Noel (Christmas) Nedir, Nasıl Kutlanır? Yılbaşı arasındaki fark? | Bilgi Yağmuru
Ana Sayfa / Nedir / Noel (Christmas) Nedir, Nasıl Kutlanır? Yılbaşı arasındaki fark?

Noel (Christmas) Nedir, Nasıl Kutlanır? Yılbaşı arasındaki fark?

Noel (Christmas) Nedir, Noel Niçin kutlanır ve Noel Nasıl Kutlanır, Noel Ne Zaman Kutlanır, Noelle yılbaşı arasındaki fark nedir? gibi farklı soruların cevabını hep beraber arayacağız.

Noelin Kelime Anlamı (Etimolojik Olarak Noel) Nedir?

Noel kelimesi köken olarak Latince “Natalis (doğum)” kelimesinden gelmektedir. Dilimize ise Fransızca “Noël (Noel sezonu)” sözcüğünden geçiş yapmıştır. Fransızca “haber” yada”yeni” anlamına gelen “nouvelle” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Bununla birlikte Galya dilinde “noio” yani “yeni” manasına gelen kelime ile “hel” güneş manasına gelen kelimenin birleşmesiyle meydana çıkan “Yeni Güneş” manasına da geldiği düşünülmektedir.

“Noel” kelimesi özellikle eski dönemlerde putperest olarak yaşayan toplumlarda “yeni yılın kutlanması” için kullanılan bir kelime olmuştur. Roma imparatorluğu dönemine gelindiğindeyse sevindirici bir durumun ortaya çıktığı anda insanların “Noel Noel” diye bağırdığı bilinmektedir.

Christmas Kelime Anlamı (Etimolojik Olarak Noel) Nedir?

Noel” kelimesiyle aynı paralelde kullanılan “Christmas” kelimesi ise Yunanca “Khristos (Mesih)” ve Avam Latincesindeki “Messa (Efkaristiya ayini)” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Messa kelimesinin kökeni Latincede”missa” “yollama, gönderme” manasına da gelmektedir. Ayinlerin bitmesinin ardından cemaatin dağılması için bu kelimenin kullanıldığı düşünülmektedir. “Christmas” kelimesi özellikle İngilizce konuşan ülkelerin kullandığı bir tabirdir.

Noel Ne İçin Kutlanır?

“Noel” genel olarak Hristiyan olan ülkelerde kutlanmaktadır. Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu isimleriyle de bilinen Noel, her sene 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğumu olarak kutlanmaktadır.

Hristiyan olmayan ülkelerinde kutladığı Noel, buralarda genellikle dini içeriği olmayan, sadece eğlence maksatlı, hediyeleşme ve yeni bir seneye giriş amacıyla kutlanmaktadır.

Noel Ne Zaman Kutlanır?

Noel, Hristiyanların büyük bir kısmı tarafından 25 Aralık tarihinde kutlanır. 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlayan kutlamalar, bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam etmektedir. Doğu Ortodoks Kiliseleri (Ermeni Kilisesi), Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak tarihini Noel olarak kutlamaktadırlar. Hristiyanların büyük çoğunluğu oluşturduğu ülkelerde Noel tatili, yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Ülkemizde ise 31 Aralık’ta yeni yıl kutlamaları gerçekleştirilir ve 1 Ocak tarihi resmi olarak “Yeni Yıl Tatili” ilan edilmiştir.

Noel Nasıl Kutlanıyor?

Noel Kutlaması” genellikle Hristiyan olan ülkelerde yapılmaktadır. Bu ülkelerde “Noel Kutlaması” özellikle dikkat edilen ve neredeyse aylarca önceden etkinliklerin hazırlanmaya başladığı bir dönemdir. Büyük meydanlarda özellikle çok şaşalı süslemeler yapılır ve etkinlik programlanır. Ayrıca herkes yaşadığı mahalleyi ve evleri süsleyerek hazırlıklara katkıda bulunur.

Advent döneminde yani Hristiyanların Hz. İsa’nın doğum tarihi olan 25 Aralık öncesinde 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Bu takvimlerde her pencerenin ardına resimler yada şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır.

  • Advent (Latince: adventus “varış”), Hristiyanlıkta Hz. İsa‘nın doğumuna ve dolayısıyla Noel’e kadar günlerin geri sayıldığı kısa dönem olarak isimlendirilen zamana denmektedir.. Katoliklik ve Protestanlıkta 30 Kasım’a en yakın pazar günü (27 Kasım – 3 Aralık) başlayan ve Noel arifesine kadar süren dört haftalık süreçtir.

Advent Takvimi

Bazı ülkelerde Advent mumları yakılmaktadır ve bu okullarda Hz. İsa’nın doğumunun ve doğudan gelen üç müneccimin Hz. İsa’ya hediyeler getirişinin sergilendiği oyun ve gösteriler yapılmaktadır. Kiliselerde ve sokaklarda korolar eşliğinde Noel ilahileri söylenir. Noel öncesindeki hafta sonlarında Noel partileri düzenlenmektedir. Noel ağaçları çeşitli araçlar kullanılarak rengarenk süslenir. Caddeler, sokaklar, alışveriş merkezleri, evlerin bahçeleri ve iç mekanları ışıklarla ve yeni yıl süsleriyle donatılır. İnsanlar birbirlerine hediyeler alarak küçük de olsa sürprizler yapar. Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişi simgesel olarak canlandırılır. Çocuklar Noel Baba’nın getireceği söylenen hediyeleri heyecan içerisinde beklerler. İnsanlar Noel gecesinde süslenen Noel ağaçlarının altına koydukları hediyeleri birbirlerine verirler.

Noel ile Yılbaşının Farkı Nedir?

Birçok ülkede Noel’in yeni yıla girilen 31 Aralık tarihinde, yeni bir seneyi karşılamak geride kalan senenin yorgunluğunu atmak ve gelen yeni sene için umut beslemek maksadıyla “Yılbaşı Kutlamaları” düzenlenmektedir. Bu kutlamada genellikle Hristiyanlarda ki “dini” amacından sıyrılmış fakat “Noel Geleneği” çerçevesinde yer alan hediyeleşme, sofralar hazırlayarak akraba ve arkadaşlarla kutlama yapma, noel ağacı süsleme, evlerin cadde ve alışveriş merkezlerin süslenmesi, “Noel Baba” kıyafetleri giyen insanların alışveriş merkezlerine müşteri çekmek maksadıyla küçük hediyelerle doldurdukları torbalarından çocuklara hediyeler dağıtması gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Bu durumun (Yılbaşı Kutlamalarının), farklı kültürlerden alınan davranış, alışkanlık ve geleneklerin bizim kültürümüze eğlence, aile ve arkadaş bağlarının güçlendirilmesi amacıyla geçmesi olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte bizim kültürümüzde “Noel” sık sık “yılbaşı” ile karıştırılıyor.

Yılbaşı 31 Aralık’tan 1 Ocak tarihine geçişi ve miladi yılın sonunu belirten bir gündür. Yılbaşı tüm dünyada kutlanır ve Noel ile herhangi bir ilgisi yoktur. Yinede ülkemizde bu tür kutlamaların, özellikle Hristiyan kültürünün simgeleşmiş bir durumu olduğu ve Hristiyan adetlerinin bize entegre edilmesinin vermiş olduğu rahatsızlığı dile getiren büyük bir çoğunluk bulunmaktadır.

Noel Yemeği Nedir? ve Noelde Yenen Yiyecekler Nelerdir?

Çok sayıda ülkede 25 Aralık öğleden sonrası “Noel Yemeği” hazırlanır ve yemekler ailecek yenir. Sofralar her ülkenin kendi kültürüne göre değişik yemekleri barındırır. Fakat hangi kültürde olursa olsun en fazla “Hindi Kızartması” ve “Sosis” tüketilmektedir. Özellikle “Hindi Kızartması” “Neol” ve “Yılbaşı” özel yemeği olarak kabul edilmektedir. Bazı ülkelerde yemekten sonra tatlı olarak kekin üzerine Noel Pudingi dökülerek servis edildiği de bilinmektedir.

Noel arifesi gecesi evlerde Noel Baba ve geyikleri için yiyecekler bırakılır. ABD’de süt ve kurabiye bırakılırken ülkemizde yaşayan Hristiyanlar tarafından ise genellikle likörlü şarap (şeri), meyveli tart ve havuç bırakılır.

Noel ilk Kez Ne Zaman ve Nerede Kutlandı?

Dünya genelinde ilk kez Noel kutlaması Roma’da 336 senesinde gerçekleşmiştir. Orta Çağ’da Noel, Epifani bayramının gölgesinde kalmıştır. 800 yılının ardından Noel, Şarlman‘ın Noel günü imparatorluk tacı giymesiyle tekrar önem kazanmaya başlamıştır. Alkol tüketimi ve kötü davranışla özleştirildiği için Protestanlar 17’inci yüzyılda Noel kutlamalarını yasakladı ve 1660 yılında resmi tatil günü olarak ilan edildi. 19’uncu yüzyılın başlarında Anglikan Kilisesi’nde gerçekleşen Oxford Hareketi ile beraber Noel tekrar önem kazandı.

  • Epifani: Bir dini bayramdır Ortodokslukta Teofani olarak adlandırılır. İsa’nın doğumundan 12 gün sonra kutlanmasına atfen Onikinci gün bayramı olarak da anılır. Kutlamaların nedenine dair Hristiyan mezhepleri arasında farklılıklar vardır.
  • Şarlman (Fransızca: Charlemagne, Almanca: Karl I. der Große, Latince: Carolus Magnus veya Karolus Magnus) (yak. d. 2 Nisan 742 – ö. 28 Ocak 814, Aachen) Frank ve Lombard kralıdır. Karolenj Devleti’ni imparatorluk statüsüne yükselten hükümdardır.

Osmanlı Donanması
Nakliye gemileriyle beraber büyük, küçük yüzelli parçadan ziyade olduğu söylenen (22) Osmanlı donanmasını bazı Rum tarihleri dört yüz yirmiye kadar çıkarırlar (23). Bu donanma Baltaoğlu Süleyman bey kumandasında olup Haliç tarafındaki surlar hariç olmak üzere deniz tarafından İstanbul surlarını kuşatmıştı. Kritovulosa göre, Baltaoğlu İstanbul fethinden bir buçuk ay evvel 13 Nisan’da Büyükada (Prinkipos) kalesini (24) ve Pâdişâh da boğazdaki Tarabya kalesini zabt ederek (25) onu müteakip aynı günde Studyo yani Burgaz adasındaki kaleyi de elde etmek suretiyle (26) o taraflarda bir istihbarat ve emniyet tertibatı alınmıştı.

Bizans’ın Kara ve Deniz Kuvvetleri
İstanbul’u müdafaa edenlerin mevcudu da belli değildir; bu hususta müteaddid kaynaklar tetkik edilerek bir fikir elde edilmiştir. Sıhhate en yakın olarak muhasara esnasında imparatorluğun hazerî ordusu mevcudu beş bin, muhasaradan az evvel imparatorun şehirde eli silâh tutan halktan topladığı kuvvet (nefir-i âm) ise 4973’dü. Bu kuvvetlerden başka Venedik, Ceneviz ile Girit, Sakız adalarından İspanya, Provanş’dan gelen yardımcı kuvvet mevcudu üç bin olup buna gerek ecnebi ve gerek Rum donanmasından surlarda hizmet gören iki bin gemi mürettebatı ve Şehzade Orhan’ın maiyyetinde bulunan altı yüz Türkün de ilâvesiyle (27) Bizans’ın müdafaa kuvveti de en aşağı on beş bin kadardı (28). Maamafih bu miktarın muhasaranın devamı esnasında zayiatı telâfi etmek suretiyle artmış olduğuna şüphe yoktur. Surlar üzerinde müdafaa bölgesi yirmi yedi kısma ayrılarak her biri bir kumandana verilmişti. Ayos Romanos yani Topkapı mıntakası İmparator, Jüstinyani ve Kantakuzen taraflarından müdafaa ediliyordu.

Bizans’ın gerek kendisinin ve gerek yardımcı olarak gelmiş olan donanma mevcudu da muhtelif ebadda olarak sekiz Ceneviz, on beş Venedik, altı adet İtalya Cumhuriyetlerine aid gemi ile yedi Bizans kadirgası ve diğer muhtelif yerlere âid gemilerden mürekkep olarak mecmuu 39 gemi idi (29). Bu gemiler, iki nisanda imparatorun emriyle Yalıköşkü ile Galata’da Kurşunlu mahzen arasına gerilmiş olan zincirin gerisinde Haliç’te bulunuyorlardı (30). Bunlardan on adedi gerilmiş olan zinciri kırmak için yapılacak taarruzu önlemek için müdafaa hattının önünde yer almışlardı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Tharki Chokro Şarkısının Türkçesi! Pk Filmi

Hovarda Çocuk (Tharki Chokro) Ey kardeşler, renkli bir misafir geldiKız ve erkek arasında ayrım yapmıyorO ...

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

malatya bayan escort bursa bayan escort antalya bayan escort konya bayan escort
antalya escortantalya escortantalya escortbursa escortbursa escortkonya escortkonya escorteskişehir escorturfa escortanakkale escortsamsun escortafyon escortmanisa escortmersin escortdenizli escortkıbrıs escortbalıkesir escortaydın escorthatay escortsivas escortvan escortadana escortelazığ escortizmit escortyalova escorterzurum escortısparta escortkocaeli escortmuğla escortsakarya escorttekirdağ escortdiyarbakır escorttrabzon escortuşak escortsinop escortrize escortmardin escortnevşehir escortorum escortbatman escortkırşehir escortaksaray escortamasya escortniğde escortağrı escortbolu escortadıyaman escortyozgat escortzonguldak escortktahya escorttokat escortgiresun escortkahramanmaraş escortkarabk escortbilecik escortkayseri escortdzce escortistanbul escortistanbul escortistanbul escortbursa escortkonya escortkonya escortkayseri escortkayseri escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortgaziantep escortgaziantep escortgaziantep escorthatay escorthatay escortankara escortankara escortkırıkkale escortbartın escortartvin escortbingol escortbitlis escortankırı escortedirne escortkastamonu escortgmşhane escortkaraman escorthakkari escortmuş escortordu escortsiirt escorttunceli escortbayburt escortşırnak escortardahan escortığdır escortkilis escortosmaniye escortdzce escorterzincan escortkars escortburdur escortistanbul escortizmir escortankara escortbodrum escortgaziantep escorteskişehir escortkonya escorturfa escortafyon escortdenizli escortizmir escortbursa escortsamsun escortanakkale escorthatay escortizmit escortkayseri escortantalya escortvan escortzonguldak escortbalıkesir escortmanisa escortbodrum escortkıbrıs escortsivas escortgaziantep escortadana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortantalya escortankara escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortanakkale escortankırı escortorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgaziantep escortgiresun escortgmşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortmaraş escortkarabk escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortktahya escortmalatya escortmanisa escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escorturfa escortsinop escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escorthttp://www.escortlariyiz.com