Ana Sayfa / Kriminal / Mavi Balina (Blue Whale) oyunu nedir? Nasıl oynanır ? – 50 görevi

Mavi Balina (Blue Whale) oyunu nedir? Nasıl oynanır ? – 50 görevi

Uzun süredir özellikle Rusya’yı etkisi altına alan “Blue Whale” ile ilgili olarak birçok söylenti ortaya atıldı. Özellikle Rusya’da intihar eden 130 gencin bir şekilde bununla ilişkisi olduğu düşünülüyor. İlk olarak şunu belirtelim ki Blue Whale aslında bir oyun değildir. Daha iyi anlayabilmemiz için bunu “challenge” olarak isimlendirebiliriz.

Blue Whale, Rusya’nın ardından tüm dünyayı yavaş yavaş etkisi altına almaya başlamıştı ki yetkililer sistemin kurucusunu göz altına alarak tutukladı. Bunun ardından sistem kapatılarak erişim engellenmiş oldu. İnternette bulunan fotoğraflardan görünen o ki kurucusu tutuklan sonra yetkililer tarafından feci şekilde dövülmüştür.

OYNANMA ŞEKLİ?

Sistemde iddia edildiğine göre, kullanıcılara 50 günlük bir süre boyunca yöneticiler tarafından atanan bir dizi görev veriliyor ve son meydan okuma, oyuncunun intihar etmesini gerektiriyor. “Blue Whale” teriminin intiharla bağlantılı, balina avcılığından geldiği belirtiliyor.

NASIL BAŞLAMIŞTIR?

Blue Whale, VK sosyal ağının sözde “ölüm grubu” nun isimlerinden biri olan “F57” ile 2013’te Rusya’da başladı. Sistemin ilk olarak 2015’te bir kişinin intiharına neden olduğu iddia edildi. Sitemin Üniversiteden atılan eski psikoloji öğrencisi Philipp Budeikin tarafından kurulduğu belirlendi.

Budeikin en az 16 genç kızın intihar etmesinden dolayı suçlandığı ve gözaltına alındığı açıklandı. Tutuklanmasından sonra suçunu kabul etti ve amacının hiçbir değeri olmayan kişileri intihara iterek toplumu “temizlemek” olduğunu söyledi. Ayrıca Çin’de yaygın olarak kullanılan ve mantıksal olarak aynı şekilde çalışan “human embroidery” ile ilişki içerisinde olduğu tahmin ediliyor.

OYUNDA İLETİŞİM KURULUYOR?

Sistem, meydan okuyanlar ile yöneticiler arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Yöneticilerin, oyuncuların tamamlaması gereken, genellikle kısmen kendi kendine zarar vermesini gerektiren bir takım görevler içermektedir. Bazı görevler önceden verilebilirken bazıları o gün yönetici tarafından verilebilir, son görev ise intihar olur.

GÖREVLER NELERDİR?

50 gün içinde tamamlanması gereken görevler arasında, saat 04: 20’de uyanma, vinç tırmanma, kişinin elinde veya kolunda belirli bir cümleyi oyma, gizli görevler yapma, verilen gizli kodu bulma, Korkularının üstesinden gelme, Dudağını kesme, iğneyi kola veya bacağa saplama, Bir köprü ve çatıda ayakta durma, müzik dinleme ve yönetici tarafından yarışmacılara gönderilen videoları izleme gibi sapıkça şeylerden oluşmaktadır.

ÖLÜM VAK’ALARI!

Rusya’da sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ve Blue Whale sisteminin 130 tane genç insanın intiharı ile ilişkili olarak polis tarafından soruşturuluyor.

16 yaşındaki genç kadın Veronika Volkova’nın, Irkutsk bölgesinde bir sitede intihar ettiği bildirildi.

Veronika’nın arkadaşı olan bir başka genç kadın, 15 yaşındaki Yulia da intihar eden gençlerden biri ve genç kadının intihar etmeden önce sosyal medya sayfasına ‘Son’ yazdığı ve bir mavi balina fotoğrafı paylaştığı biliniyor.

Veronika da sosyal medya sayfasına ‘Duygular kayıp… Son’ diye bir not düştükten sonra intihar etmişti. Bundan daha önce yaptığı paylaşımlarda da ‘Yavaş yavaş bir işe yaramaz hale geldiğiniz hissediyor musunuz?’ ya da ‘Ben sadece bir hayaletim’ gibi üzücü cümleler de yazmıştı.

Yulia ve Veronika’nın trajik ölümleri, bir dizi intiharın parçası olarak görülüyor.

Siberian Times gazetesinin haberine göre, olaydan sadece 2 gün önce, Chita kentinde yaşayan 14 yaşındaki bir genç kız da, geçen trenin önüne atlayarak hayatına son vermişti.

Ulaşımdan sorumlu polis ise intiharın ‘Mavi Balina’ adlı bilgisayar oyunu ile ilişkisi olduğunu doğruladı.

Geçtiğimiz yıl bir başka Rus gazetesinde yer alan habere göre Kasım 2015 – Nisan 2016 arasında meydana gelen 130 intihar vakası aynı internet gruplarına mensup gençler arasındaydı.

Bu gençlerin tamamı da mutlu ve ekonomik olarak iyi düzeyde olan ailelere mensup insanlardı.

Rus Soruşturma Komitesi Yulia ve Veronika’nın ölümleri ile ilgili bir ‘intihara teşvik‘ olasılığı üzerine inceleme başlattı ve özellikle internet üzerindeki ‘sosyal bağlantılarına’ ağırlık verileceğini bildirdi.

Bu çifte intiharı videoya kaydettikleri iddiası ile 2 genç erkek polis tarafından gözaltına alındı.

Rus haberlerinde çıkan iddialara göre, Blue Whale oyunu genç oyunculara intiharın tohumlarını ekiyor. Örneğin oyunda yaklaşan bir tren gösteriliyor ve “Bu dünya bizim için değil,” cümlesi ekranda beliriyor.

Ayrıca oyunda bir binanın tepesine çıkmış gençlerin fotoğrafının altında “Biz ölü bir nesilin çocuklarıyız,” cümlesi çıkıyor.

Oyunun sosyal medya sayfası oyunculara “Kendinizi kaç sıkıcı gün daha yaşamaya zorlayacaksınız?” gibi sorular da soruyor.

Oyun ve oyuna ait sosyal medya hesapları ile ilgili soruşturmalar artarak devam edeceğe benziyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu için önerilen bir isimdir. Akıl sağlığında, tanımları ...

Murat Güneş Azmettiricisi Kim? Gülben Ergen’den Açıklama

Aslında her şey Müge Anlı’nın sunuculuğunu yaptığı “Tatlı Sert” programında yaşanan bir kayıp arama vakasının ...