Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Tıkalı arterleri ortadan kaldırmak mümkün mü?

Tıkalı arterleri ortadan kaldırmak mümkün mü?

Erken başlangıçlı ateroskleroz (damar sertliği) riskini azaltmanın potansiyel bir yolunu araştırmak için yeni bir klinik çalışma yapıldı.

Daha önceki araştırmaları değerlendirdikten sonra, Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir rapor, bir klinik çalışmanın, aterosklerozun erken başlamasını azaltmaya yardımcı olacak yeni bir tedaviye yol açabileceği sonucuna varmıştır.

Iowa Eyalet Üniversitesi’nde bulunan Önleme Müdahale Merkezi’nin epidemiyoloji profesörü ve direktörü olan Dr. Jennifer G. Robinson’a göre, anahtar genç ve orta yaşlı yetişkinlerde B lipoproteinlerini hedef alıyor olabilir.

  • Lipoproteinler; hem protein hem lipitlerden oluşan biyokimyasal bileşimlerdir.

Bu kan proteinleri (apolipoprotein B olarak da adlandırılır) düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol içerir. Bilim adamları LDL ve diğer B lipoproteinlerin aterosklerozun önde gelen nedenleri arasında olduğunu düşünmektedir.

Aterosklerozun Önlenmesi

Dr. Jennifer G. Robinson, “Onları indirmek aterosklerozun gitmesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir” diyor. “Eğer bu işe yarıyorsa, kalp krizi ve inme olaylarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz, çünkü aterosklerozunuz yoksa kalp krizi veya inme geçiremezsiniz”

Potansiyel çalışma, 25-55 yaşlarındaki yüksek riskli erişkinler üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Dr. Robinson, “Bu düşünce kolesterolü kısa bir süre için çok düşük bir seviyeye indirmektir, tüm erken kolesterol birikimi çözünmesine ve atardamarların iyileşmesine izin vermektir” diyor ve bu yöntemin hayvan çalışmalarında başarılı olduğunu teyit ediyor. “Sonra ateroskleroz tekrar gelişmeye başlarsa hastaların her on yılda bir yeniden tedavi edilmesi gerekebilir.”

Ateroskleroz sağlığınızı nasıl etkiler?

Plakların atardamar içinde oluşturulduğu ateroskleroz, oksijenden zengin kanın kan damarlarının içinden geçerek vücudun geri kalan kısmını beslemesini önleyebilir.

Plak, kanda yağ, kolesterol ve kalsiyum gibi farklı maddelerden oluşur. Zamanla, bu plak sertleşmeye başlar ve ne zaman olursa olsun, atardamarları daraltır.

Bu, bir kişinin ihtiyaç duyduğu kadar oksijen açısından zengin kan almaması anlamına gelir, bu da kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere ciddi sonuçlar doğurabilir. Ayrıca ölüme de yol açabilir.

Ateroskleroz için sağlıksız kan kolesterol düzeyleri de dahil olmak üzere insanların kendilerini kontrol etmeye çalışabilecekleri bazı risk faktörleri vardır. Yüksek LDL seviyeleri ve düşük seviyelerde yüksek yoğunluklu lipoprotein veya “iyi” kolesterol, hastalığın önde gelen nedenleri arasındadır.

Diğer risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, sigara içme, insülin direnci, diyabet, aşırı kilolu olma ve fiziksel aktivite eksikliği sayılabilir. Sağlıksız bir diyet, özellikle doymuş yağlar, trans yağlar, kolesterol, sodyum ve şekerde yüksek miktarda yiyecek tüketen insanlar için de bir faktör olabilir.

Potansiyel çalışma sınırlamaları

Erken başlangıçlı aterosklerozla mücadele etmenin yeni bir yolu, özellikle de kalp hastalığı çok yaygın ve ABD’de insanlar için önde gelen ölüm nedeni olarak kabul edilecektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yaklaşık 4 ölümden 1’inin kalp hastalığının bir sonucudur.

Bununla birlikte, Chicago’da Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde bir kardiyolog ve yardımcı doçent olan Dr. John Wilkins – B lipoproteinleri üzerinde çalışmalar yürüten ancak bu çalışmaya katılmayan IL – sağlıklı yetişkinleri ikna etmek zor olabileceğini düşünüyor. Bay ateroskleroz tutmak için ilaç almak.

Ayrıca, bu tür bir klinik denemenin 20 veya 30 yıl boyunca insanları takip etmeyi zorlaştıracağı için zor olabileceğini de belirtmektedir.

Genel olarak, çalışma umut verici ve Dr. Robinson’un dediği gibi, doktorların ve hastaların gelecekte kalp hastalığıyla nasıl mücadele ettiğiyle ilgili büyük değişikliklere yol açabilir. İnsanlarda aterosklerozun azaltılması ya da ortadan kaldırılması mükemmel bir hedeftir ve klinik bir deneme henüz başlamamış olsa da, başlamak için kesinlikle iyi bir yerdir.

By Kaynuka

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...