Ana Sayfa / Sağlık / Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür?

Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür?

Yetişkinlerde ateş yüksekliği olduğu zaman genel olarak yapılan yanlışlardan bir tanesi de kişinin üşüme hissiyatıyla birlikte ki ateş genellikle üşümeyle birlikte çıkar.

Bu durumda kişinin üzerini daha çok giyindiğini görürüz. Üzerine daha çok battaniyeler, yorganlar aldığını görürüz. Bu çok yanlış bir uygulamadır.

Ateş yğksekliği olan bir kişi çok ince bir tişört ve belki bir şortla birlikte durması yerinde olur. Çünkü yorganın altına girme, kalın giysiler giyme gibi uygulamalar kişinin vücut ısısını daha da yükseltebilir ve ateşinin daha patolojik, daha hastalık verici hale gelmesine neden olabilir.

Yapılması gerekenler

Ateşi yüksek olan kişinin üzerindeki kalın kıyafetler çıkarılmalı.
Baş bölgesi ve eklem yerlerine soğuk uygulama yapılmalı.
Alın, koltuk altı, diz altı gibi bölgelere ıslak havlular koyulmalı.

Buna rağmen ateş düşmüyorsa vücut ısısı sıcaklığında bir duş alınmalıdır. Yine bazen burada çok yanlış bir uygulama olarak kişilerin çok soğuk suyla yıkandığını görüyoruz. Buda ateşin tekrar yükselmesine neden olabilir. Çok sıcak suyla duş alınması durumunda da ateş daha fazla yüksele bilir.

18 yaşının üzerinde ki bireylerde bazı ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlardan fayda görülebilir. Bunlara rağmen ateş düşmeyip yükselmeye devam ediyorsa muhakkak doktora başvurmak gereklidir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Elem Ayça Kaya

Bu habere de bakabilirisiniz

Oral Kontraseptif Nedir?

Oral Kontraseptifler yani ağız yoluyla alınan haplar, kadın cinsel horrnonlarının (östrojen, progesteron) belirli oranlarda ihtiva ...

Kontraseptif Ne Demek?

Kontraseptif, hamile kalmanın önüne geçmek maksadıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin bütününe verilen isimdir. ...

Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal alanın etrafındaki yanma hissi nispeten yaygın bir şikayettir. Tahriş edici, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ...