Ana Sayfa / Nedir / Motorlu Tren (Mototren) Nedir?

Motorlu Tren (Mototren) Nedir?

Motorlu Tren ya da diğer ismiyle Mototren, özellikle 50’li 60’lı yıllarda sıklıkla kullanılan bir taşıma aracıdır. Türk Dil Kurumu açıklamasında ise “Bir termik motorla çalışan, kısa mesafeler arasında işleyen demir yolu taşıtı” şeklinde açıklama yaparak aracın tanımını yapmıştır.

Motorlu Tren (Mototren) ayrı lokomotifleri olmayan iki ucunda da kontrolleri olan demir yolu taşıtıdır. Bir Ege ve Orta Anadolu klasiği olarak bilinen bu araçlar, şehirleri ve ilçeleri birbirine bağlayan ve bu yerler arasında gidiş geliş kolaylığı sunmaktadır.

Günümüzle kıyasla 50’li 60’lı yılların hızlı trenleri olarak değerlendirilebilir. Bu trenin ismi ilk söylendiğinde insanın gözünün önüne hemen onu tanıyabilmek için “kırmızı beyaz rengi ve önündeki Ay yıldızlı bayrak amblemi” gelmektedir.

Saatte 125 km/s hıza sahip olan Motorlu Tren (Mototren) 3 vagondan meydana gelmekteydi. Her önüne gelen istasyonda durmaz sadece İl ve ilçe merkezi istasyonlarında dururdu.

3 vagonu bulunan bu aracın hem ön kısmında hemde arka kısmında lokomotif motoru bulunduğu için diğer trenlerin dönüşü için kullanılan katara ihtiyacı olmadan geri gidebiliyordu.

Genellikle seyahat esnasında orta kapıları kilitli olarak tutulur, trenin uç kısımlarındaki kapılar ise iniş ve biniş için kullanılırdı. Çoğu vatandaş bu durumu bilmediği için orta kapıda beklerler ve duraklarında inemedikleri için durak kaçırma olayı sık sık yaşanırdı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu için önerilen bir isimdir. Akıl sağlığında, tanımları ...

“White Power” işareti Nedir?

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısının ardından yeninden gündeme gelen “White Power” işaretiyle ilgili akıllara birçok ...