Ana Sayfa / Astronomi / Ozma Projesi

Ozma Projesi

Okuma Süresi: 2 Dakika

Ozma Projesi, Amerikalı astronom ve astrofizikçi Dr. Frank Donald Drake tarafından 1960 yılında Batı Virginia Green Bank´ta bulunan Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nde yapımı tamamlanan ve Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI)’ye öncülük etmiş olan deneye verilen isimdir.

Yapılan deneyde ki amaç, dünyamızın dışında ki gezegenlerde yaşayan olası canlıların izlerini yıldızlar arası radyo dalgalarında aramaktı. Projenin ismi, kurgusal Oz ülkesinin yöneticisi Prenses Ozma’nın ismi kullanılarak belirlenmiştir. Yazar L. Frank Baum, serinin The Emerald City of Oz kitabının ardından yayınlanan kitaplarında, bu ülkede yaşananlardan haberdar olabilmek için radyo dalgalarıyla iletişime geçmiş, bu da projenin ismine esin kaynağı olmuştur.

Frank Drake, 26 metre (85 feet) çaplı bir radyo teleskobu yardımıyla Tau Ceti ve Epsilon Eridani yıldızlarını 1.420 gigahertz ana frekansı civarında inceleme fırsatı bulmuştur.

Drake tarafından incelenen bu iki yıldız da güneş benzeri yıldızlardır. Bundan dolayı buraların yaşanabilir gezegenler olabileceği ihtimalinin daha akla yatkın olacağını düşünmüştür

Ana frekans çevresindeki 400 kilohertz´lik bir bant, 100 hertz dalga boyundaki tek kanallı bir alıcı yardımıyla tarama işlemlerini gerçekleştirmişti. Buradan edinilen tüm bilgiler daha sonra incelenmek için bir teyp yardımıyla kayıt altına alınmıştır.

Ozma Projesi 4 ay süren bir çalışma olmuştur ve bu çalışma sonrasında 150 saat süren kesintili bilgi toplanmıştır. Fakat ne yazık ki bu veride tanımlanabilir bir sinyal tespit edilememiştir.

8 Nisan 1960 yılında bir sinyal tespit edilmiş ama bunun yüksekte uçan bir hava aracından kaynaklandığı anlaşılmıştır.

Alıcı, yıldızlararası hidrojen tarafından doğal bir şekilde yayımlanan radyasyonun dalgaboyu olan 21 cm civarındaki dalgaboylarını algılamak üzere ayarlanmıştı. Bu dalgaboyunun tanıdık olabileceği, yıldızlararası radyo iletişimine geçmek isteyen herkes için bir çeşit evrensel standart olarak düşünülebileceği düşünülmüştü.

Ozma II ismi verilen ikinci bir deney Benjamin Zuckerman ve Patrick Palmer tarafından yine Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nde yeniden gerçekleştirilmiştir. Bu deneyde 4 yıl boyunca (1973-76) aralıklı olarak 650 yakın yıldız gözlenmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Arecibo Mesajı ve 2001 Yılında Gelen Cevap

Okuma Süresi: 3 Dakika Amerikalı astronom ve astrofizikçi Dr. Frank Donald Drake tarafından geliştirilen Arecibo mesajı, frekans modülasyonlu radyo dalgaları ...

Voyager Altın Plakları

Okuma Süresi: 4 Dakika Voyager Altın Plakları, 1977 yılında dünya dışına gönderilen Voyager uzay araçlarında yer alan gramofon kayıtlarını ifade ...

Frank Drake Kimdir?

Okuma Süresi: 4 Dakika Amerikalı astronom ve astrofizikçi Dr. Frank Donald Drake 28 Mayıs 1930 yılında Chicago, Illinois’de dünyaya ...