Ana Sayfa / Nedir / Podcast Nedir?

Podcast Nedir?

Podcast kelimesinin genel anlamını yazmadan önce halk arasında kullanımına değinmek gerekiyor. Günlük hayatta Podcast kelimesi, dijital ortamda yapılan sohbetvari kayıtlardır diyebiliriz.

Bir dinleti türü olarak da değerlendirebileceğimiz Podcast, karşılıklı konuşma ya da kişinin tek başına dinleyici kitlesiyle yaptığı sohbettir.

Örneğin futbol, basketbol ya da herhangi bir şey hakkında konuşan kişi veya kişilerin bu sohbetlerini kaydederek dijital alanlarda yayımlamasıdır.

İki ya da daha fazla kişi tarafından yapılıyorsa karşılıklı sohbet şeklinde olur. Eğer kişi tek başına yapıyorsa o zaman sanki karşısında birisi varmış gibi sohbet ederek, herhangi bir metne bağlı kalmayarak konuşmaya devam ederek bu olayı kayıt altına alır ve yayınlar.

Podcast kelimesinin halk arasında kullanılmayan tanımına gelelim;

Podcasting, genellikle dizi şeklinde olan dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet yardımıyla -çoğunlukla feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek biçimde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast ismi verilmektedir.

Podcast kelimesi 2000’li dönemlerde “iPod” kelimesinde ki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) kelimelerinden meydana gelmiştir. Podcastlar ilk kez iPod için geliştirilmiş olmakla beraber podcast ifadesi günümüzde yalnızca iPod için kullanılmaz.

Podcast sisteminin internetten bir programın ses veya video kaydını indirmekten ayırt eden şey ‘feed‘ kullanılması ve bununla birlikte her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. Podcast sistemi sayesinde amatör radyo/televizyon programlarına abone olunarak herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazla izlenebilir.

Avantajları

  • Herhangi bir zamanda izleme veya dinleme
  • Tekrar izleme veya dinleme
  • Ücretli veya ücretsiz abonelik sistemi sayesinde yeni bölümlere kolay erişim
  • İnternete bağlanan herhangi bir cihaz üzerinden kolayca yayın yapabilme
  • Çabuk değişen verilerin sık sık güncellenebilmesi

Bu habere de bakabilirisiniz

Kum Terapisi (Sandplay) Nedir?

Dr. Linda Cunningham, Dünya Çapında Sandplay Eğitimi sayesinde sandplay terapi sanatında ve biliminde profesyonel psikoterapistler ...

Nomofobi Nedir?

Nomofobi, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu için önerilen bir isimdir. Akıl sağlığında, tanımları ...

“White Power” işareti Nedir?

Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısının ardından yeninden gündeme gelen “White Power” işaretiyle ilgili akıllara birçok ...