Ana Sayfa / Nasıl Yapılır / Kamp Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Kamp Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Kamp hazırlığı nasıl yapılır? Kamp malzemeleri nelerdir? Kamp yapmanın faydaları nelerdir? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Kamp Hazırlığı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. MALZEMELERİNİZ İÇİN DAYANIKLI BİR ÇANTA ALIN

Malzemelerinizi taşımak için sağlam bir çanta hayati önem taşımaktadır.

2. ÇANTANIN İÇİNE BÜYÜK BİR ÇÖP TORBASI YERLEŞTİRİN

Bununla birlikte çantanın tüm alanını değerlendirdiğinizden emin olmalısınız. Bu işlem eşyalarınızın yağmur ve sudan korunmasına yardımcı olur. Çöp torbası ne kadar kalın olursa o kadar iyi olur.

3. TEMEL ÖGELERİ BELİRLEYİN

Çadır, uyku tulumu, paspas, ilk yardım çantası,iletişim için telefon, yedek kıyafet,çorap, bıçak, el feneri, piller, pusula, su geçirmez paketleme torbaları, tuvalet malzemeleri, yiyecek, halat, su mataraları

4. GRUPLARA AYIRIN

Eşyalarınızı gruplar şeklinde yerleştirin. Malzemeleri yerleştirirken nerede, ne zaman kullanacağınızı göz önünde bulundurarak koyduğunuzdan emin olun.

 • Örneğin; El feneri ile pilleri aynı yere koymanız onları bulmanız açısından kolaylık sağlar.

5.ÖNLEM ALIN

Değerli eşyalarınızı su geçirmez poşetlere koyun. Yağmur ve fırtınaya hazır olmayan kampçılardan olmak istemezsiniz.

6.ÇANTA DÜZENİNİ BELİRLEYİN

Çoğu çantanın dışında küçük cepler bulunur. Bu cepleri acil durumlarda ihtiyaç duyacağınız ürünler için kullanın.

7.PLANLARINIZA GÖRE HAZIRLIK YAPIN

İlk olarak daha az kullanacağınız eşyaları yerleştirin. Bu şekilde daha sık kullanılan malzemelerin üstte kalmasını sağlayarak çok daha rahat hareket edebilirsiniz.

 • Bir ipucu: Yiyecek ve uyku tulumunu en son yerleştirin.

8.ÇADIRINIZI YERLEŞTİRİN

Yanınızdaki en büyük eşyanız muhtemelen çanta olacaktır. Eğer çantanızda yer kalmadıysa, sığdırmak için sıkıştırmayın. Çadırınızı çantanızın dışına sarın.

9.KİŞİSEL EŞYALARI UNUTMAYIN

Listeye kulaklık, müzik çalar, kalem kağıt gibi bulundurmak istediğiniz kişisel eşyalarınızı ekleyebilirsiniz. Fakat ağırlık limitine dikkat etmelisiniz. Çantanız çok ağır olursa taşımakta zorluk yaşarsınız, bundan dolayı ne aldığınız konusunu iki kere düşünmelisiniz!

10.HAZIRSINIZ

Çantanızın kayışlarını ayarlayın ve ağırlığı eşit bir şekilde ayarladığınızdan emin olun.

Çantanızı her zaman dizlerinize ağırlık vererek kaldırın.

Yaralanmamak için kaldırırken öne eğilmeyin. U

Bunu yaptıktan sonra temel malzemelerinizi yanınıza aldığınıza emin olun.

Artık hazırsınız.

Yolunuza çıkacak sorunlara hazırlıklı olduğunuzda daha keyifli bir tatil geçireceğinizi unutmayın.

Kamp malzemeleri nelerdir?

 

 • Çadır: İlk kez kamp yapacaksınız; bu konuda tecrübeli arkadaşlarınızdan ya da internet üzerinden bilgi edinmeyi unutmayın. Alacağınız çadır mutlaka kaliteli olmalı. Yağmurda ya da rüzgarda sorunsuz kullanılabilir olmalı ki; tatiliniz uykusuzluk sebebiyle burnunuzdan gelmesin.
 • Çadır Altlığı / Halısı: Çadırınızın tabanıyla aynı boyutlarda çadır altlığı çadırı korumada oldukça işe yaracak bir malzemedir.
 • Uyku Tulumu: Tüm ana malzemeler de olduğu gibi uyku tulumu da hava koşullarına uygun seçilmelidir. Uyku tulumunu alırken konfor derecelerine mutlaka bakın. Yaz ve kış koşulları için konfor dereceleri farklıdır.
 • Mevsim koşullarına uygun kıyafetler ve ayakkabı
 • El feneri, kaliteli bir çakı, açacak ve yeme / pişirme gereçleri
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza almayı unutmayın. Bunun dışında ağrı kesici, mide ilacı, yara bandı, sargı bezi gibi basit ilk yardım malzemelerini de mutlaka yanınıza alın. Kamp malzemelerini alacağınız yerlerde genellikle mini ilk yardım setleri de satılmaktadır. Bunlardan bir adet edinmek işinizi çok kolaylaştırır.
 • Yiyecek: Hazır bardak çorba, sucuk, makarna, bulgur, ton balığı konservesi, mısır, hazır noodle, sebze konserveleri gibi keyfinize göre hazır gıdaları yanınıza alın. Ayrıca kamp alanının olanaklarına göre balık-et pişirme durumunuz olacaktır. Buna uygun pişirme gereçleri ve alüminyum folyo almayı da unutmayın. Sabah kahvaltısı için de peynir, domates, salatalık, çikolata, lavaş, ekmek vs. gibi besinler oldukça uygundur.

Kamp Yapmanın Faydaları

 • Kamp yaparak, doğa ile iç içe olursunuz. Şehir hayatında maruz kaldığınız yoğun kirlilikten, doğanın sunduğu temiz hava ve bol oksijen aracılığı ile arınırsınız. Ciğerlerinize faydası olan temiz hava alımından sağlığınız da olumlu etkilenir.
 • Büyük şehirlerin gürültüsünden kurtulur ve kafanızı dinlersiniz. Metropolün karmaşası ya da trafik seslerinden sıyrılarak zihinsel olarak kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.
 • Elektronik eşyaların menzilinden uzaklaşarak fiziksel ve mental olarak rahatlarsınız. Dikkat dağıtan teknoloji ürünlerinin etkisinden uzaklaşarak hem kendinize hem de sevdiklerinize daha fazla zaman ayırırsınız. Ayrıca teknolojiden izole olarak radyasyon etkisinden kurtulur ve biyolojik saatinizi de düzene sokarsınız.
 • Temiz hava, bol güneş ve toprağa temas ile fiziksel olarak yenilenirsiniz. Negatif enerjiden ve stresten arınarak, daha dingin bir ruh haline kavuşursunuz.

Kaynaklar:

 • İnstructables
 • Wikipedia
 • Bilgiustam
 • Nasiloluyo

 

Bu habere de bakabilirisiniz

WordPress Tema Nasıl Türkçeleştirilir?

incest video Dünya genelinde özellikle webmaster’ların kullandıkları içerik yönetim sistemi olan WordPress tema ve eklenti desteği ...

Denedim Oldu; Camtasia an error has occurred with the following clip on the timeline Sorunu Nasıl Çözülür

Camtasia Programını kullandığınız sırada “an error has occurred with the following clip on the timeline” ...

EROİN Hangi Amaçla Yapılmıştır?

Günümüzde hala kullanımı yapılan çok sayıda uyuşturucu madde gibi eroinde bilim adamları tarafından ilaç olarak ...