Ana Sayfa / Blog / Kollar Gece Neden Uyuşuyor?

Kollar Gece Neden Uyuşuyor?

Sabah uyandığımızda, bir yada her iki kolumuzun da uyuştuğunu veya karıncalanma gibi iğnelendiğini fark ederiz. Bu durumu açıklamak için kullanılan tıbbı terim “Parestezi“dir. Bu durum farklı nedenlerden ortaya çıkabildiği gibi aynı zamanda iyi huylusu ve tedavi gerektiren kötü huylusu da bulunmaktadır.

Parestezi Nedir?

Ciltte (Genellikle eller, ayaklar, kol ve bacaklarda) karıncalanma, uyuşma, yanma ve batma hissi olarak belirti veren bir rahatsızlıktır.

Parestezi, herhangi bir zamanda, hiçbir uyarı olmadan ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan duygu rahatsızlık verici olsa da, genellikle ağrısızdır.

Çoğu insan ara sıra, kısa süreli olsa da parestezi atakları yaşar. Genellikle bu durum kişinin pozisyonundan kaynaklanmaktadır. Örneğin, uykuya daldığımızda elimizin üzerine yatmış olabiliyoruz. Bu durumda uzuvda bulunan sinirlerin üzerine baskı uygulanmış oluyor ve ortaya Parestezi atakları çıkmış oluyor.

Pozisyonel parestezi vakıaları zararsızdır ve genellikle bir sinir sürekli baskı altında olduğunda ortaya çıkar. Bu durumda kişi pozisyonunu düzelttiğinde parestezi durumunun da ortadan kendiliğinden kalkması gerekmektedir.

Bununla birlikte aşağıdaki tıbbi durumlar da kollara parestezi’ye yol açabilir:

1- Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu çok yaygındır. Bu durum, tekrarlanan parmak hareketlerini içeren, piyano çalmak veya oynamak gibi merkezi sinir üzerinde çok fazla baskı oluştuğunda ortaya çıkar. Yaşanan sendrom, kol ve ellerde ağrı ve uyuşukluğa neden olabilir, ancak ilk belirtilerinden biri ellerde geceleri daha sık görülen parestezidir.

ABD’nin Cleveland bölgesinde yapılan klinik çalışmaların sonuçlarına göre, bu tür sendromlar genellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Bunun en büyük nedeni, insanların genellikle bileklerinin üzerinde uyuması ve gece bilinçsiz olarak kolun kişinin bedeninin altında kalması olarak özetleyebiliriz.

İnsanlar şu durumlarda daha fazla karpal tünel sendromu riski taşırlar:

 • Bilgisayar gibi cihazlarda yazı yazma yada benzeri işlerde çalışıyor olmak
 • Hamilelik
 • Aşırı derecede su kaybı

2- Diyabet

Diyabeti bulunan insanlarda bu durumun sinir sistemine hasar verme riski yüksektir. Bu durumu açıklamak için kullanılan tıbbı terim “Diyabetik Nöropati“dir. Diyabetik Nöropati, kanda bulunan yüksek seviyedeki şeker ve yağların zamanla sinir uçlarına verdiği zarar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Diyabetik nöropati, genellikle ayaklarda ve bacaklarda uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olur, ancak kol ve elleri de etkileyebilir.

Diyabetik nöropati diye ifade edilen durum başka bir ifadeyle diyabetin, küçük sinirleri etkilediği ve harap ettiği durum olarak da tanımlanabilmektedir. Çok önemli ve atlanan konulardan bir tanesidir. Çünkü ortaya çıkarttığı şikayetler her yerde olabilen çoğu kişinin tarif ettiği şikayetlerdir.

3- B Vitamini Eksikliği

B vitamini eksiklikleri, Anemiye ve Ekstremitelerde (Kollar,Bacaklar) karıncalanma gibi çeşitli problemlere neden olabilir.

B vitamini eksikliği riski taşıyan kişiler şunları içerir:

 • Vejetaryenler ve Veganlar
 • 50 Yaş Üstü Yetişkinler
 • Çölyak hastalığı veya inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi belirli sindirim bozuklukları olan kişiler

4- Periferik Nöropati

Periferik nöropati, ekstremiteyi (Kollar,Bacaklar) etkileyen bir çeşit sinir hasarıdır. Diyabetik nöropati tek tiptir. Bununla birlikte birçok başka faktör kol, el veya ayakların uykuya dalmayla sonuçlanan sinir hasarına neden olabilir.

Periferik nöropatinin diğer nedenleri şunlardır:

 • Bazı yaralanma türleri
 • Alkol kullanımı
 • Otoimmün Hastalıklar (Otoimmün hastalıklar; Bağışıklık sisteminizin vücudunuza yanlışlıkla saldırdığı bir durumdur.)
 • Kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçlar
 • Kemik iliği bozuklukları
 • Lyme hastalığı ve HIV dahil olmak üzere enfeksiyonlar
 • Belirli sinirlere baskı uygulayan tümörler

5- Multipl Skleroz (MS)

ABD’deki Ulusal Multipl Skleroz Topluluğuna göre, uyuşma ve karıncalanma genellikle bir kişinin yaşadığı ilk belirtilerdir.

 • Multipl Skleroz (MS); beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi ile organların bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakası üzerindeki fiziksel tahribatın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtiler genellikle yüzü etkiler. Bununla birlikte, Multipl Skleroz ile ortaya çıkan Spinal Lezyonların (omurilik tümörleri) konumuna bağlı olarak, bir kişi de kollarda veya bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hissedebilir.

6- İnme

İnme, beyne giden hayati kan ve oksijen akışının ani bir biçimde kesildiği veya azaldığı bir beyin krizi olarak açıklanabilir.

Darbeler ve Geçici iskemik Ataklar, kollarda uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olabilir.

 • Geçici iskemik atak (GIA); beyne giden kan miktarındaki geçici düşüşten dolayı beynin gerekli olan oksijeni alamaması durumunda meydana gelir.

Geçici bir iskemik atak, beyne giden kan akışını geçici olarak engellediğinde ortaya çıkar. Amerikan Kalp Derneği bu atakları adeta “uyarı darbeleri” olarak görüyor.

Darbeler ve geçici iskemik ataklar sinirlerin işleyişini etkileyebilir ve kollarda ya da bacaklarda parestezi ve hissizlik ya da ağrı duyumları da dahil olmak üzere duyu değişikliğinde değişikliklere neden olabilirler.

Önleme

Geceleri kollarda parestezi oluşturan sorunların önlenmesi mümkün olabilir.

Örneğin, bir kişi daha az kısıtlayıcı bir pozisyonda uyuyarak bu sorundan birazda olsa uzaklaşabilir. Bir kişi Karpal Tünel Sendromu riski altındaysa, uyurken atel giyerek veya egzersiz yaparak sorunun hafiflemesine yardımcı olabilir.

 • Atel; Kırık ve çıkıkları tedavi etmede kullanılan, tahta, hafif metal veya sert plastik gibi sert maddelerden yapılan ve üzerine sargı sarılan destekleyici.

B vitamini eksikliği, kolların uykuda uyuşmasına neden oluyorsa, doktorun yazdığı reçetelerle takviyeler yapılabilir veya diyette değişiklik yapılarak önerebilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Özellikle geceleri, bir kişinin sinirlere baskı uygulayan bir pozisyonda yatarken, kolların uyuşması yaygındır.

Bununla birlikte, bir kişi bu hissi sık sık fark ederse, özellikle de aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım isteyebilir:

 • Görsel rahatsızlıklar
 • Yüz uyuşması veya karıncalanma
 • Konuşma zorluğu
 • Yürürken olduğu gibi koordinasyonla ilgili zorluk
 • Açıklanamayan zayıflık veya ağrı

Parestezilerinin (ciltte karıncalanma, uyuşma, yanma ve batma hissi) altında yatan bir tıbbi durumdan, bir ilaçtan veya alkol kullanım bozukluğundan kaynaklandığından şüphelenen herkes bir doktorla konuşmalıdır.

Kaynaklar:

-Carpal tunnel syndrome. (2015, March 11). Retrieved from https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4005-carpal-tunnel-syndrome

-Numbness or tingling. (n.d.). Retrieved from https://www.nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/MS-Symptoms/Numbness

-Paresthesia information page. (2018, June 14). Retrieved from https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Paresthesia-Information-Page

-TIA (transient ischemic attack). (n.d.). Retrieved from https://www.strokeassociation.org/STROKEORG/AboutStroke/TypesofStroke/TIA/Transient-Ischemic-Attack-TIA_UCM_492003_SubHomePage.jsp

-MLA
Fletcher, Jenna. “Why do my arms go numb at night?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 3 Sep. 2018. Web.
6 Sep. 2018. <https://www.medicalnewstoday.com/articles/322967.php>

-APA
Fletcher, J. (2018, September 3). “Why do my arms go numb at night?.” Medical News Today. Retrieved from
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322967.php.

By Kaynuka Tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...