Ana Sayfa / Blog / Kabızlığa Sebep Olan Yiyecekler

Kabızlığa Sebep Olan Yiyecekler

Kabızlık, yaşandığı zaman çok sıkıntılı bir sürece maruz kalmanıza neden olabilecek bir durumdur. Bağırsak hareketlerinin normal seviyeye göre düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bağırsağın normal işlevinin azalmasıyla yada boşaltım işleminin tam anlamıyla yapılmamasıyla zorluk süreci başlar.

Kabızlığın ilk belirtisi normal düzende giden tuvalet ihtiyacının zaman içerisinde daha aza inmesidir. Tuvalet ihtiyacı her insana göre değiştiği için genel anlamda bir ortalama alınmış ve haftada 3 defadan az tuvalete gidiliyorsa kabızlığın başladığı ifade edilmektedir. Bununla birlikte büyük tuvaletin sert ve kuru olmasının da asıl nedeni kabızlıktır.

Kabızlığın oluşmasının birçok nedeni olabilmektedir fakat bu durumun en büyük nedenlerinden bir tanesi alınan besin maddeleridir. Kullanılan bu gıdalara dikkat edildiği taktirde kabızlık sorununun yaşanmasının en az düzeye ineceği görülecektir.

Kabızlığa Yol Açan Besinler

Beyaz Ekmek: Az miktarda lif içerdiği için özellikle sık sık kabızlık sorunu yaşayanların beyaz ekmekten uzak durması gerekir. Kabızlık sorunu yaşamayanların da bu duruma yol açmaması için ellerinden geldiğince beyaz ekmekten uzak durmaları sağlıkları açısından son derece önemlidir.

Çikolata: Kabızlığa yol açan en büyük etkenlerden birisi de çikolatadır. Bunun en büyük nedeni, içeriğinde çok yüksek şeker oranının olması ve lif barındırmamasıdır.

Kafein: Kahve ve kola kabızlığın en büyük etkenlerinden birisidir. Bu durumun ortaya çıkmasının nedeni ise kafeinin vücudu susuz bırakmasıdır. Vücudun çok miktarda kahve ve kola gibi gıdalara maruz kalmasından dolayı sindirim sisteminde yeterli miktarda su bulunmaz ve bundan dolayı kabızlık başlar.

İşlenmiş Rafine Yiyecek Ürünleri: Patates cipsi, hamburger, pizza, konserve gibi gıda ürünleri kabızlığın nedenlerindendir. Bu yiyecekleri ne kadar sık tüketirseniz kabızlık sorununu yaşamanız da o kadar yüksek olacaktır. Bunların yanında kullanacağınız tüm hazır gıdalar kabızlığa davetiye çıkaracaktır.

Sürekli ilaç Kullanılması: Reçeteli olarak alınsa bile çok sayıda ilaç, kabızlık için sorun teşkil etmektedir. Sürekli olarak ve çok sayıda ilaç alanların hekimlerinden kabızlık ilacı da talep etmeleri isabetli olacaktır.

Hava Değişimi: Yapılan uzun soluklu seyahatlerden dolayı hava değişimi yaşanmaktadır. Bununla birlikte bünyenin alışık olmadığı gıdaların da yenmesiyle kabızlığın görülmesi ihtimal dahilinde olmaktadır.

Hamilelik: Hamilelik esnasında oluşan hormon değişiklikleri kabızlık nedeni olabilir.

Belirtileri

 • Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve buna bağlı olarak daha az tuvalete çıkmak
 • Ikınmaya neden olan sertleşmiş, susuz dışkı
 • Karın ağrıları
 • Gaz ve şişkinli
 • Gaz çıkarmada zorlanma
 • İştahsızlık
 • Ağızda oluşan kötü tat ve nefesin kokması

ALINACAK TEDBİRLER

 • Lifli ürünlerin daha sık tüketilmesi
 • Günde azami 2,5-3 litre su tüketmeye gayret etmek
 • Gün içerisinde hareketli olmaya çalışmak
 • Günde 1-2 bardak ayran yada bir kase yoğurt yemeye gayret edilmelidir

Bir haftadan uzun süren kabızlık durumlarında mutlaka bir doktora gidilmeli ve asla ihmal edilmemelidir.

By Kaynuka

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...