Ana Sayfa / Tarih / Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi nerededir? Karacahisar Kalesi ne zaman fethedildi? Osmanlı’nın İlk Fethettiği Kale Hangisidir? gibi sorular özellikle TRT’nin dizisi “Diriliş Ertuğrul”un son bölümlerinde sıkça konuşulmasıyla birlikte gündeme geldi. Bizlerde sizin için araştırdık ve soruların cevaplarını tek tek bulduk.

Karacahisar Kalesi, Osmanlı Devleti için çok kritik bir öneme sahiptir. Karacahisar Kalesi aynı zamanda Osmanlı Devletinin Fethettiği ilk kale olma özelliğini taşımaktadır.

Karacahisar Kalesi Osmanlı için neden önemliydi?

Karacahisar Kalesi konum olarak çok kritik bir öneme sahiptir. Eskişehir’in güneybatı kısmında, Porsuk Çayı ’nın yan kısmında bulunan platonun üst kısmında kurulmuş bir Bizans kalesidir.

Karacahisar Kalesi konum olarak ve mimari niteliklerinden dolayı “Kastron” veya “Kale Kent” olarak isimlendirilen yerleşimlerin özelliklerini yansıtmaktadır. Anadolu’da 7. ve 8. yüzyılda oluşmaya başlayan “kale kentler” Orta Bizans döneminin askeri şehirleri olarak tanımlanmaktadır.

Karacahisar Tekfuru kimdir?

Karacahisar Tekfuru aynı zamanda Karacahisar Kalesinin komutanıdır. Karacahisar Tekfuru aslında Ural Beyin hanımı Çolpan Hatun’un babasıdır. Kalenin tekfuru aynı zamanda civarda bulunan diğer Bizans tekfurları gibi Anadolu Selçuklu Devleti’ne vergi veriyordu.

Kalenin Fetih Süreci

Bununla birlikte Bizans ile Türkler arasındaki barış sürüyordu. Osman Bey’in Söğüt’e yerleşiminin ardından Karacahisar tekfuru iktidarını yitireceğini zannederek Osman Bey’e karşı düşmanca davranışlar sergilemeye başladı. Bu düşmanca davranışlar sonucunda Osman Bey, Karacahisar Tekfurunu net bir mağlubiyete uğrattı ve 1288 senesinde Karacahisar Kalesi’ni fethetti.

Kale bölgesinde bulunan Karacaşehir’e Türkler yerleştirildi. Karacaşehir’de kalabalıklaşan halk, Eskişehir’e giderek Karacaşehir’deki camide hutbe okutmak istediklerini ilettiler.

Şeyh Edebali’nin yardımı ile Osman Bey Karacaşehir’deki camide hutbe okunmasına izin verdi. Oraya kadı ve imam tayin etti.

Karacahisar Kalesinin Önemi

Karacahisar Kalesine sahip olan Osman Bey, Bizans topraklarında ilerlemeye devam etti ve beyliğin sınırlarını genişletti. Osmanlı Devleti’nin temeli Karacahisar Kalesi’nin alınması ile atılmış oldu.

Karacahisar Kalesi ne zaman fethedildi?

Karacahisar Kalesinin Fethedilmesi ile birlikte Osmanlı Devletinin de fetihleri başlamış oldu. Karacahisar kalesi Osman Bey döneminde fethedilmiştir. Osman Bey Karacahisar’ı tek başına fethedememiş ve Sultan Alaeddin Osman Bey’e asker ve mühimmat yollayınca Osman Gazi ilk olarak Karacahisar kalesini Fetih etmiş ve Osmanlı yerleşik hayata geçmiştir.

Karacahisar Savaşı, Osman Beyin İnegöl Tekfurunun kontrolündeki Bizans kalesini fethetmesi ve beyliğinin büyümesine yardımcı olmuş, bununla birlikte kendisinin 2. savaşı olma özelliği de taşımaktadır. Osman Bey, Ermenibeli’de düşürüldüğü pusudan kurtulmayı başararak sefer hazırlıklarını tamamlamasının ardından ilk fethini gerçekleştirmek ve Gazi unvanını elde edebilmek adına 300 kişilik bir ordu hazırlayıp İnegöl civarında ki Kulacahisar kalesine bir gece baskını gerçekleştirdi. Mücadele çok kısa sürdü.

Beklemedikleri bir saldırıyla karşı karşıya kalan Bizanslı askerler ciddi bir karşılıkta bulunamayıp teslim oldular. Kulaca Hisar kalesi oldukça stratejik bir konumdaydı. Bu kalenin fethedilmesi ile Bizans’ın bölgedeki askeri bir yığınak yapabileceği önemli bir hareket noktası ele geçirilmiş oldu.

Osman Bey, kaleyi fethettikten sonra Bizanslı köylülere şu konuşmayı yapmıştır;

“Gönlünüzü hoş tutun, korkmayın. Canınıza, malınıza, ırzınıza zerre ziyan gelmeyecektir. Bunu ben, Kayı beyi Osman size söylerim. Şimdi pazara gidecekler yola koyulsun. Onları benim yiğitlerim koruyacaktır. Dönüşleri de böyle olacaktır. Bundan böyle hep böyle olacaktır. Kulacahisarı hep yiğitlerim koruyacaktır. Size ziyan verecekleri yiğitlerim karşılayacaktır. Geceniz gündüzünüzden emin olacaktır!”
Önemli bir Bizans kalesinin fethedilmesi Osman Beyin namının yayılmasına vesile olmuştur. Beylik olamayan, Kayılar gibi küçük gruplar halinde yurt tutan Türkmenler Osman Beyi yeni fatihleri olarak görerek kendisine tabi olmaya başladılar. Kayılar bu savaştan sonra kalabalıklaşmış, güçlenmiş ve Beylik olma yolunda ilk önemli adımlarını atmaya başlamıştır. Kulacahisar kalesinin fethi daha büyük ve daha çetin bir savaşın ilk evresi olmuştur. Sırada İnegölün fethi vardır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Şükran Günü nedir? Şükran Günü ne zaman kutlanır?

Şükran Günü (Thanksgiving Day ya da yalnızca Thanksgiving), Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da hasata ve ...

Truman Doktrini

Konuya giriş yapmadan önce ilk olarak “Doktrin nedir” ona bir bakalım. Doktrin diğer adıyla öğreti, ...

Türklerin Kullandığı Alfabeler Nelerdir?

Yüzyıllardır hüküm süren bir millet ve dünyaya meydan okumuş bir ırk. Konuştuğu ve kullandığı diller muhakkak zamanla farklılık yaşamış ve alıntılar ...