Ana Sayfa / Kadınca / Labia Majora Nedir?

Labia Majora Nedir?

Labia majora (Tekil: Labium Majus), pubilerden perineuma aşağı ve geriye doğru uzanan iki belirgin uzunlamasına kutanöz (Deriye ait, deriyle ilgili) katlantıdır.

Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse; Mons Pubis’ten başlayarak vajinayı kuşatır tarzda aşağıya doğru inen dudağa benzer yapıda iki oluşum şeklinde açıklayabiliriz. Bununla birlikte “Büyük Dudaklar” olarak da kullanılabiliyor.

Labia, “alt dudak“, “cinsel organ dudağı“nı tabir etmek için kullanılmaktadır. “Major” ise “büyük” anlamına gelmektedir.

Labia majora yaygın olarak dış dudaklar olarak bilinirken, aralarında uzanan labia minora (küçük dudaklar için Latince) iç dudaklar olarak isimlendirilmektedir.

Geleneksel olarak, vücudun diğer dudak benzeri yapıları ile karışıklıktan kaçınmak için, kadın cinsel organlarının labiaları, anatomistler tarafından labia majora (veya minora) pudendi olarak adlandırıldı.

 

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...