguladıkları hareketleri hepimiz biliyoruz. Burada ilk olarak garson masaya yaklaşır ve kadehe bir yudumluk içki koyup masada oturan erkeğe uzatır.

Burada asıl enteresan olan ise içkinin tadılması için kadına değilde erkeğe verilmesidir çünkü kadınların tat alma duyuları erkeklere göre daha hassastır. Neyse biz konumuza tekrar dönelim…

Kadehi eline alan kişi camın soğuk yüzeyiyle temasıyla dokunma duyusu tatmin edildikten sonra, kadeh havalı bir şekilde göz hizasına kadar kaldırılıp şarabın rengine bakılır. Görme duyusu tatmin edildik sonra kadeh burun hizasından bir sağa bir sola hafif bir şekilde sallanarak koklanır. Bununla birlikte koku duyusu da tatmin edilmiş olur.

Küçük bir yudum alarak ise tadını da algılayarak dördüncü duyunuz olan tat duyunuzu da tatmin ettikten sonra sadece geriye işitme duyunuz kalacaktır. İşte tamda bunun için kadehleri tokuşturup, ‘çınnn’ sesini duyurarak tüm duyu organlarınızı tatmin etmiş oluyorsunuz.

Bir şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşan bu hikayenin ardından şimdi dönelim asıl meseleye ve kadeh tokuşturmanın asıl nedenini öğrenmeye.

Antik dönemde düşman olduğu kişinin içki ve yemeğine zehir katarak onu öldürmeye çalışmak çok sıradan bir durumdu. Durum böyle olunca artık ev sahipleri davet ettiği misafirlerine ikram edilen içkinin zararsız olduğunu ispat etmek amacıyla kendi kadehini havaya kaldırır ve ve misafire ikram edilen içki kadehinden bir miktarını kendi bardağına dökmesine müsaade ederdi. Bu davranışla birlikte her iki tarafta içkilerini aynı anda içerek birbirlerine olan güvenlerini gösterirlerdi.

Bazı durumlarda ise misafir ev sahibine karşı olan güveni göstermek adına bardaklar havada yan yana geldiğinde, kendi kadehinden ev sahibinin bardağına bir şey dökmez, bardağını hafif bir şekilde onun bardağına vururdu. İşte burada duyulan ‘çınnn’ sesi gerçek bir güvenin ifadesi idi.

Günümüzde uygulanan kadehlerin tokuşturulması ise buradan gelen bir uygulama olarak bilinmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...