Ana Sayfa / Sağlık / Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır

Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır

Kağıt kesiği gibi kanamaya bile sebep olmayan bu kesiklerin neden bu kadar çok acıttığını daha önce hiç merak ettiniz mi? Kağıt kesiği jilet kesiğine aslında çok benzer. Jilet düz ve temiz bir kesik oluştururken geride enfekteye sebep olabilecek parçalar bırakmaz. İlk etapta acı verse bile bir kaç dakikaya geçer.

Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır

Kağıt, ağaç ve çeşitli kimyasal maddelerden elde edildiği için deriden geçerken geride enfeksiyona sebep olacak minik parçalar bırakır.

Bu maddeler yaranın içinde kalır ve ciltteki ağrı reseptörlerini uyarır. Ufak bir yara olduğu için deri hemen kapanır fakat geride kalan parçacıklar sizi rahatsız etmeye devam eder.

Peki kağıt kesiğine maruz kaldığımızda ne yapmalıyız?

Kesiğin oluşmasının ardından hemen Ilık su ve sabun ile kesiğin olduğu bölgeyi yıkayın. Bu sayede bakterilere ev sahipliği yapabilecek toz ve kiri temizlemiş olursunuz.

Daha sonra kağıt havlu veya kimsenin kullanmadığı temiz bir havlu ile hafifçe temizleyin.

Topikal antibiyotik veya anti bakteriyel kremi kesiğin olduğu bölgeye iyice sürün.

Kesiğin mikrop kapmaması için yara bandı kullanın. Kesiğin ağrısı geçtiği zaman yara bandını çıkartıp hava almasını sağlayın.

Tüm bu müdahalelere rağmen iyileşme olmaz veya akıntı olursa doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...