Ana Sayfa / Kimdir / Stefan Bibrowski Kimdir?

Stefan Bibrowski Kimdir?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Stefan Bibrowski, 1890’da Polonya’nın başkenti Varşova’da doğdu. Doğduğunda vücudu uzun tüylerle kaplıydı. Bu durum onun Hipertrikoz hastalığından muzdarip olduğunu işaret etmektedir

Dört yaşındayken Alman şovmen Sedlmayer tarafından keşfedildi ve ailesinin izniyle 1895 yılında gösteri kariyerine başladı.

Sedlmayer tarafından Stefan Bibrowski‘ye Lionel ismi verilerek ona “Aslan Yüzlü Çocuk” sahne ismini vererek sirklerde gösterilere çıkarılmaya başlandı. Biyografisinde ise annesinin (Benedict) kendisine hamileyken babasını (Michael) bir aslan tarafından yenirken, bu duruma şahit olduğu bilgisi bulunmaktadır. Hatta yerel halk çocuğun bu halde doğmasının nedeninin bu korkunç olayın annesi tarafından görülmüş olmasına bağlamıştır.

Lionel gösterilere başladığı dönemde yüzünde ki tüyler 20 cm‘ye kadar uzamıştı ve vücudunda ki diğer tüyler neredeyse en az 10 cm uzunluğundayı.

Gerçekten de hipertrikoz rahatsızlığı bulunan Stefan Bibrowski, en az beş dil konuşan ve diş hekimi olma arzusu olan çok zeki bir adamdı.

Fiziksel olarak boyu sadece 1.60 cm olduğu için heybetli bir figür değildi. Ayrıca, hipertrikozun birçok formunda olduğu gibi, Lionel’in ağzında sadece birkaç diş vardı.

Lionel genellikle Avrupa’ya turnelere gidiyordu. Bununla birlikte birkaç defa Amerika turnesi yapmıştır. Bunun dışında sürekli olarak Barnum & Bailey Shows sirkinde ve New Jersey’deki Coney Island Dreamland eğlence parkında gösterilere çıkıyordu.

Aslında sıra dışı tüylülüğünün sağladığı fırsatları gerçekten çok seviyordu. Aslında, 1904 yılında New York’ta kaldığı otelde bir yangın çıkmış ve Lionel bu yangından ufak sıyrıklarla kurtulmayı başarmıştır. Kurtulduktan sonra yakınlarına bu durumdan çok endişe duyduğunu belirtmiştir. Ayrıca “Eğer o yangında yüzümde ki tüyler yansaydı sadece sıradan bir adam olacaktım” diye yakındığı ifade edilmektedir.

O, gösterileri sırasında aynı zamanda bazı hileli jimnastik hareketler yaparak ilgiyi daha fazla çekmeye çalışıyordu. 1920 yılına gelindiğinde Amerika’ya yerleşti ve burada bir popüler cazibe haline geldi.

Onun eyleminde, Lionel jimnastik Hileleri yaptı ve aynı zamanda görünüşüyle keskin bir şekilde tezat gösteren nazik tarafını göstermek için insanlarla konuştu.1920 yılında popüler bir cazibe haline geldi. Ardından tanınan bir figür olarak yaşayacağı New York’a ki Coney Adası’na taşındı ve ABD’ye yerleşti. 1920’lerin sonunda gösteri dünyasından emekli olarak Almanya’ya geri döndü.

Kayıtlar incelendiğinde evlenmediği ve çocuğunun olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.

Alman vatandaşı olduktan kısa bir süre sonra Berlin’de, 1932′ yılında 41 yaşında kalp krizinden öldüğü bildirildi. Bazılarına göre İtalya’da, bazılarına göre de bir Katolik olmasına rağmen bir Nazi toplama kampında ölmüştür.

Lionel’in görüntüleri genellikle Fedor Jeftichew (Köpek Yüzlü Çocuk)’nun ki ile karıştırılır ve ikisinin on yıllar boyunca görüntüleri birbirinin yerine kullanıldığı olmuştur. Az sayıda kişi bu ikilinin arasında ki farklılıkları ayırt edebilirdi.

 

Kaynaklar:

  1. Homberger, Francine (2005). Carny Folk. ISBN 0-8065-2661-0.
  2. Retrieved from “https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Stephan_Bibrowski&oldid=864266387”
  3. Phänomen Freakshows
  4. LIONEL – THE LION-FACED BOY – https://www.thehumanmarvels.com/lionel-the-lion-faced-boy/

Bu habere de bakabilirisiniz

Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı Yapan Brenton Tarrant Kimdir?

Okuma Süresi: 2 Dakika Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının faili olarak  Brenton Tarrant ismi açıklandı. Bununla birlikte yapılan saldırının ...

Kemal Sunal Kimdir?

Okuma Süresi: 5 Dakika Asıl ismi Kemal Sunal olan ünlü oyuncu aslında herkes tarafından Şaban olarak tanınıyor. Çoğu kişi onu tanımlarken ...

Reynmen Kimdir? Gerçek İsmi Nedir?

Okuma Süresi: 2 Dakika Youtube kanalından paylaştığı şarkılarla gündeme gelen ve son şarkısı “Derdim Olsun” ile Youtube’da 24 saat ...