Ana Sayfa / Blog / Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

Yasemin, zeytingiller (Oleaceae) ailesinin “Jasminum” türünden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türününe verilen ortak isimdir. Özellikle hoş kokusuyla dikkat çeken “Yasemin” Kuzey Amerika haricinde hemen hemen tüm bölgelerde yabani olarak yetişmektedir.

Arap yasemini de denilen (Jasminum Sambac) bitkinin, kokulu çiçekleri kullanılarak “Yasemin Çayı” elde edilir. Elde edilen bu çay içerisinde özellikle sağlık açısından birçok fayda bulundurmaktadır.

İşte Yasemin Çayının sağladığı bazı faydalar;

Antioksidan Özelliktedir

Yasemin çayının tercih edilmesinin nedenlerinin başında içerdiği çok sayıda ki “Antioksidan” gelmektedir. Antioksidanlar genellikle bağışıklık sistemine zarar veren ve zayıf düşüren maddeleri yok etmeye çalışmaktadır. Özellikle birçok hastalığı önlemede başarılı olmaktadır.

Kalbi Koruyor

Daha önce kalp ve damar rahatsızlığı yaşamış olan birisinin “Yasemin Çayı” tüketmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte aynı rahatsızlıkların tekrar yaşanmasının önüne geçilmiş olacaktır.

Kanseri Önler

Yasemin çayı içeriğindeki maddeler sayesinde kanseri önleme özelliğine sahiptir.

Şeker Hastalığı

Deyim yerindeyse asrımızın hastalığı olan şeker hastalığı içinde ilaç niteliğinde bir bitkidir. Düzenli kullanımında şeker hastalığının olumsuz etkilerini en aza indirmektedir. Ayrıca kan şekerini düzenlemede bire bir tavsiye edilmektedir.

Stresi Önler

Yasemin bitkisinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi kokusudur. Aynı bitkinin çayında da benzer bir koku duyacaksınız. Bu koku sayesinde rahatlayıp aynı zamanda ruhsal durumunuzu dengelemeyi başaracaksınız.

Sindirim Sistemini Düzenler

Günlük düzenli bir şekilde kullanımınızla birlikte sindirim sorunlarınızın da önüne geçebilirsiniz. Sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda mide rahatsızlığına da faydası olacaktır.

Bağışıklık Sistemi Güçlenir

Yasemin çayı bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korur ve savunur.

Eklem Ağrılarını Giderir

Yasemin çayının kireçlenmeyi önleme özelliği vardır. Eklem ağrılarını ve kronik hastalıkları tedavi etme konusunda yardımcı bir ürün olarak kullanılabilmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Antioksidan özelliğinin bulunması, bağışıklık ve sindirim sistemine olan faydalarıyla birlikte kilo vermenize ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

Yasemin Çayının Zararları Nelerdir?

  • Hamile bayanlarda erken kasılmalara neden olabilir.
  • Aç karnına içildiğinde bağırsaklarda bazı hastalıklara neden olabilir. Bunun en büyük nedeni Yasemin çayı yüksek seviyede asitlidir.
  • Yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Çok fazla içildiğinde uykusuz kalabilirsiniz. Ayrıca kafeine karşı hassas olanların kullanması tavsiye edilmez.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...