Ana Sayfa / Blog / Kadınlar İçin İdeal Kilo Aralığı Nedir?

Kadınlar İçin İdeal Kilo Aralığı Nedir?

Kilo, insanın sağlıklı olup olmadığıyla ilgili olarak fikir verebilir. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan obeziteyle ilgili olarak yapılan uyarılara rağmen, gittikçe artan kilo sorunu, yakın zamanda daha fazla sorun oluşturacak gibi görünüyor.

Amerika’da Merkezi Georgia eyaletinde bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) uzmanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kadınların ideal kilo tablosu açıklandı.

20 yaşında ki Amerikalı kadınlar arasında yapılan araştırma sonucunda, kadınların ortalama 76,5 kg (168.5 pound, lbs) ağırlığında, 162,5 cm (5 feet 4 inç) uzunluğunda, 96,77 cm (38.1 inç) bel genişliğine sahip oldukları belirlendi.

Bu sayılar ortalama olsa da, bunlar sağlığın bir ölçüsü değildir.
Amerika’da ki kadınların ortalama Vücut Kitle indeksi (BMI) 26.5 olarak tespit edilmiştir. Buda onları “aşırı kilolu” kategorisine sokmaktadır.

Yine ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda Amerikalı yetişkinlerin üçte ikisinden fazlası “aşırı kilolu” veya “obez” olarak kabul edilir ve bu da ülkenin sağlığı için endişe verici bir eğilimi temsil eder.

Peki, kadınlar için ideal kilo aralığı nedir, en iyi nasıl ölçülür ve kadınlar ideal kilolarını elde etmek için neler yapabilir?

BMC Halk Sağlığı (BMC Public Health) tarafından 2012 yılında yayınlanan 2005 istatistiklerine göre,  80.70 kg (177.9 lbs) ortalama ağırlık ile Kuzey Amerika’daki ortalama vücut kütlesi, dünyadaki herhangi bir kıtanın en yükseğidir. Kuzey Amerika ayrıca, yüzde 73,9‘luk aşırı kilolu oranıyla en yüksek yüzdeye sahiptir.

Aşağıdaki tablo, farklı dünya bölgeleri için ağırlık verilerini gösterir:

Bölge Ortalama vücut ağırlık (kg) Kilolu insanların yüzdesi
Asya 57.7 kg (127 lb) 24.2
Avrupa 70.8 kg (156 lb) 55.6
Afrika 60.7 kg (133 lb) 28.9
Latin Amerika (Karayipler) 67.9 kg (149 lb) 57.9
Kuzey Amerika 80.7 kg (177 lb) 73.9
Okyanusya 74.1 kg (163 lb) 63.3
Dünya Ortalaması 62.0 kg (136 lb) 34.7

2015 yılında yüksek nüfuslu ülkelerde yapılan bir çalışma sonucunda, ABD’de yüzde 12,7 ile en yüksek oranda çocukluk obezitesi olduğu belirlendi. Mısır ise yetişkinler arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda yüzde 35,3’le birinci sıraya yerleşti.

Kadınlar için ideal kilo aralığı nedir?

İdeal kilo, bir insanın kilo bakımından en sağlıklı ve en uygun olduğu durumdur. İdeal ağırlık aralığını hesaplamak için çeşitli farklı yollar vardır:

1-) Vücut Kitle indeksi (BMI):

Vücut Kitle indeksi (Beden kitle indeksi), boyuna göre uygun ağırlıkta olup olmadığını değerlendiren formüldür. Kadın ve erkek için de 18 ile 65 yaş arasında geçerlidir. Vücut Kitle indeksin belirlenmesi için kişinin kilosu, boyunun karesine bölünür. Bulunan rakam ile kişi Vücut Kitle indeksi ortaya çıkmış olur. Çıkan sonucun ardından aşağıda ki tabloda durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Örnek: Kilonuz 65, Boyunuz ise 1,60 cm olduğunu var sayalım. 60/160²= 23.4375 şeklinde bir sonuç alacaksınız. Çıkan bu sonuç sizin Vücut Kitle indeksinizdir. Aşağıda ki tablodan kontrol edildiğinde “ideal” bir kilo ağırlığına sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Vücut Kitle indeksi (BMI) Tablosu

Zayıf 18,5’den az
İdeal 18,5-24,9
Kilolu 25-29,9
Obez 30+

2-) Bel Kalça Oranı:

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Midsection etrafında (Göğüsle karın arasındaki kısım) yağlanmasının kalp krizi felç ve erken ölüm riskini arttırdığını belirtmiştir.

Bel kalça oranı hesaplama formülü : Bel Ölçüsü (cm) / Kalça Çevresi (cm) şeklindedir.

Ölçümleri kendi başınıza evde yapabilirsiniz yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli şey ölçüm esnasında üzerinizde kıyafetin bulunmamasıdır. Kıyafetle yapılan ölçümler hata payını doğuracak buda yanlış bir hesaplama yapmanıza neden olacaktır. Kadın ve erkeklerde aynı yöntem ile bel ve kalça ölçüsü alınabilmektedir. Ölçümlerin santimetre (cm) olarak alınması yorumlama açısından önemlidir.

İdeal Ölçüler Nelerdir

İdeal bel ve kalça oranı ve çevresini kadın ve erkeklerde değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişik oranların ortaya çıkmasının sebebi cinsiyet hormonlarının etkisinden dolayı yağ oranlarının ve yağın vücuttaki bölgesel dağılımının farkından kaynaklanmaktadır. Normal durumlarda erkeklerde bel kalınlığı daha fazla iken kadınlarda kalça genişliği daha fazladır.

İdeal Bel Ölçüsü Nedir (Bel çevresi kaç olmalı)

Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde ideal bel ölçüsü kadınlarda 80 cm altında erkeklerde ise 94 cm altında olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm üzerinde oluşan bel kalınlığı bir çok kronik hastalığın tetikleyicisi olabileceğinden yüksek risk oluşturmaktadır.

Bel ölçüsü normal değerlerin çok üzerinde ise bu durumda halk arasında göbekli kişiler santral obezite den söz etmek mümkündür. Santral obezite diyabet olmak üzere hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları hatta uzun vadede kanser gibi bir çok hastalığın habercisi olabilir.

İdeal Kalça Ölçüsü Nedir (Kalça çevresi kaç olmalı)

Sağlık bakımından 105 cm’nin altında olması gerektiği söylense de kalça çevresi kişinin vücudunun şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bunun idealini bulmak zor olacağı için “Kalça çevresindeki yağlanma, bel çevresindeki yağlanmaya göre daha az risk taşımaktadır” şeklinde bir sonuca varılmıştır.

İdeal Bel Kalça Oranı Nedir

Bu oran, kadın ve erkeklerde değişik sonuçlar göstermektedir. Sağlıklı bir yaşam için erkeklerde ideal bel kalça oranı 1 den küçük olması gerekmektedir. Kadınların ideal bel kalça oranı ise 0,8 den küçük olmalıdır.

Kişinin bel kalça oranının ideal değerlerde bulunması o kişinin sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Kişinin ideal kilo ve ideal vücut kitle indeksine sahip olması sağlık bakımından daha önemli bir ölçüttür.

Vücut Tipi Öğrenme (Elma – Armut)

Vücut tipinin öğrenilebilmesi için uygulanacak en pratik yöntem yine bel-kalça oranının hesaplanmasıdır.

Genel olarak bakıldığında insanda iki çeşit vücut tipi vardır. Bunlar Elma (Android) ve Artmut (Jinoid) dir.

Elma tipi vücut ekseriyetle erkeklere özgüdür. Bu vücut tipinde bel kalınlığı fazladır. Yağlanma olayı genellikle göbek bölgesinde yoğunlaşmıştır. Bu durum bir çok hastalığın tetikleyicisi olabilir.

Armut tipi vücut ise ekseriyetle bayanlara özgüdür. Yağlanma kalça bölgesinde daha fazla görülmektedir.

Vücut tipinizi öğrenebilmek için, hesapladığınız bel-kalça oranınızı değerlendirebilirsiniz. Bu aşamada ölçüleriniz 0,8 den büyük ise elma, 0,8 den küçükse ise armut tipi vücuda sahip olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Bölge Ölçüm Risk of health problems
Bel çevresi 80 cm’den Fazla Risk Seviyesine Yakın
Bel çevresi 88 cm’den Fazla İleri Seviyede Risk Seviyesi
Bel-kalça Oranı Bel-kalça oranı 0.8’den Fazla İleri Seviyede Risk Seviyesi

3-) Vücut Yağ Oranı:

Vücut Yağ Oranı Hesapla

Vücut yağ oranı, kişinin ağırlığına nazaran vücudunda yüzde kaç oranında yağ bulunduğunu ifade etmektedir.

Not: Bel çevresi ölçümü belin en ince yerinden yapılmalıdır.

Vücudundaki yağ oranı, ağırlığın ile orantılı bir şekilde artar yada azalır. Bu oranların değerlendirilmesi yapılırken, kadınlarda 4.2 kg, erkeklerde ise 5.8 kg’lık bir sapma gerçekleşebilir. Sporcular ve hamileler bu değerlendirmenin dışında tutulur.

Kaynaklar: 

-About adult BMI. (2017, August 29). Retrieved from https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/index.html

Adults. (2018, February 16). Retrieved from https://health.gov/paguidelines/guidelines/adults.aspx

-Afshin, A., Forouzanfar, M. H., Reitsma, M. B., Sur, P., Estep, K., Lee, A., … Murray, C. J. L. (2017, July 6). Health effects of overweight and obesity in 195 countries over 25 years. The New England Journal of Medicine, 377, 13–27. Retrieved from http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1614362

-Body measurements. (2017, May 03). Retrieved from https://www.cdc.gov/nchs/fastats/body-measurements.htm

-Boutcher, S. H. (2011). High-intensity intermittent exercise and fat loss. Journal of Obesity, 2011. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2991639/

-Byrne, N. M., Sainsbury, A., King, N. A., Hills, A. P., & Wood, R. E. (2017, August 17). Intermittent energy restriction improves weight loss efficiency in obese men: The MATADOR study. International Journal of Obesity, 42, 129–138. Retrieved from https://www.nature.com/articles/ijo2017206

-Calculate your body mass index. (n.d.). Retrieved from https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmicalc.htm

-Etchinson, W. C., Bloodgood, E. A., Minton, C. P., Thompson, N. J., Collins, M. A., Hunter, S. C., & Dai, H. (2011, May). Body mass index and percentage of body fat as indicators for obesity in an adolescent athletic population. Sports Health, 3(3), 249–252. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445161/

-Ho-Pham, L. T., Campbell, L. V., & Nguyen, T. V. (2011, June). More on body fat cutoff points. Mayo Clinic Proceedings, 86(6), 584. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3104919/

-How can I work out my body mass index (BMI)? (2016, July 26). Retrieved from https://www.nhs.uk/chq/Pages/how-can-i-work-out-my-bmi.aspx?CategoryID=51

-National health and nutrition examination survey. (n.d.). Retrieved from https://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/databriefs/adultweight.pdf

-Normal weight ranges: Body mass index (BMI). (2016, February 5). Retrieved from https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/diet-physical-activity/body-weight-and-cancer-risk/adult-bmi.html

-Overweight and obesity statistics. (2017, August). Retrieved from https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-statistics/overweight-obesity

-Paoli, A. (2014, February 19). Ketogenic diet for obesity: Friend or foe? International Journal of Environmental Research and Public Health, 11(2), 2092–2107. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/

-Romero-Corral, A., Somers, V. K., Sierra-Johnson, J., Thomas, R. J., Bailey, K. R., Collazo-Clavell, M. L., … Lopez-Jimenez, F. (2010, May 27). Accuracy of body mass index to diagnose obesity in the US adult population. International Journal of Obesity (London), 32(6), 959–966. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2877506/

-Rothney, M. P., Brychta, R. J., Schaefer, E. V., Chen, K. Y., & Skarulis, M. C. (2009, July 14). Body composition measured by dual-energy X-ray absorptiometry half-body scans in obese adults. Obesity (Silver Spring), 17(6), 1281–1286. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2709755/

Shah, N. R., & Braverman, E. R. (2012, April 2). Measuring adiposity in patients: The utility of body mass index (BMI), percent body fat, and leptin. PLoS ONE, 7(4), e33308. Retrieved from http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0033308

-St-Onge, M.-P., & Gallagher, D. (2010, February). Body composition changes with aging: The cause or the result of alterations in metabolic rate and macronutrient oxidation? Nutrition, 26(2), 152–155. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880224/

-Tools and calculators. (n.d.). Retrieved from https://www.acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/tools-calculators/percent-body-fat-calculator

-Waist circumference and waist-hip ratio. Report of a WHO expert consultation. (2008, December 8-11). Retrieved from http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44583/1/9789241501491_eng.pdf

-Walpole, S. C., Prieto-Merino, D., Edwards, P., Cleland, J., Stevens, G., & Roberts, I. (2012). The weight of nations: An estimation of adult human biomass. BMC Public Health, 12(439). Retrieved from https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/1471-2458-12-439?site=bmcpublichealth.biomedcentral.com

-MLA
Wessels, Dan. “What is the average weight for women?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 22 Feb. 2018. Web.
15 Sep. 2018. <https://www.medicalnewstoday.com/articles/321003.php>

-APA
Wessels, D. (2018, February 22). “What is the average weight for women?.” Medical News Today. Retrieved from
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321003.php.

By Kaynuka Tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...