Şarbon (Anthrax) : Nedenleri, Tedavileri ve Riskleri | Bilgi Yağmuru
Ana Sayfa / Blog / Şarbon (Anthrax) : Nedenleri, Tedavileri ve Riskleri

Şarbon (Anthrax) : Nedenleri, Tedavileri ve Riskleri

Şarbon, uzun süre zor koşullarda hayatta kalabilen, dayanıklı, spor oluşturucu ve “Bacillus Anthracis” ismi verilen bir bakteri olan enfeksiyondan kaynaklanır. Bu bakteri çok zehirlidir.

Şarbon, hayvanlarda (Sığır, Koyun, Keçi ve Deve gibi otçul memeli hayvanlar) yaygındır ve insanlar için potansiyel olarak ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Sporlar toprakta doğal olarak meydana gelir, ancak şarbon sadece vücuda girdiğinde aktif olur.

Genel olarak Karayipler, Orta ve Güneybatı Asya, Orta ve Güney Amerika, Güney ve Doğu Avrupa ve Sahra altı Afrika’nın tarım bölgelerinde hastalık görülebilmektedir. Hastalığın ne kadar tehlikeli olabileceği türüne bağlıdır. Hayvanların bu hastalığa karşı belirli dönemlerde aşılama yapılması gerekmektedir. Ancak hayvanları, hastalığa karşı rutin olarak aşılamayan ülkelerde daha fazladır.  Şarbon hastalığı insandan insana bulaşmaz.

Dört farklı şarbon enfeksiyonu bulunmaktadır :

 1. Deri (Kutanöz) Enfeksiyonu; Hasta hayvanlara, bunların dokularına, bu hayvanların kirlenmiş olduğu yerlere ve malzemelere temas edilmesi neticesinde bakterinin bütünlüğü bozulmuş deriden girmesiyle enfeksiyon oluşur.
 2. Bağırsak (Gastrointestinal) Enfeksiyonu; Şarbon mikrobuyla bulaşmış gıdaların özellikle de şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle yada ihtimal dahilinde de olsa şarbon sporları bulaşmış suların içilmesiyle enfeksiyon bulaşır.
 3. Akciğer (Solunum- İnhalasyon) Enfeksiyonu; Şarbon sporlarıyla bulaşık tozların veya hayvan tüylerinde ve kıllarında bulunabilen sporların solunması sonucunda enfeksiyon bulaşır.
 4. Enjeksiyon Enfeksiyonu; Genellikle Avrupa’da görülmekte olup eroin enjekte eden insanları etkilemiştir.

Nedenleri

Şarbon (Antraks), Bacillus Anthracis isimli bakterinin vücuda teneffüs edilmesi, yutulması, enjekte edilmesi veya cilt teması yoluyla girmesiyle olur.

Şarbon sporları birçok çevresel faktöre karşı dirençlidir ve normal olarak uykuda kalır. Bir kişinin veya bir hayvanın vücuduna girerlerse su, şekerler ve diğer besinlerin varlığı nedeniyle aktif büyüyen hücrelere dönüşebilirler.

Aktif olduktan sonra, bakteriler vücutta çoğalır ve ağır hastalığa neden olabilecek toksinler oluşturur.

Şarbon üç proteinden oluşur . Bu proteinlerin hiçbiri kendi başına toksik değildir, fakat kombine edildiğinde, hücresel sinyal yollarını bozarak ve hücrelerin düzgün çalışmasını durdurarak, bedenin bağışıklık sistemini kapatarak ölümle sonuçlanan ölümcül bir karışım oluşturabilirler.

En sık görülen şarbon, Kutanöz Şarbon ismi verilen “Deri Şarbonu” olarak bilinmektedir. Çoğunlukla kıl, deri ve kirlenmiş hayvansal ürünlerle temas yoluyla yayılır.

İnsanlar, geleneksel Afrika Davulları  yapmak için enfekte hayvanların derilerini kullandıktan sonra şarbonun gelişmesine de yardımcı olmuş oldular.

Kimyasal Silah (Biyoterörizm) Olarak Kullanılması

Bir kişi, bir grup veya bir ülke, hastalık veya ölüme yol açabilecek bir virüs yada bakteriyi kasıtlı olarak yayarsa, bu durum “Biyolojik Saldırı” olarak isimlendirilir.

Şarbon, bir bioterror silahı olarak kullanılabilir çünkü üretilmesi kolaydır. Yapılan araştırmalara göre eğer biyolojik bir saldırı yapılacaksa bunun en kolay yolu “Şarbon” mikrobunun kullanılması olacaktır.

Bunun çeşitli nedenleri vardır, örneğin:

 • Şarbonun doğada bulmak kolay ve laboratuvarlarda büyümesi basittir
 • Yapılan bir saldırıyı tespit etmek zordur
 • Daha önce bir silah olarak kullanılmış ve başarılı olunmuştur

Belirtileri

Her şarbon formunun kendine özgü belirtileri vardır. Çoğu form için, semptomlar bir hafta içinde Bacillus Anthracis ismi verilen bakteriye maruz kalır , ancak İnhalasyon Akciğer (Solunum) şarbonunun semptomlarının anlaşılabilir olması için bir aydan fazla süre gerekebilir.

Deri (Kutanöz) Şarbonu

En yaygın şarbon formu Kutanöz Şarbonu ismi verilen Deri Şarbonudur.

Semptomlar şöyledir:

 • Küçük kaşıntılı kabarcıklar veya darbeler
 • Siyah renkte bir merkez ile ağrısız şişmiş yara
 • Yakındaki lenf bezlerinde ve dokuda şişme

Şarbon olaylarının en hafif biçimi olarak kabul edilir. Karşılaşıldığında tedavi edilmesi mümkünde olsa nadiren ölümlere yol açabilir. Tedavi edilmeyen vakıaların yüzde 20’sinde ölüm yaşanabilir.

Bağırsak (Gastrointestinal) Şarbonu

Bu enfekte, şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle yada ihtimal dahilinde de olsa şarbon sporları bulaşmış suların içilmesiyle enfeksiyon bulaşır.

Semptomlar şöyledir:

 • Karın ağrısı ve şişlik
 • İshal
 • Bayılma
 • Ateş ve titreme
 • Yüz ve gözlerde kızarma
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ağrılı yutma ile boğaz ağrısı
 • Boyun ve boyun bezlerinin şişmesi

Bu enfeksiyonun oluşması halinde acil bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi görmeyen hastaların yarısı hayatını kaybedebilir. Bununla birlikte tedavi edilen hastaların bile ancak yüzde 60’ı kadarı hayatta kalabilir.

Akciğer (Solunum – İnhalasyon) Şarbonu

Ölüm oranının en fazla görüldüğü durum diyebiliriz. Şarbon sporlarıyla bulaşık tozların veya hayvan tüylerinde ve kıllarında bulunabilen sporların solunması sonucunda Akciğer (Solunum – İnhalasyon) Şarbonu bulaşır.

Semptomlar şöyledir:

 • Göğüs rahatsızlığı
 • Kan tükürme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yutkunma sırasında ağrı
 • Grip benzeri semptomlar

Hastalık ilerledikçe, bireyin karşı karşıya kalacağı durumlar:

 • Nefes almada zorluk
 • Kanda düşük oksijen
 • Menenjit
 • Şok

Bu en ölümcül olan şarbon türüdür. Tedavi edilmeyen vakıaların yüzde 85 ile 90’ında ölüm yaşanması kaçınılmazdır.

Enjeksiyon Şarbonu

Genellikle Avrupa’da görülmekte olup eroin enjekte eden insanları etkilemiştir.

Semptomlar şöyledir:

 • Enjeksiyon bölgesinde ve çevresinde apseler
 • Enjeksiyon bölgesinde kabarcıklar ve zedelenmeler
 • Ateş
 • Enjeksiyon bölgesi yakınında şişmiş yara

Hastalık ilerledikçe, bireyin karşı karşıya kalacağı durumlar:

 • Menenjit
 • Organ yetmezliği
 • Şok

Etkileri ne kadar derin olduğuna bağlı, ancak belirtiler diğer enfeksiyonlarda yaşanan durumlarla da karıştırılabilir.

Son zamanlarda, enfekte olmuş dokunun cerrahi olarak çıkarılması, enjeksiyon şarbonunu tedavi etmek için başarıyla kullanılmıştır.

Testler ve Teşhisi

Şarbon hastalığının belirtileri, Grip ve Zatürre (pnömoni) gibi daha yaygın rahatsızlıklarda bulunan birçok semptomu benzer şekilde ortaya çıkmaktadır. Kısacası hastaneye baş vuran kişi için ilk olarak Grip ve Zatürre tedavisine yönelinir. Çünkü bu üç durumunda belirtileri birbirlerine çok yakındır. Görevliler ilk olarak şarbon hastalığının olabileceğini düşünmezler.

Görevliler başka koşulları kararlaştırarak olaya yaklaşsa, şarbona özgü testler takip edebilir.

Bir şarbon tanısı, sadece kan veya diğer dokudaki antikorları yada toksinleri ölçerek doğrulanabilir. Doku örneğinin tipi ve diğer test türleri şüphelenilen şarbon şekline bağlı olacaktır.

Testler şunları içerir:

 • Deri (Kutanöz) şarbonunu test etmek için “Cilt Biyopsisi
 • Bağırsak (Gastrointestinal) şarbonu için “Dışkı Testi
 • Akciğer (Solunum- İnhalasyon) şarbonunu tespit etmek için göğüs röntgenleri veya BT taraması ((bilgisayarlı tomografi)
 • Şarbon menenjiti ortaya çıkarmak için “Lomber Ponksiyonlar

2014 yılında araştırmacılar, Parıltı Testinin (glow test) uygulanması neticesinde Şarbon Bakterisinin günler yerine, birkaç saat içerisinde varlığını algılanabildiğini belirtti. Bu, potansiyel bir biyoterörizm saldırısına cevap vermek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilir.

Tedavi

Şarbon (Antraks), vücuttaki toksinlerin ve zararlı bakterilerin seviyelerinin, uyuşturucuların ortadan kaldırılması için çok yüksek hale gelmesinden önce mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmelidir.

Şarbon için standart tedavi, antibiyotik ve antitoksin ile Antibiyotiklerin türü, enfeksiyonun nasıl meydana geldiğine, bireyin yaşı ve tıbbi geçmişine bağlı olacaktır.

Antitoksin tedavileri, bakterilerden ziyade Bacillus Anthracis bakterisi tarafından salınan toksinleri hedef alan bir tedavi türü olarak geliştirilmektedir.

Son zamanlarda, enfekte olan dokunun cerrahi olarak çıkarılması, enjeksiyon şarbonunu tedavi etmek için başarıyla kullanılmıştır.

2013 yılında, bir araştırma ekibi, Şarbonu ve MRSA’yı (Metisilin Dirençli Stafilokok Aureus) tedavi etmek için kullanılabilecek yeni bir kimyasal bileşiği keşfettiğini açıkladı.

Önleme

Şarbonu engellemek ve yayılmasının önüne geçmek için alınacak önlemeler :

 • Sadece uygun şekilde kesilmiş ve pişirilmiş et yeme
 • Ham hayvan postlarıyla, özellikle de inek, koyun ve keçilerle temastan kaçınmak
 • Kürk, post ve yün ile çalışanlar, özellikle de bunlar ithal ediliyorsa ekstra özen göstermelidir.

Şarbon molekülleri üç proteinden oluşur, hiçbiri kendi başına toksik değildir. İthal hayvan ürünlerinde mevcut olabilir. Bakterilere maruz kalındığı durumlarda, antibiyotikler zamanında kullanıldığında şarbon belirtileri önlenebilir. Bunun en büyük nedeni Bacillus Anthracis bakterisinin sporları etkinleştirmek için zamana ihtiyacı olduğudur.

Eğer bir kişi şarbonun yaygın olarak karşılaşıldığı bir bölgede yaşıyorsa ve hayvancılık yada hayvansal ürünlerle ilgili bir işle uğraşıyorsa veya işle uğraşmamış olsa bile bunlarla herhangi bir şekilde maruz kalmışsa risk altındadır. Bununla birlikte semptomlar görülmeye başlıyorsa kişi en kısa sürede sağlık birimlerine başvurmalıdır.

Tedavi sürecinin etkili olabilmesi için mümkün olan en kısa sürede şarbon tedavisine başlamalıdır.

Referanslar :

Anthrax (Bacillus anthracis). (n.d.). Retrieved from http://www.sfcdcp.org/anthrax.html

Anthrax: Basic information. (2015, September 1). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/basics/index.html

Bioterrorism. (2016, January 14). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/bioterrorism/index.html

Blankenbuehler, P. (2014, February 7). Quicker anthrax detection could save millions of dollars, speed bioterror response. Retrieved from https://decodingscience.missouri.edu/2014/02/07/quicker-anthrax-detection-could-save-millions-of-dollars-speed-bioterror-response/

Basic information: What is anthrax? (2015, September 1). Retrieved from http://www.cdc.gov/anthrax/basics/index.html

Cutaneous anthrax. (2014, July 21). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/basics/types/cutaneous.html

Diagnosis. (2015, September 1). Retrieved from http://www.cdc.gov/anthrax/basics/diagnosis.html

Gastrointestinal anthrax. (2014, July 21). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/basics/types/gastrointestinal.html

Inhalation anthrax. (2041, July 21). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/basics/types/inhalation.html

Injection anthrax. (2014, July 21). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/basics/types/injection.html

Moleular basis for anthrax intoxication. (2006, April 27). Retrieved from http://www.ks.uiuc.edu/Research/anthrax/

Prevention. (2015, September 1). Retrieved from http://www.cdc.gov/anthrax/medicalcare/prevention/antibiotics.html

Symptoms. (2015, September 1). Retrieved from http://www.cdc.gov/anthrax/basics/symptoms.html

Treatment. (2015, September 1). Retrieved from http://www.cdc.gov/anthrax/medicalcare/treatment/index.html

Jang K. H., Nam, S., Locke, J. B., Kauffman, C. A., Beatty, D., Paul, L. A., & Fenical, W. (2013, June 17). Anthracimycin, a potent anthrax antibiotic from a marine-derived actinomycete. Retrieved from http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/anie.201302749/abstract

The threat. (2014, August 1). Retrieved from https://www.cdc.gov/anthrax/bioterrorism/threat.html

What is anthrax? (2013, January). Retrieved from http://kidshealth.org/en/kids/anthrax.html

MLA
McIntosh, James. “Anthrax: Causes, treatments, and risks.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 19 Jul. 2017. Web.
2 Sep. 2018. <https://www.medicalnewstoday.com/articles/37557.php>

APA
McIntosh, J. (2017, July 19). “Anthrax: Causes, treatments, and risks.” Medical News Today. Retrieved from
https://www.medicalnewstoday.com/articles/37557.php.

By Kaynuka Tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bir Kişi Doğduğu Günü Hatırlayabilir Mi?

İnsanlar eski dönemleri hatırlamada zorluk çekmektedir. En eski anısını hatırlayan kişi belki bir doğum günü ...

Sanal Ofisler Nasıl Çalışır?

Kendi işinizi mi kuruyorsunuz ve para biriktirmeniz mi gerekiyor? Ofis alanı için kira sözleşmesi imzalamadan ...

Site dışı SEO nedir, nasıl yapılır?

İnternet’in yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte İnternet üzerinden yayın yapan sitelerin sayısında da ciddi ...

malatya bayan escort bursa bayan escort antalya bayan escort konya bayan escort
antalya escortantalya escortantalya escortbursa escortbursa escortkonya escortkonya escorteskişehir escorturfa escortanakkale escortsamsun escortafyon escortmanisa escortmersin escortdenizli escortkıbrıs escortbalıkesir escortaydın escorthatay escortsivas escortvan escortadana escortelazığ escortizmit escortyalova escorterzurum escortısparta escortkocaeli escortmuğla escortsakarya escorttekirdağ escortdiyarbakır escorttrabzon escortuşak escortsinop escortrize escortmardin escortnevşehir escortorum escortbatman escortkırşehir escortaksaray escortamasya escortniğde escortağrı escortbolu escortadıyaman escortyozgat escortzonguldak escortktahya escorttokat escortgiresun escortkahramanmaraş escortkarabk escortbilecik escortkayseri escortdzce escortistanbul escortistanbul escortistanbul escortbursa escortkonya escortkonya escortkayseri escortkayseri escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortmalatya escortgaziantep escortgaziantep escortgaziantep escorthatay escorthatay escortankara escortankara escortkırıkkale escortbartın escortartvin escortbingol escortbitlis escortankırı escortedirne escortkastamonu escortgmşhane escortkaraman escorthakkari escortmuş escortordu escortsiirt escorttunceli escortbayburt escortşırnak escortardahan escortığdır escortkilis escortosmaniye escortdzce escorterzincan escortkars escortburdur escortistanbul escortizmir escortankara escortbodrum escortgaziantep escorteskişehir escortkonya escorturfa escortafyon escortdenizli escortizmir escortbursa escortsamsun escortanakkale escorthatay escortizmit escortkayseri escortantalya escortvan escortzonguldak escortbalıkesir escortmanisa escortbodrum escortkıbrıs escortsivas escortgaziantep escortadana escortadıyaman escortafyon escortağrı escortaksaray escortamasya escortantalya escortankara escortardahan escortartvin escortaydın escortbalıkesir escortbartın escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingl escortbitlis escortbolu escortburdur escortbursa escortanakkale escortankırı escortorum escortdenizli escortdiyarbakır escortdzce escortedirne escortelazığ escorterzincan escorterzurum escorteskişehir escortgaziantep escortgiresun escortgmşhane escorthakkari escorthatay escortığdır escortısparta escortistanbul escortizmir escortizmit escortmaraş escortkarabk escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkayseri escortkıbrıs escortkilis escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkonya escortktahya escortmalatya escortmanisa escortmardin escortmersin escortmuğla escortmuş escortnevşehir escortniğde escortordu escortosmaniye escortrize escortsakarya escortsamsun escorturfa escortsinop escortsivas escorttekirdağ escorttokat escorttrabzon escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escorthttp://www.escortlariyiz.com