Ana Sayfa / Nedir / MacDonald Üçlüsü Nedir?

MacDonald Üçlüsü Nedir?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Macdonald üçlüsü (ayrıca sosyopati üçlüsü veya cinayet üçlüsü olarak da bilinir), belirlenen üç durumun, üçünün ya da ikisinin bir kombinasyonunun hepsinin bir arada bulunması durumunda, özellikle seri suçlarla ilgili olarak daha sonraki şiddet eğilimleri ile önceden bilgi sahibi olmaları veya bununla ilişkilendirilmeleri için önerilen üç faktörden oluşan bir dizidir. izmir escort

Kısacası belirtilen üç durumdan en az ikisinin ya da üçünün, bir kişi üzerinde bulunması o kişinin daha sonra seri katil olabileceği anlamına gelmektedir. Bu durum özellikle seri katiller üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir durumdur ve hemen hemen tüm seri katiller bu üçlüden en az ikisini küçüklük dönemlerinde uygulamıştır.

Macdonald üçlüsü, ilk olarak 1963 yılında psikiyatrist J. Mac Macdonald tarafından Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan”Öldürme Tehdidi” isimli makalesinde yer almış ve aynı makalede ilerleyen dönemlerde alınacak önlemler açısından kullanılması gereken bir teknik olarak önerilmiştir. Psikiyatristler Daniel Hellman ve Nathan Blackman ve daha sonra FBI ajanı John E. Douglas ve Robert K. Ressler tarafından Dr. Ann Burgess ile birlikte yürütülen küçük ölçekli çalışmalar, burada belirtilen ve çocukluk döneminde ortaya çıkan bu davranışların daha sonra ki yırtıcı davranışlarla ilişkilendirilmesinde önemli kanıtlar olduğunu iddia etti.

Etkili ve yaygın olarak öğretilen bir teori olarak kalmasına rağmen, sonraki araştırmalar genellikle bu düşünce biçimini doğrulamamıştır.

Macdonald Üçlüsü:

  1. Arson (Fire-Setting): Yangın çıkarma tutkusu (Kundakçılık)
  2. Cruelty To Animals or Killing: Hayvanlara Zulüm ve Öldürme
  3. Enuresis: Belirli bir yaştan sonra altını ıslatma

Macdonald üçlüsü, belirli bir yaştan sonra altını ıslatma, Hayvanlara zulüm ve Yangın çıkarma tutkusu durumlarını şiddet içeren davranışlara, özellikle de intihar davranışına ve cinsel olarak yırtıcı davranışlarına doğrudan bağlamaktadır. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, Macdonald üçlüsü ve şiddet uygulanan suçlular arasında istatistiksel olarak anlamlı bağlantılar bulunmadığını iddia ediyor.

Gerçekleştirilen daha kapsamlı araştırmalar, bu davranışların yani Macdonald üçlüsünde bahsedilen durumların, aslında çocukluk dönemindeki ebeveyn ihmali, işkence ya da istismar deneyimleriyle daha fazla bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Bazı araştırmacılar bu durumun ya da durumların ortaya çıkmasının “cinayet eğilimi” ile sonuçlandığını iddia ediyor.

Arson: Yangın çıkarma tutkusu (Kundakçılık)

Singer ve Hensley, kundakçılık veya ateş yakma işleminin saldırganlık durumunun belirtisinin en az şiddetli ve ayrıca ilk belirtisi olduğunu teorik olarak tanımlanmaktadır. Birçok yetişkin seri katilin çocukluk döneminde çok aşağılanma süreleri olduğu tespit edildi.

Bu tekrarlayan aşağılanma olayları, normal bir öz değer durumuna geri dönmek için bir şekilde salıverilmesi gereken hayal kırıklığı ve öfke duygularına yol açabilir.

Bununla birlikte, üçlü kombinasyon da bu bağlamda sorgulandı ve bir inceleme, bu davranışın çocukluk dönemi antisosyal davranışı bağlamında meydana gelebilecek bir davranış olduğunu ve zorunlu olarak daha sonraki şiddeti öngörmediğini öne sürdü.

Cruelty To Animals or Killing: Hayvanlara Zulüm ve Öldürme

FBI Özel Ajanı Alan Brantly, bazı suçluların insan kurbanlarını öldürmek için bir prova olarak hayvanları öldürdüğüne inanıyordu.

Hayvanlara zulüm, esasen hayal kırıklığı ve öfkeyle aynı şekilde ortaya çıkan bir durum olarak bilinmektedir. Ayrıca hayvanlara zulmetme eyleminde bulunan kişilerin, çocukluklarında da büyük miktarda aşağılanma tespit edildiğini söyleyebiliriz.

Çocukluk döneminde, seri katiller kendileriyle dalga geçen ya da onları küçük düşüren kişilere karşı herhangi bir misillemede bulunamıyorlardı. Bundan dolayı onlarda daha zayıf ve savunmasız olan hayvanları seçiyordu. Gelecekteki insan kurbanlarının seçimi zaten genç yaş sürecinde ortaya kendiliğinden çıkmaktaydı.

Araştırmalar, çocukluk çağında hayvanlara zulmetme eyleminde bulunanların, hayvan kurbanlarında olduğu gibi, insan kurbanlarında da aynı öldürme yöntemlerini kullandıkları tespit edilmiştir.

Wright ve Hensley, beş seri katil vakıasını inceledikten sonra tüm seri katillerde ortak olarak tekrar eden üç tema belirledi:

  1. Çocukluklarında aşağılanma durumları vardı ve bu durum da onların kendilerini aşağılayan kişilerden çok güçsüz olmasından dolayı oldukça çaresiz hissetmeleri.
  2. Hayvanlara işkence etmek ve öldürülmesi yoluyla yaşamları üzerinde bir miktar kontrol ve güç kazanmışlar gibi hissetmeleri.
  3. Gelecek dönemlerinde insanlara uygulayacakları işkenceleri ve cinayetlerin birprovası olarak hayvanları kullanıyorlar ve bu şekilde gücü ve kontrolü elde ettiklerini hissetmeleri.

Şiddet suçlu sayılan suçlardan cezaevine giren 45 erkek mahkum üzerinde yapılan bir çalışmada bu mahkumların %56’sının çocukluk döneminde hayvanlara işkence yaptıklarını itiraf ettikleri ifade edildi. Bununla birlikte hayvanlara kötü davranan çocukların, hayvanlara kötü davranmayan çocuklardan daha çok ebeveyn tacizi mağduru oldukları tespit edildi.

Enuresis: Belirli bir yaştan sonra altını ıslatma

Enuresis “Beş yaşından sonra devam eden uyku sırasında istemeden yatak ıslatması” olarak tanımlanmaktadır. Yatak ıslatma, bu tanımda değerlendirilebilmesi için en az üç ay boyunca haftada iki kez devam etmelidir.

Bazı araştırmacılar Enuresisin bir şekilde ateş yakma ve hayvan zulmüyle ilgili olabileceğini söylemeye devam etmektedir.

Bir araştırmada ise, beş yaşından daha uzun süren yatak ıslatmasının çocuk için küçük düşürücü olabileceği, özellikle de bir ebeveyn figürü veya diğer yetişkin bir çocuk tarafından küçük düşürülmüş olması durumunda, çocuğun ateşe dayanıklılık veya zulmünü kullanmasına neden olabileceğidir. Bu noktada hayvanlara uygulanacak olan zulüm ise bu kişilerin hayal kırıklıklarından bir çıkış olarak değerlendirilmektedir.

Enuresis, bilinçsiz, istemsiz ve şiddet içermeyen bir eylemdir ve bu nedenle onu şiddet içeren bir suçla ilişkilendirmek, hayvan zulmüyle veya ateş yakma durumlarından daha sorunludur.

Bununla birlikte, Douglas ve diğer araştırmacılara göre, Macdonald Üçlüsü daha sonraki yırtıcı davranışlarla olan ilişkiyi incelerken nedensel değildir, aksine gelecekteki davranış kalıplarının artma olasılığını öngörmekte ve profesyonellere ilerlemeden önce bazı kalıpları durdurma şansı vermektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kontraseptif Ne Demek?

Okuma Süresi: < 1 Dakika Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Çimariva Selamlaması Nedir, Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 2 Dakika Çimariva; gemi personelinin gemi boyunca düzenli bir biçimde selamlama için yanyana dizilmesine verilen isimdi. Bu ...

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Okuma Süresi: 2 Dakika Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir